Ochlazující praxe jógy pro horké srpnové dny

Ochlazující praxe jógy pro horké srpnové dny

Srpen je teplotně nadprůměrný. Podobně jako velká část července. Pokud vás letní vedra zmáhají (i když poslední dny jsme se dočkali konečně mírnějších teplot), a přesto chcete tělo i mysl protáhnout, aby nepodlehly únavě a malátnosti, máme pro vás skvělou radu. Zkuste to s jógou.

Vysoké teploty patří k létu stejně jako sníh k Vánocům. Pravdou ale je, že podobně jako sníh, nás někdy omezují v činnostech, které v daném ročním období běžně vykonáváme. V případě sněhu a námrazy je to třeba jízda autem, v případě velkých veder je to jakákoliv fyzická a mentální aktivita. Protože ve vedru nad 30°C je unavené tělo i mysl a nedáme-li si pozor, zmocní se nás nebezpečná rezignace a neodolatelná chuť nedělat vůbec nic. Odejít dřív z práce, zavřít se v bytě se zataženými roletami nebo žaluziemi a vegetovat. Jenže takový život je přeci smutný, když venku svítí sluníčko a kolem panuje léto! Spolehlivým pomocníkem pro vzpruhu těla i mysli je jóga.

Jóga a život jako přirozené plynutí
Jóga je klidná a svobodná. K ničemu nenutí. Plyne. Umožňuje zastavit a toto plynutí si v klidu a tichu sebe sama uvědomit. Věnujte se józe a uvidíte, že vedra vám najednou nebudou připadat tak hrozná. Možná dokonce, že s nimi přestanete bojovat a zamilujete si je. Jak to asi dělají v jižních státech, kde taková vedra mají po většinu roku? Jistě, jsou na to zvyklí. A uzpůsobili tomu své životy. Siesta, přes níž nejede vlak. Jak moudrá záležitost v takovém teple! Jenže u nás v Česku se těžko na dvě hodiny v poledne sbalíme, abychom si mohli dát šlofíčka u bazénu. I tak lze ale životní styl přizpůsobit a ideálně si jej udržet po zbytek roku. Protože jóga je plynutí. Život je plynutí. A jóga to pomáhá pochopit.

Začněte den praxí jógy
Zkuste začít nový den jinak už od rána. Ráno, kolem šesté hodiny, je poměrně chladno. Což je ve světle přicházejícího parného dne pozitivní. Přivstaňte si a zahajte nadcházející čas jógovou praxí, která vás probere a zároveň připraví na to, co vás čeká. Fyzické tělo bude zahřáté, pružné a protažené, mysl a duch i duše očištěné, lehké a volné i svobodné. Pokud máte možnost, praktikujte venku. Pokud ne, otevřete si alespoň okno. Nebo balkónové dveře. Vezměte si na sebe volné a lehké oblečení. Nebo víte co? Klidně zůstaňte v košilce nebo pyžamu. Při józe byste se správně ani neměli zpotit. Mluvíme ovšem o hatha józe.

Jen vy a dech
Rozbalte podložku a položte se na záda. Ruce jsou volně podél těla, dlaně směřují vzhůru, zaujímáte polohu šavásány. Zavřete oči a sledujte dech. Nic jiného teď není důležité. Koncentrujte se dovnitř. Nádech a výdech. Klidně, volně, pomalu. Nespěchejte. Přichází nějaké myšlenky? Pošlete je pryč. A vraťte se k dechu. Pomalu se posaďte a založte nohy tak, jak je to pohodlné. Pozornost je stále u dechu. Za zavřenýma očima se srovnejte. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru, kostrč padá dolů mezi paty. Založte nohy na druhou stranu. Dýchejte a sledujte. Všechno, co nesouvisí s vaším dechem a přítomným okamžikem posílejte pryč. Nic z toho teď není důležité. Teď jste jen vy a dech.

Od kočky k bojovníkům přes dítě a blaženost zase na začátek
Přejděte pomalu na všechny čtyři a zaujměte polohu kočky. Protáhněte trup a od kostrče jděte s nádechem do prohnutí a s výdechem do vyhrbení. Zopakujte přibližně pětkrát a poté prohoďte dechové kolo – do vyhrbení se nadechněte, v prohnutí vydechněte. Přejděte do polohy střechy. Prošlápněte střídavě nohy zašlapováním pat do země, přidejte boky a prokružte tělo jako housenka. Přejděte na špičky, pravá noha vpřed, poloha jezdce, odtud poloha bojovníka číslo dvě. Nakonec poloha stromu. Opakujte na druhou stranu. Odpočiňte si v poloze dítěte. Praxi ukončete v poloze blaženosti. Dlaně mějte na podbřišku a dýchejte do břicha. Natáhněte ruce i nohy s nádechem, napněte celé tělo jako strunu, s výdechem povolte. Zopakujte. Zaujměte polohu šavásány a nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení. Udržte si ten klid a volnost, které se rozlévají vaším nitrem, po zbytek dne. Po zbytek života!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!