Žehlení není jen o narovnání prádla, má i jednu důležitou funkci pro naše zdraví

Žehlení není jen o narovnání prádla, má i jednu důležitou funkci pro naše zdraví
zdroj: Adobe Stock

Patříte mezi ty, pro které je žehlení přímo za trest a snažíte se této aktivitě vyhýbat, jak jen to jde? Tak věřte, že neděláte dobře. Proč a co rozhodně je třeba žehlit? Jak si tuto neoblíbenou činnost efektivně zpříjemnit? Co dělat, když dojde k připálení žehlicí plochy?

Proč žehlit?
Většina může považovat žehlení za zbytečné, zejména v dnešní moderní době, když kvalitní pračka prádlo dokonale vypere i připraví k usušení do nezmačkané podoby. Žehlením získává oblečení ale nejen svůj původní tvar, ale především dochází k ničení mikroorganismů. Žehlení tedy není jen nezáživná či snad zbytečná činnost. Při žehlení rovněž dochází k efektivnímu uzavření vláken, která se při praní otevřou, aby mohla pustit špínu a nečistoty. K uzavření sice pomáhá aviváž, ale nejedná se o stoprocentní účinek, toho právě docílíte jen žehličkou. Pamatujte, pokud žehlíte, tak to děláte nejen, abyste v oblečení dobře vypadali, ale hlavně to děláte pro zdraví své rodiny.

Co určitě žehlit
Kvůli dezinfekci prádla je nezbytné žehlit nejen oblečení pro novorozence či kojence, ale obecně dětské oblečení by mělo být samozřejmostí. Dále se jedná o textilie, které jsou v přímém kontaktu s tělem, tj. nejen trička, spodní prádlo, ale také ložní prádlo. Pro lidi s citlivou pokožkou a pro ty, kteří se potýkají s kožními problémy, je proces žehlení nutností. Je dobré vědět také to, že syntetické tkaniny ani po vyprání a použití aviváže nejsou dokonale hladké a mohou způsobit dráždění pokožky. Žehlením tomu však předejdete.

Jak si zpříjemnit tuto činnost a co neopomenout
Pokud vás děsí pohled na koš nevyžehleného prádla, tak věřte, i zde platí, že s chutí do toho a půl je hotovo. Vždyť se jedná o činnost, u které můžete sledovat oblíbený film, seriál či poslouchat hudbu. Nezapomeňte také na prevenci, která usnadní žehlení a má také vliv na zpříjemnění této činnosti. Důležité je předcházet tvorbě vodního kamene, proto po každém žehlení je třeba vylít veškerou přebytečnou vodu, která v nádržce zbyla. Připáleninám na žehlicí ploše předejdete, pokud se řídíte doporučením uvedeným na štítku daného oblečení. Když už se nehoda stane a dojde k připálenině na žehlicí ploše žehličky, tak rychlou a nejvíce účinnou pomoc poskytne obyčejný ocet. Stačí vzít hadřík, nejlépe bavlněný, namočit do octa, vyždímat a rozpálenou žehličkou přes něj přejíždět. Problém bude okamžitě vyřešen.

 

 

 

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....

Videorozhovor