Trápí vás studené nohy? Vyzkoušejte tyto tipy na jejich prokrvení

Trápí vás studené nohy? Vyzkoušejte tyto tipy na jejich prokrvení
zdroj: Shutterstock

Studené nohy trápí převážně ženy. Údajně za to může vyšší hladina estrogenu v těle. Ta ale nemusí být překážkou. Pár jednoduchých triků vám pomůže zbavit se problému jednou provždy.

Syndrom studených nohou
Ačkoliv se nejedná o závažný zdravotní problém, je hodně nepříjemný. Syndrom studených nohou neboli Raynaudův syndrom postihuje především ženy, a to vždy s nástupem chladného počasí nebo v psychicky náročném období. V této době se cévy stáhnou a krev jimi nemůže dostatečně proudit. Obtíže jsou krátkodobé, nejedná se o cévní onemocnění. Pomoci mohou cviky, masáže, ale hlavně stimulace nohou.

Zdravý životní styl
Platí to všude a ani syndrom studených končetin není výjimkou. Základem je vždy zdravý životní styl, a to vhodné stravování a dostatek pohybu. Pokud se vás problém týká v chladnějším období, zkuste do jídelníčku zařadit potraviny, které vás přirozeně zahřejí. Na místě je například skořice, chilli papričky, pepř, česnek, ale třeba i čaj z maliníku. Na ten pozor, v těhotenství může vyvolat předčasné kontrakce vedoucí k porodu! Vyzkoušet můžete i potravinové doplňky z jinanu dvoulaločného.

Ovšem pokud vás trápí psychické problémy a jste ve stresu, měli byste zvolnit. Více relaxujte, vyzkoušejte esenciální oleje a dopřejte si to, co je vám příjemné. Kromě pravidelného cvičení se více zaměřte i na nohy. Procvičujte je, klidně večer v posteli, není to nic náročného. Postupně prsty napínejte nebo provádějte krouživé pohyby, kterými rozproudíte krev.

Otužování se vyplatí
Otužování jednoznačně přispívá ke zvýšení imunitního systému a udržuje cévy zdravé. Pokud na to moc nejste, nevadí. Postačí otužování končetin na pár vteřin po sprchování, případně návštěvy sauny. K otužování patří i volba vhodného oblečení. Není na místě se příliš oblékat. Platí zde, že míň je víc. Tělo si postupně zvykne a nebude vám zima.

Chůze naboso
Nebojte se vyrazit ven naboso. Nebo vynechte ponožky. Kvůli obouvání se nohy přestanou zahřívat, takže paradoxně čím víc vrstev obléknete, tím větší vám bude zima. Místo ponožek na noc si před spaním raději zacvičte, případně nohu promasírujte krouživými pohyby od kotníku po lýtko. Až vyrazíte ven v botách, oblékněte prstové ponožky. Látka mezi prsty bude stimulovat kožní receptory a nohy se začnou více prokrvovat. Nezapomeňte i na vhodný výběr bot. Platí, že čím méně prostoru na prsty budete v botách mít, tím větší vám bude zima.  

Pokud patříte mezi odvážlivce a nebojíte se jít ven bosí, střídejte různé povrchy. Dojde ke stimulaci reflexních bodů a nejen, že se zahřejete, ale začnete si své nohy více uvědomovat a lépe s nimi pracovat. Odměnou vám budou zdravé nohy a klouby, což oceníte hlavně za několik let.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...
Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby...

Videorozhovor