Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva
zdroj: Shutterstock

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt. Jaké další důvody potřebujete znát, abyste ho jedli každý den?

Jogurt je oblíbený mléčný výrobek, který se vyrábí bakteriální fermentací mléka. Bakterie používané k výrobě jogurtu se nazývají „jogurtové kultury“ a fermentují laktózu, přírodní mléčný cukr. Tento proces produkuje kyselinu mléčnou – látku způsobující srážení mléčných bílkovin, což jogurtu dodává jeho jedinečnou chuť a texturu. Obyčejný jogurt má bílou barvu, je hustý a má plnou chuť.

Jaké zdravotní přínosy má obyčejný bílý jogurt?

1. Je bohatý na cenné živiny
Jogurt je přímo nabitý cennými živinami. Jednou z nich je vápník, minerál nezbytný pro zdravé zuby a kosti. Dalšími jsou vitaminy skupiny B. Dále zde najdete fosfor, hořčík a draslík. Tyto minerály jsou nezbytné pro několik biologických procesů jako je regulace krevního tlaku a metabolismu a také pro zdraví kostí. Jogurt také bývá obohacován o vitamin D, který podporuje zdraví kostí a imunitního systému. Může tak snížit riziko některých onemocnění, včetně chorob srdce a deprese.

2. Střevní mikroflóra
Jogurty obsahují živé bakterie neboli probiotika, které byly buď součástí tzv. startovací kultury, nebo byly přidány po pasteraci. Pasterace neboli tepelné ošetření, ale bohužel ničí prospěšné bakterie, které se v jogurtu přirozeně vyskytují. Proto čtěte etikety a vybírejte takové jogurty, které obsahují živé aktivní kultury. Probiotika rodu Bifidobacteria a Lactobacillus mají blahodárný vliv na náš střevní mikrobiom.

3. Zlepšuje obranyschopnost organismu
Probiotika obsažená v jogurtu také mohou posílit imunitní systém a snížit riziko onemocnění. Důraz na střevní mikrobiom jakožto důležitý orgán imunity snad ani nemusíme dále rozebírat.

4. Chrání před osteoporózou
Jogurt obsahuje některé klíčové živiny pro udržení zdraví kostí, včetně vápníku, bílkovin, draslíku, fosforu a někdy i vitamínu D. Všechny tyto vitamíny a minerály jsou zvláště užitečné při prevenci osteoporózy, což je stav charakterizovaný oslabením kostí. Jedinci s osteoporózou mají nízkou kostní denzitu (trpí řídnutím kostí) a jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku zlomenin kostí. Výzkumy ukazují, že konzumace alespoň tří porcí mléčných potravin denně, kam jogurt spadá, může pomoci udržet vaše kosti silné a zdravé.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme nedostatkem slunečního svitu. Přirozeným důsledkem je, že u některých...

Čtěte dál
Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

Benefity otužování – proč na nic nečekat a začít hned?

O otužování se obecně ví, že prospívá našemu zdraví a upevňuje imunitu. Dříve bylo běžnou součástí života. Zato naše generace v tomto...
Vejce a cholesterol: Kolik vajec můžete denně bezpečně sníst?

Vejce a cholesterol: Kolik vajec můžete denně bezpečně sníst?

Samotný příjem cholesterolu je takřka tím posledním, co ovlivňuje jeho množství v těle. Primárně je to strava celkově, a především...