Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga
zdroj: Adobe Stock

Bolí vás někdy hlava? Máte zatuhlý krk a špatně spíte? Příčina může být tam, kde byste ji nikdy nehledali: ve vašich kulatých zádech. Většina Čechů má nějaké nedostatky v držení těla a k častým problémům patří právě hrudní hyperkyfóza. Poradíme vám, co s ní.

Co je to hyperkyfóza
Naše páteř je dvojitě esovitě prohnutá. Když se na ni podíváte ze strany, uvidíte dvě písmenka S pod sebou. Změny v zakřivení páteře mohou mít původ v nemoci, např. osteoporóze, nebo být vrozené. Nejčastější příčinou je ale nevhodné držení těla. „Vlivem nedostatečného pohybu dochází k ochabnutí postoje a na některých místech může vznikat nadměrné zakřivení páteře. Pokud je to v místech hrudníku, mluvíme o hrudní hyperkyfóze,” objasňuje Mgr. Adnan Ahmetašević, vedoucí fyzioterapeut Lékařského domu Praha 7. Hyperkyfózu poznáte podle viditelně zakulacené horní části zad. Ramena směřují vpřed, hrudník je propadlý. Lopatky vzadu odstávají, krk se dostává do záklonu a je předsunutý. „Z permanentního napětí a přetížení za čas nastupují bolesti svalů, hlavy, ale třeba i problémy s viděním. Na opačné straně je to kompenzační prohnutí v oblasti beder a s ním spojené změny v postavení pánve, které mají vliv na fungování pánevního dna nebo můžou způsobit problémy s kyčlemi,” doplňuje fyzioterapeut. Zakulacení zad přináší i různé praktické obtíže. „Při špatném nastavení hrudníku dochází k omezení hybnosti ramenního kloubu, takže tito lidé například nezvednou paže nad hlavu, dělá jim problémy paží zakroužit nebo třeba nedokáží propnout lokty. To má pak zase dále vliv na fungování rukou – a to nejen na cvičební podložce, ale i v běžném životě,” popisuje Věra Vojtěchová, zakladatelka center jógy a zdravého životního stylu Dům jógy. Zabalený hrudník také nechává méně prostoru pro dýchání. „A konečně, takovéto postavení působí depresivně, jako by se člověk choulil do sebe, což může zpětně ovlivnit skutečné emoce,” upozorňuje lektorka jógy.

Jak se narovnat
Protože i tady platí známé rčení o prevenci, dbejte na správné držení těla a dostatek přirozeného pohybu hlavně u dětí.

Statistika:
90 % populace trápí někdy bolesti zad způsobené vadným držením těla
33 % návštěv u lékaře je způsobeno bolestmi zad
50 % školních dětí má vadné držení těla

Pokud by vás trápily závažnější potíže, určitě se před cvičením poraďte s lékařem či fyzioterapeutem. Jestliže začínáte preventivně, vydejte se třeba do jógového studia. Prvním krokem je správný postoj, který v józe zastupuje pozice hory. Stůjte na celých, rovnoměrně zatížených chodidlech, nepřenášejte váhu dopředu. Pokuste se napřímit pánev – asi tak, jako byste křížovou kost jemně táhli k patám. Bedra se při tom protahují a uvolňují, zepředu se zapojí břišní svaly a vaše břicho jako by samo zmizelo. Protáhněte se vzhůru za temenem hlavy, ramena nechte široká, bradu mírně zasuňte a pak se pokuste uvolnit přebytečné napětí. Sledujte, jak vypadá váš dech a jestli vnímáte s nádechem lehké protažení ve spodních žebrech. „Zpočátku může být problém najít v této pozici uvolnění a pocit přirozenosti. Pomůže soustředěné dýchání a samozřejmě, čím častěji cvičíte, tím je pro vás snadnější se takto nastavit,” uklidňuje Věra Vojtěchová.

Čtyři kroky k úsměvu
Chcete začít hned? Zkuste pár jednoduchých cviků. Pohyblivost zad zlepší klasický kočičí hřbet, účinná je také kočka s rotací, kdy na všech čtyřech vytáčíte střídavě paže vzhůru ke stropu. Zkrácené prsní svaly je nutné postupně protahovat a ty břišní naopak posilovat. „Bez toho se u napravování hyperkyfózy neobejdete. Protažení samotné by bylo k ničemu, pokud svaly, které mají celou strukturu držet, zároveň neposílíte,” podotýká Věra Vojtěchová. A vhodné cviky? Z jógy pozice kobry, nebo si lehněte na záda a hrudní páteř podložte srolovaným ručníkem. Pamatujete si, jak jste jako malí dělali andělíčky ve sněhu? Zkuste totéž, jen kvůli tomu nemusíte čekat na sníh, postačí rovná zem. Máte-li doma gymnastický míč, vyvěste se na něm vleže na zádech. K protažení můžete dokonce využít i obyčejné dveře. Postavte se mezi ně, z paží udělejte svícen a zapřete předloktí o zárubeň, zatímco hrudník tlačíte dopředu. Při posilování musí zabrat hlavně svaly mezi lopatkami. Ideálním cvikem je rovnováha na všech čtyřech, kdy natáhnete před a za tělo protilehlé končetiny a vydržíte, pak strany vystřídáte. Zaťaté svaly šíje nenásilně uvolní dechová cvičení. Hrajte si s dechem, střídejte různé délky nádechu a výdechu, dýchejte jen do žeber, do břicha, pod klíční kosti apod. Pozicí, která protáhne, uvolní a pomůže i na posílení zad, je střecha.

Studie potvrzuje přínos cvičení:
Americký výzkum z let 2000-2001 zaměřený na ženy s hyperkyfózou potvrdil, že jóga přináší pozitivní změny v držení těla, a to i ve vyšším věku. Účastnicím se mírně zlepšily hodnoty zakřivení páteře, výrazně vzrostla pohyblivost a životní spokojenost.

Zásady správného držení těla mějte na paměti i v běžném životě. Pak se srovnáte raz dva a co je hlavní, už tak i zůstanete. Jako bonus můžete očekávat příliv energie a optimismu. A sladké tajemství na závěr. Kdo se narovná a vytáhne do výšky, vypadá celkově štíhlejší, pružnější, schopnější a úspěšnější.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor