Kypřicí prášek, kvasnice či kvásek: Jak to všechno funguje?

Kypřicí prášek, kvasnice či kvásek: Jak to všechno funguje?
zdroj: Adobe Stock

Vůně čerstvého chleba je něco, čemu málokdo odolá. Letní sezóna se nese ve znamení ovocných koláčů, bublanin a buchet. Dnes a denně v kuchyni používáme ingredience, které nám v pečení pomáhají. Víte ale, co se v mísách a troubách opravdu děje? A jaký je třeba rozdíl mezi kváskem a kvasnicemi?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma kypření a kynutí jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou, která nám příslušné procesy objasnila.

Sledujte náš kanál na youtube

Kypření, kynutí a kváskování
Letní pečení se neobejde bez kypřicího prášku ani bez droždí. Tyto pomocníky používáme takřka bezmyšlenkovitě za účelem zvýšení objemu koláčů, buchet, bublanin či nejrůznějšího slaného pečiva. Víme, že droždí má rádo teplo a potřebuje čas. Víme ale, co se v těstech opravdu děje?

Kypřicí prášek byl v podstatě vynalezen jako alternativa ke klasickým kvasnicím, aby mohlo být těsto nadýchané i všude tam, kde chuť a struktura kvasnic není úplně žádoucí. Velmi často se také používá soda, kterou ale ne každý správně používat umí. Kolik a kam opět závisí na tom, jaké těsto připravujeme a jaké další ingredience se v něm nachází.

V posledních letech se opět dostalo ke slovu kváskování, tedy zakládání kvásku, jeho předávání dále a obecně udržování živého kvasu. Kváskové pečivo je bohaté na vlákninu, minerální látky a širokou škálu mikroorganismů, proto patří mezi nejzdravější pečivo.

Jaký je rozdíl mezi lahůdkovým droždím a droždím klasickým? Jaké další funkce může mít jedlá soda v našem jídelníčku? Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v rozhovoru.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají přednost vlastní výrobě, která je neobyčejně snadná a oproti kupované...

Čtěte dál
Tipy na moderní, zdravé a lehké pečení vánočního cukroví

Tipy na moderní, zdravé a lehké pečení vánočního cukroví

Doby, kdy by se cukroví mohlo připravovat pouze z jednoho druhu cukru, mouky a tuku, jsou dávno pryč. Dnešní doba fandí nejen pestrosti,...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor