Potraviny, které zpomalují stárnutí vaší pokožky

Potraviny, které zpomalují stárnutí vaší pokožky
zdroj: Adobe Stock

Svěží a zářivá pleť, první vizitka našeho věku, se odvíjí hlavně od toho, co jíme. Tyto potraviny, které vám uvádíme, zpomalují stárnutí nejen vaší pokožky, ale prospívají celkovému zdraví celého organismu.

Antioxidanty, zdravé tuky, voda a další živiny, které tělo potřebuje, jsou nejlepším receptem na zdraví a perfektní vzhled největšího orgánu: naší pokožky. Právě na ní se často ukazují i vnitřní potíže, ať už se jedná o méně závažnou formu akné nebo těžkou lupénku či seboroickou dermatitidu. Skutečnost, že zdraví kůže a spolu s ní i celého těla, podporuje výběr vhodných potravin bohatých na výše zmíněné nutriční látky, potvrzují i vědecké studie.

Které potraviny to jsou?

1. Borůvky
Borůvky jsou bohaté na vitaminy A, C a hlavně flavonoidní látky, antokyaniny. Právě ty dávají borůvkám jejich krásnou temně modrou až fialovou barvu. Tyto silné antioxidanty chrání pokožku před poškozením sluncem, stresem a znečištěním. Mírní zánětlivé reakce a preventivně působí proti ztrátě kolagenu. Přidejte borůvky do smoothie nebo si jimi posypte ranní ovesnou kaši či jimi zkrášlete koláč ze špaldové mouky. Nyní po jejich sezóně máte jistě zásob dost!

2. Brokolice
Vitamin C a K, různé antioxidanty, vláknina, kyselina listová, lutein a vápník. Takový koktejl zdraví najdete v křupavé brokolici. Vitamin C tělo potřebuje pro tvorbu kolagenu, ve vodě nerozpustné bílkoviny, která tvoří většinu tělních tkání a je potřebný i pro sílu a pružnost pokožky. Lutein bývá spojován se zdravým zrakem a vitamin K a vápník jsou zase nezbytné pro zdraví kostí a prevenci vzniku osteoporózy.

3. Špenát
Špenát je plný vody a antioxidantů. Kromě nich je bohatý na vitaminy A, C, E a K, také na hořčík, a podobně jako brokolice, na cenný lutein. Vitamin A se podílí na síle a lesku vlasů, vitamin K snižuje míru v těle probíhajících zánětů. Hrsti špenátu můžete přidávat do smoothie nebo salátů, můžete jej použít v nádivce, udělat z něj polévku nebo přílohu.

4. Ořechy
Mnoho ořechů, zejména mandlí, je skvělým zdrojem vitaminu E, který pomáhá upravovat tkáň pokožky, udržuje ji hydratovanou a chrání ji před poškozením UV paprsky. Vlašské ořechy obsahují protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají posilovat membrány kožních buněk, chrání ji před poškozením sluncem a zachovávají její přirozenou olejovou bariéru, čímž jí dodávají záři a hebkost. Pistácie údajně mohou snižovat riziko nástupu cukrovky druhého typu. Oříšky můžete zobat jen tak nebo je sypat na saláty či z nich připravovat lahodné krémy, krusty a dezerty.

5. Sladké brambory
Typická oranžová barva sladkých brambor pochází z antioxidantu zvaného betakaroten, který se v těle mění na vitamin A. Ten pomáhá obnovovat pružnost pokožky, podporuje regeneraci kožních buněk a přispívá k měkkosti a mladistvému vzhledu pleti. Batáty jsou také skvělým zdrojem vitaminů C a E, které chrání buňky před poškozením škodlivými volnými radikály.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Mák je nedoceněnou plodinou. Proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku?

Mák je nedoceněnou plodinou. Proč stojí za to ho zařadit do jídelníčku?

Cizinci se často diví, že si u nás v České republice tak libujeme v makových náplních. Ve světě je totiž tato plodina známá především jako opium, proto nemá mák moc dobrou pověst. Jeho nutriční hodnota...

Čtěte dál
10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

Sport a obecně pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Hobby sportovců neustále přibývá a to je dobře. Dnes...
Jak správně odlíčit oči? Vyrobte si vlastní odličovač působící proti vráskám

Jak správně odlíčit oči? Vyrobte si vlastní odličovač působící proti vráskám

Často opomíjené či nesprávně provedené odlíčení očí může vést k předčasnému vzniku nejen vrásek, ale k mnoha nepříjemným projevům....

Videorozhovor