Každý zná ten pocit, když má tzv. náladu pod psa a také to každý řeší po svém. Někdo si jde zaběhat, jiný sáhne po jídle. Co mají tyto dvě aktivity společného? Činitel je stejný a nazývá se hormonem štěstí. Seznamte se – jmenuje se serotonin. Vždy se objeví, když sníme čokoládu nebo oblíbené jídlo. Vyplaví se v těle po pohybové aktivitě a je klíčem k dobré náladě. Prostě nás dělá šťastnější.
Co je serotonin?
Serotonin patří mezi základní přenašeče nervového vzruchu (odborně tzv. neurotransmiter). Najdeme ho v centrálním nervovém systému, krvi a v buňkách zažívacího traktu. Jelikož přenáší nervový vzruch, dokáže ovlivnit náladu, chuť k jídlu, paměť, spánek nebo třeba vnímání bolesti. Jeho pozitivní působení bylo popsáno při počínajících úzkostech, migrénách či depresích. Hraje důležitou roli při regulaci rytmu spánku a bdění. Má vliv na hladkou svalovinu cév, řídí střevní peristaltiku a hraje roli při excitačních přenosech v nervové tkáni centrálního nervového systému. Jedná se o tzv. biologicky aktivní látku, která vzniká metabolismem z aminokyseliny tryptofanu v sliznicích žaludku a střeva, ale také v centrálním nervovém systému.
Tryptofan je jedna z devíti esenciálních aminokyselin, klíčových pro stavbu bílkovin a slouží tedy jako prekurzor. Díky přízvisku esenciální je jasné, že si ji tělo nedokáže samo vytvořit a musí ji přijímat a získávat ze stravy podobně jako třeba většinu vitamínů a minerálních látek. Tryptofan najdeme zejména v banánech a zelené zelenině (chřest, špenát, brokolice, fazolky mungo). Zdrojem může dále být mladá pšenice, slunečnicová semínka, mořské ryby, krůtí maso, vejce, čerstvé sýry, obilné klíčky, celozrnné výrobky a otruby. Často diskutovaná je čokoláda, která obsahuje kromě tryptofanu i další látky se stimulačním účinkem na nervový systém. Řeč je například o cukru. Čokoláda nebo i jiné oblíbené jídlo, podobně jako některé drogy, navozuje tzv. hedonistický pocit maximální odměny. A v mozku vyvolává příjemné pocity, které běžně máme při pocitu pohody za klidu.
Vedle samotných prekurzorů serotoninu ze stravy v podobě esenciální aminokyseliny tryptofanu je nutné dbát na správnou funkci zažívacího traktu a preventivně působit proti onemocněním střev. Zařazovat do jídelníčku vlákninu, představující vhodné prebiotikum pro střevní mikroflóru. Klíčový je také dostatečný příjem tekutin. Pokud má tělo nedostatek tekutin, snižuje se rovněž hladina serotoninu. Nedostatečně hydratovaný člověk se hůře soustředí a je podrážděný.
Serotonin je pro nás důležitý hlavně při zátěži a je klíčový pro zdravý spánek a odpočinek. Bylo prokázáno, že až 95 % tělesného serotoninu se produkuje ve střevních buňkách. Produkci serotoninu podporuje také pohybová aktivita.
Nikotin a alkohol
Obě tyto „drogy“ podporují uvolňování serotoninu na nervových synapsích. Způsobují zlepšenou náladu, uvolnění a pocity pohody. V tomto případě je ale nutné receptory opakovaně dráždit, aby serotoninu vyplavovali více, což má mnoho vedlejších negativních účinků na lidské zdraví, spojených s kouřením a alkoholem. A dopady na lidské zdraví mohou být v krajních případech i fatální. Mnohem vhodnější je proto podporovat tvorbu serotoninu potravou a pohybem, popřípadě potravinovými doplňky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál