Dovolená: O důvod víc, proč se nevzdávat svých rituálů

Dovolená: O důvod víc, proč se nevzdávat svých rituálů

Celý rok se těšíme na dovolenou. Že vypneme, že nebudeme nic muset, že budeme jednoduše vegetovat. Dělat jen to, co se nám chce. Proč to ale potom není takové, jaké jsme si to vysnili? Protože se nevědomky vzdáme rituálů, které nás drží nohama na zemi....

A to je možná tak trochu škoda. Nemyslíte? Vezměte si, že celý rok něco budujete, o něco se snažíte. A potom to na dovolené necháte spadnout jako domeček z karet. Samozřejmě je čas od času dobré úplně „vypnout“. Mělo by se ale ono „vypnutí“ týkat i zvyků, které dávají našemu životu řád a jasnost? Rituály mají svůj význam a je pošetilé zbavovat se jich jen proto, že se jednoduše rozhodneme nedělat nic.

Síla rituálů
Každé ráno jste například zvyklí běhat. Tělo se po ránu zahřeje, mysl osvěží. Celý den potom probíhá tak, jak má. Běh pomůže s vnitřním nastavením, na jehož harmonii pracujete při jógových praxích. Na dovolené se vám ale běhat nechce. Chcete se přeci pořádně vyspat! Jenže to ráno potom není takové, jaké bývá… Čím to? Tělo nedostalo svou dávku sportu, mysl endorfinů. Proč běh vynechávat úplně? Chcete si přispat? Tak si přispěte. A jděte běhat později. Nemusíte přeci do práce! Navíc při běhu můžete prozkoumat místní prostředí a rozmyslet si, kam půjdete večer na večeři nebo procházku.

Zdravá strava jako zvyk
Anebo stravování. Celý rok se konzistentně stravujete. Držíte se zásad zdravého životního stylu. Našli jste si způsob, který vám vyhovuje. Funguje vám trávení, chodíte pravidelně na záchod, netrpíte bolestmi žaludku ani nadýmáním. Navíc se vám konečně podařilo zhubnout. Cítíte se zkrátka skvěle. Ale na dovolené to pořádně rozjedete! Dopřejete si! Zasloužíte si to! Výsledek? Průjem nebo zácpa, pár kilo nahoře, rozhašené trávení. Stálo to za to? Odpověď musí najít každý sám. Pravděpodobně se ale posléze mučíte výčitkami svědomí, že jste zbytečně narušili něco, co dobře fungovalo. Přitom je to tak zbytečné! Ano, je to dovolená. Tak si dopřejte! Ale nezacházejte do extrému! Berte to tak, že tělo je na něco zvyklé a když mu to nyní totálně převrátíte, je logické, že zareaguje mírným kolapsem, který jej vyhodí z normálu. Držte se proto svých zásad, které vám běžně fungují, a neupouštějte od zavedených jídelních zvyklostí. Dejte si zmrzlinu nebo sladký koktejl, ale nerezignujte na všechno, na čem během roku pracujete.

Pečujte o sebe
Zamyslete se. Každý má svůj malý zvyk, který jej činí šťastným a dává mu sílu překonávat překážky. Nebo je těch zvyků třeba i více. Jedním takovým může být i jógová praxe. Jste zvyklí ráno praktikovat, ale na dovolené se vám nechce vstávat (stejně jako v případě běhu). No tak nevstávejte. Využijte dovolenou k ukotvení jógového rituálu a proveďte praxi v pohodlí postele. Zavřete oči, obraťte pozornost dovnitř - k dechu a dráze, kterou v těle vykonává, a sledujte jej. Když přijde nějaká myšlenka, pošlete ji pryč. K tomu, abyste vykonávali jógovou praxi, nutně nepotřebujete fyzické cvičení – i když je to příjemné a určitě moc užitečné. Ale pravá podstata jógy se odehrává uvnitř. Ve vašem nitru. Využijte dovolenou k upevnění jógové vnitřní praxe a neupouštějte od svého oblíbeného rituálu jen proto, že si nechcete tak úplně přivstat.

Zvyk je přítel
Což se netýká jen jógy. Rituály nevytváříme jen tak pro nic za nic. Vyjadřují podstatu naší osobnosti, protože vychází z nás samých. Pomáhají nám setrvat na cestě, kterou jsme si vytyčili a po které chceme kráčet dál. Uklidňují nás, dávají nám jistotu a vnitřní pohodu. Proč bychom se jich měli na dovolené vzdávat? Naopak – když se jich nevzdáte, obávaný návrat do reality po dovolené možná nebude tak děsivý jako obvykle. Protože díky rituálům (a nejen jim) budete uvnitř pořád natavení stejně. A o to právě běží. Nenechat, aby vnější vlivy ovlivňovaly naši vnitřní pohodu. S tím pomáhají i zvyky, rituály.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!