Podzimní splín je přirozený, naučte se s ním vyjít

Podzimní splín je přirozený, naučte se s ním vyjít
zdroj: Shutterstock

S nástupem podzimu přibývá deštivých dní, ubývá slunce, které se večer schovává za obzor o poznání dříve než v létě. Není divu, že vás možná přepadá melancholická nálada, jste více unavení a podráždění. Zkuste se podřídit přírodě a uvidíte, že se budete znovu cítit skvěle.

Málo slunce i změna počasí
Lidské tělo je přímo ovlivněno délkou a množstvím slunečního světla. Pokud ráno vstáváte za šera a na cestu si musíte oblékat bundu, na dobré náladě vám to příliš nepřidá. Možná máte pocit, že jste unavení, i když spíte svůj obvyklý počet hodin, a to je právě důsledek zkracujících se dnů. K tomu se často přidává pocit psychické i fyzické nepohody. Tento stav bývá označován jako podzimní splín a částečně je důsledkem současné doby.

Uberte!
Dříve lidé více žili v souladu s přírodou. S nástupem podzimu jim nezbylo nic jiného, než zvolnit a přizpůsobit se délce dne. Proto více spali a změnili práci, kterou zrovna vykonávali. Na stejný způsob je tělo stále nastavené, ale současná doba tomu neodpovídá a klade na vás po celý rok stejné nároky. Přinejmenším v zaměstnání. Podzimní splín není úplně na škodu. Zkuste ho nevnímat jako překážku, ale jako znamení, že byste měli ubrat a více se zaměřit na sebe.

Myslete na sebe
Naučte se více aktivně odpočívat. Dopřejte si vanu, večer s knihou, kterou jste tak dlouho odkládali a před spaním si připravte šálek meduňkového čaje, který se postará o kvalitní spánek. Pokud vám to čas dovolí, sportujte. Je potvrzeno, že sport vede k vyplavení endorfinů, které se podílejí na psychické pohodě.

Pijte minerální vody. Minerály, a to zejména hořčík, působí proti únavě a stresu. Obdobně funguje vápník. Začněte ráno sklenicí minerální vody s vymačkanou šťávou z citrusů a uvidíte, že bude den mnohem příjemnější.

Vydejte se do společnosti, ať už s přáteli, nebo sami například na výstavu či na koncert. Mezi lidmi se vám nálada určitě zlepší. Pokud chcete být raději sami, běžte se projít do lesa. Utřídíte si myšlenky a vychutnáte si krásy podzimu plnými doušky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...
Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby...

Videorozhovor