Trápí vás nadměrné pocení? Hledejte příčinu a zbavte se ho jednou pro vždy

Trápí vás nadměrné pocení? Hledejte příčinu a zbavte se ho jednou pro vždy
zdroj: Adobe Stock

Každý se potíme. Nadměrné pocení ale trápí přibližně 2 % evropské populace. Nesnažte se řešit příznaky, ale pátrejte i po příčině. Zbavíte se tak problému jednou provždy a nebudete se již cítit tzv. mimo svou kůži.

Pot tělo chrání
Pocení je naprosto přirozeným procesem, kterým se tělo ochlazuje a zabraňuje tak přehřátí organismu. Zároveň jím vylučuje škodlivé a toxické látky. V parných letních dnech nebo při fyzické zátěži vyprodukuje denně až 1 litr potu. Sám o sobě nemá prakticky žádný zápach. Ten vzniká až smíšením s odumřelou kůží, bakteriemi a tukem na povrchu kůže. Například podpaží je skvělým místem pro množení bakterií, proto v těchto místech vnímáme pot nejvíce.

Nadměrné pocení nepodceňujte
Nadměrné pocení, odborně nazývané jako hyperhidróza, je stav, kdy tělo produkuje velké množství potu bez zjevné příčiny. Tou nemusí být jen horko nebo fyzická aktivita, ale také psychická zátěž nebo hormonální změny u žen (těhotenství, kojení, menopauza,…). Nejčastějšími příčinami je nevhodný životní styl, obezita, užívání návykových látek, ale také onemocnění, jehož přidruženým symptomem je právě nadměrné pocení. Pokud si ničeho z toho nejste vědomi, pro jistotu navštivte lékaře. Může se jednat o banální příčinu, ale také o onemocnění štítné žlázy nebo nádorové onemocnění.

Jaké je řešení nadměrného pocení?
Pokud jste si jistí, že netrpíte žádnými zdravotními problémy, mohlo by vám pomoci nošení funkčního oblečení, popřípadě přírodních materiálů. Také se vyhněte kofeinu, nikotinu, alkoholu a kořeněným jídlům, zejména česneku, cibuli, kari a chilli. Lékaři často předepisují léky, nicméně ty mají celou řadu nežádoucích účinků a neřeší skutečnou příčinu. Často způsobují vysychání sliznic, což pro tělo představuje velkou zátěž. Pocení je, jak je výše zmíněno, přirozený proces, který je pro správné fungování organismu nezbytné. Jestli potřebujete příznaky přeci jen zmírnit, sáhněte raději po bylinkách. Například čaj ze šalvěje, levandule, kopřivy nebo přesličky dokáže zázraky. Ale pozor, pokud kojíte, šalvěji se obloukem vyhněte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Musíte se do všeho přemlouvat a než konečně usednete k práci, „potřebujete“ nutně uklidit celý dům, vyvenčit psa a nakrmit papouška? Tak přesně tomu se říká prokrastinace a věřte, že není vůbec jednoduché...

Čtěte dál
I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty...