Podzimní splín je přirozený, naučte se s ním vyjít

Podzimní splín je přirozený, naučte se s ním vyjít
zdroj: Shutterstock

S nástupem podzimu přibývá deštivých dní, ubývá slunce, které se večer schovává za obzor o poznání dříve než v létě. Není divu, že vás možná přepadá melancholická nálada, jste více unavení a podráždění. Zkuste se podřídit přírodě a uvidíte, že se budete znovu cítit skvěle.

Málo slunce i změna počasí
Lidské tělo je přímo ovlivněno délkou a množstvím slunečního světla. Pokud ráno vstáváte za šera a na cestu si musíte oblékat bundu, na dobré náladě vám to příliš nepřidá. Možná máte pocit, že jste unavení, i když spíte svůj obvyklý počet hodin, a to je právě důsledek zkracujících se dnů. K tomu se často přidává pocit psychické i fyzické nepohody. Tento stav bývá označován jako podzimní splín a částečně je důsledkem současné doby.

Uberte!
Dříve lidé více žili v souladu s přírodou. S nástupem podzimu jim nezbylo nic jiného, než zvolnit a přizpůsobit se délce dne. Proto více spali a změnili práci, kterou zrovna vykonávali. Na stejný způsob je tělo stále nastavené, ale současná doba tomu neodpovídá a klade na vás po celý rok stejné nároky. Přinejmenším v zaměstnání. Podzimní splín není úplně na škodu. Zkuste ho nevnímat jako překážku, ale jako znamení, že byste měli ubrat a více se zaměřit na sebe.

Myslete na sebe
Naučte se více aktivně odpočívat. Dopřejte si vanu, večer s knihou, kterou jste tak dlouho odkládali a před spaním si připravte šálek meduňkového čaje, který se postará o kvalitní spánek. Pokud vám to čas dovolí, sportujte. Je potvrzeno, že sport vede k vyplavení endorfinů, které se podílejí na psychické pohodě.

Pijte minerální vody. Minerály, a to zejména hořčík, působí proti únavě a stresu. Obdobně funguje vápník. Začněte ráno sklenicí minerální vody s vymačkanou šťávou z citrusů a uvidíte, že bude den mnohem příjemnější.

Vydejte se do společnosti, ať už s přáteli, nebo sami například na výstavu či na koncert. Mezi lidmi se vám nálada určitě zlepší. Pokud chcete být raději sami, běžte se projít do lesa. Utřídíte si myšlenky a vychutnáte si krásy podzimu plnými doušky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou přirozené, ale umí pěkně vyděsit. Dobrá zpráva je, že vlasy brzy padat...

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....

Videorozhovor