Jetel je jedinečná bylina pro ženy. V čem vám dokáže pomoci?

Jetel je jedinečná bylina pro ženy. V čem vám dokáže pomoci?
zdroj: Adobe Stock

Jetel luční, někdy také označovaný jako červený, je tak všední rostlinou, že mnohé z vás možná ani nenapadne, že je to jeden ze zázraků přírody. Pro svůj podíl fytoestrogenu je ceněný zejména mezi ženami a dříve byl úspěšně používán při léčbě závažných zdravotních onemocnění.

Navrací hormonální rovnováhu i v období klimakteria
Fytoestrogeny jsou látky, které v těle působí velmi podobně jako ženské pohlavní hormony estrogeny, ale s mnohonásobně nižší účinností. Díky tomu jej využijí ženy v období menopauzy, ale i dříve při silné nebo nepravidelné menstruaci. Fytoestrogeny pomáhají navracet hormonální rovnováhu v jakémkoli období. Mírní příznaky klimakteria, jako jsou pocení, návaly horka nebo podrážděnost. Pro tyto účely sbírejte květy v době léta, které sušte za nízkých teplot. Pravidelné popíjení čaje ze sušených květů se využívá také jako podpůrná léčba neplodnosti.

Osvědčená léčba černého kašle
Mimo fytoestrogenu obsahuje jetel také třísloviny, glykosidy, pryskyřici a tanin, a to v dokonalém zastoupení. Dříve byl hojně využíván k léčbě kataru a infekci trávicího traktu. Sušené květy mají dezinfekční a detoxikační účinky, proto se využívá k léčbě respiračních onemocnění. Čaj z nich připravený býval hlavní léčbou černého kašle.

Pravidelná lázeň při potížích s revmatismem
Pokud trpíte revmatismem, tak si z čerstvých i sušených květů snadno připravíte lázeň. 10 minut každý večer dokáže hotové zázraky. Střídejte vždy jeden večer ruce, druhý nohy. Koupele opakujte celý měsíc a potom dva týdny vynechejte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...