Vůně čerstvého chleba je něco, čemu málokdo odolá. Letní sezóna se nese ve znamení ovocných koláčů, bublanin a buchet. Dnes a denně v kuchyni používáme ingredience, které nám v pečení pomáhají. Víte ale, co se v mísách a troubách opravdu děje? A jaký je třeba rozdíl mezi kváskem a kvasnicemi?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma kypření a kynutí jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou, která nám příslušné procesy objasnila.
Kypření, kynutí a kváskování
Letní pečení se neobejde bez kypřicího prášku ani bez droždí. Tyto pomocníky používáme takřka bezmyšlenkovitě za účelem zvýšení objemu koláčů, buchet, bublanin či nejrůznějšího slaného pečiva. Víme, že droždí má rádo teplo a potřebuje čas. Víme ale, co se v těstech opravdu děje?
Kypřicí prášek byl v podstatě vynalezen jako alternativa ke klasickým kvasnicím, aby mohlo být těsto nadýchané i všude tam, kde chuť a struktura kvasnic není úplně žádoucí. Velmi často se také používá soda, kterou ale ne každý správně používat umí. Kolik a kam opět závisí na tom, jaké těsto připravujeme a jaké další ingredience se v něm nachází.
V posledních letech se opět dostalo ke slovu kváskování, tedy zakládání kvásku, jeho předávání dále a obecně udržování živého kvasu. Kváskové pečivo je bohaté na vlákninu, minerální látky a širokou škálu mikroorganismů, proto patří mezi nejzdravější pečivo.
Jaký je rozdíl mezi lahůdkovým droždím a droždím klasickým? Jaké další funkce může mít jedlá soda v našem jídelníčku? Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v rozhovoru.
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál