Vejce a cholesterol: Kolik vajec můžete denně bezpečně sníst?

Vejce a cholesterol: Kolik vajec můžete denně bezpečně sníst?
zdroj: Shutterstock

Samotný příjem cholesterolu je takřka tím posledním, co ovlivňuje jeho množství v těle. Primárně je to strava celkově, a především v ní obsažené cukry. Proč se tedy nemusíte bát vejce jíst často?

Ačkoliv patří vejce mezi jedny z nejvýživnějších a nutričně nejbohatších potravin na světě, mají špatnou pověst kvůli množství cholesterolu, které se nachází ve žloutcích. S cholesterolem to ale není tak jednoduché – pravdou je, že čím více jej budete přijímat, tím méně jej bude tělo produkovat. Z toho důvodu se nemusíte obávat, že by příjem i několika vajec denně způsobil prudký nárůst hladiny cholesterolu v krvi.

Čím více cholesterolu jíte, tím jej játra produkují méně
Navzdory tomu, že je cholesterol často považován za negativní, plní v těle důležité funkce – je nezbytný pro každou buněčnou membránu, je využíván k produkci hormonů jako je testosteron, estrogen a kortizol. Aby se organismus vyvaroval jeho nedostatku, vyvinul mechanismy, jejichž úkolem je zajistit, aby jej tělo mělo vždy dostatek. Produkují jej játra, která, aby udržela jeho optimální hladinu v krvi, tuto činnost přerušují, když jej ve stravě přijímáte nadbytek. Teoreticky se tak tělo proti jeho vysokým hladinám umí bránit samo – i tak byste ale jeho příjem stravou rozhodně měli regulovat.

3 vejce denně povolena vědou
Jedno středně velké vejce, konkrétně jeho žloutek, obsahuje průměrně 186 mg cholesterolu, což představuje až 62 % jeho maximální doporučené denní dávky. Ačkoliv obecná doporučení radí konzumovat 2–6 žloutků týdně a rozhodně ne více, neexistují žádná vědecká tvrzení, která by je podpořila. Vědci naopak tvrdí, že pro zdravého dospělého člověka je pravidelná denní dávka 3 vajec naprosto bezpečná. Vejce totiž trvale zvyšují dobrý HDL cholesterol a u 70 % lidí nevede jejich konzumace ke zvýšení celkového nebo škodlivého LDL cholesterolu.

Jsou plná cenných živin a živočišných bílkovin
Navíc vejce neobsahují pouze cholesterol, o němž se v souvislosti s nimi hovoří snad nejvíce. Jsou přímo nabitá živinami, které organismu přináší četné výhody. Jedná se o antioxidanty lutein a zeaxantin, které snižují riziko onemocnění očí jako je makulární degenerace a katarakta. Jsou také bohatá na cholin, živinu, která hraje zásadní roli v životě všech buněk v těle. Dodají vysoce kvalitní živočišné bílkoviny nutné pro budování a zachovávání svalstva a prospívání kostí, a cenné omega-3 kyseliny a vitaminy rozpustné v tucích. Nutno podotknout, že na ty jsou nejbohatší vejce slepic z volných chovů. Studie ukazují, že vejce dodávají pocit plnosti a pomáhají tak zhubnout. Navíc jsou velmi chutná a nenáročná na přípravu. Jejich benefity tak jednoznačně převažují nad negativy.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu....
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...

Videorozhovor