Jód: prvek, důležitý pro zdravou štítnou žlázu. Víte, jestli ho máte dostatek?

Jód: prvek, důležitý pro zdravou štítnou žlázu. Víte, jestli ho máte dostatek?
zdroj: Adobe Stock

Jód představuje prvek, který je pro zdravý život zcela nezbytný. Důležitou roli hraje zejména v produkci hormonů štítné žlázy, a to nejen u lidí, ale i u všech obratlovců. Jeho nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. Jak nejlépe jeho množství v těle doplnit?

Jód štítná žláza využívá k tvorbě hormonů zodpovídajících za řadu pochodů probíhajících v našem těle – jedná se o metabolismus, udržování tělesné teploty, růst, reprodukci, svalové a nervové funkce i o činnost srdce. Potřebný je jód i v medicíně, kde se jeho sloučeniny používají jako sterilizační a čistící roztoky i jako vnitřní kontrastní činidla v zobrazovacích technikách jako je CT (skenování počítačovou tomografií), radiologie a fluoroskopie. Lze jej nalézt také v různých léčivech, dezinfekčních prostředcích, inkoustech a barvách, katalyzátorech, fotografických chemikáliích a doplňcích krmiv pro zvířata.

Poruchy funkce štítné žlázy
Nedostatek jódu je dnes považován za nejčastější příčinu poškození mozku, které lze předejít. Zhoršuje funkci štítné žlázy, což vede k jejímu zvětšení (struma), zvýšené činnosti (hypertyreóza) nebo činnosti snížené (hypotyreóza). Lidé, kteří trpí těmito obtížemi, mívají problémy s váhou – přibírají nebo naopak hubnou, jsou často unavení a bez energie. Během těhotenství může nedostatek jódu vážně ohrozit nejen matku, ale také dítě – může vést až k potratu či předčasnému porodu nebo k rozvoji mentální retardace, nízké inteligence či problémům s růstem, řečí a sluchem. V nejzávažnějších případech může nedostatečně aktivní štítná žláza u dětí vést k trvalé mentální a růstové retardaci známé jako kretenismus.

Tělo jód nevytváří, proto je nutné jej doplňovat
Nepříjemným důsledkům nedostatku jódu lze zabránit jeho doplňováním – tělo jej totiž samo vytvořit nedokáže a štítná žláza jej vstřebává z potravy. Z toho vyplývá, že zásadní prevencí je správná výživa. Dospělí by denně měli přijmout kolem 150 μg jódu, těhotné ženy až 250 μg. Jelikož mořská voda jód přirozeně obsahuje díky soli, která se v ní nachází, je nejvýhodnější doplňovat jód právě touto cestou. Světová zdravotnická organizace doporučuje zahrnout do jídelníčku potraviny bohaté na jód, které velmi často pochází právě z moře – jedná se o mořskou sůl, mořské plody, mořské řasy a mořské ryby. K doplnění jódu můžete využít i letních dovolených u moře a dopřávat si dary moře čerstvé přímo v oblasti, odkud pocházejí. Kromě konzumace mořských potravin bohatých na jód můžete využít i blahodárných účinků mořské vody – hojně se v ní koupat, z plných plic dýchat a inhalovat mořský vzduch, ideálně při procházkách po mořském břehu. Rozhodně také uděláte dobře, když domů budete kupovat jodizovanou sůl. Jód najdete i v mléčných výrobcích, vejcích a mase.

Malé množství nese ohromné výsledky
Podobně jako sůl je jód mikroživinou, která, ačkoliv je potřebná v malém množství, je pro tělo nutná a její nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy. Dobrá zpráva je, že jim můžete zabránit velmi jednoduše – v konečném důsledku stačí do jídelníčku přidat špetku jodizované soli denně.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou...
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...

Videorozhovor