Trápí vás studené nohy? Vyzkoušejte tyto tipy na jejich prokrvení

Trápí vás studené nohy? Vyzkoušejte tyto tipy na jejich prokrvení
zdroj: Shutterstock

Studené nohy trápí převážně ženy. Údajně za to může vyšší hladina estrogenu v těle. Ta ale nemusí být překážkou. Pár jednoduchých triků vám pomůže zbavit se problému jednou provždy.

Syndrom studených nohou
Ačkoliv se nejedná o závažný zdravotní problém, je hodně nepříjemný. Syndrom studených nohou neboli Raynaudův syndrom postihuje především ženy, a to vždy s nástupem chladného počasí nebo v psychicky náročném období. V této době se cévy stáhnou a krev jimi nemůže dostatečně proudit. Obtíže jsou krátkodobé, nejedná se o cévní onemocnění. Pomoci mohou cviky, masáže, ale hlavně stimulace nohou.

Zdravý životní styl
Platí to všude a ani syndrom studených končetin není výjimkou. Základem je vždy zdravý životní styl, a to vhodné stravování a dostatek pohybu. Pokud se vás problém týká v chladnějším období, zkuste do jídelníčku zařadit potraviny, které vás přirozeně zahřejí. Na místě je například skořice, chilli papričky, pepř, česnek, ale třeba i čaj z maliníku. Na ten pozor, v těhotenství může vyvolat předčasné kontrakce vedoucí k porodu! Vyzkoušet můžete i potravinové doplňky z jinanu dvoulaločného.

Ovšem pokud vás trápí psychické problémy a jste ve stresu, měli byste zvolnit. Více relaxujte, vyzkoušejte esenciální oleje a dopřejte si to, co je vám příjemné. Kromě pravidelného cvičení se více zaměřte i na nohy. Procvičujte je, klidně večer v posteli, není to nic náročného. Postupně prsty napínejte nebo provádějte krouživé pohyby, kterými rozproudíte krev.

Otužování se vyplatí
Otužování jednoznačně přispívá ke zvýšení imunitního systému a udržuje cévy zdravé. Pokud na to moc nejste, nevadí. Postačí otužování končetin na pár vteřin po sprchování, případně návštěvy sauny. K otužování patří i volba vhodného oblečení. Není na místě se příliš oblékat. Platí zde, že míň je víc. Tělo si postupně zvykne a nebude vám zima.

Chůze naboso
Nebojte se vyrazit ven naboso. Nebo vynechte ponožky. Kvůli obouvání se nohy přestanou zahřívat, takže paradoxně čím víc vrstev obléknete, tím větší vám bude zima. Místo ponožek na noc si před spaním raději zacvičte, případně nohu promasírujte krouživými pohyby od kotníku po lýtko. Až vyrazíte ven v botách, oblékněte prstové ponožky. Látka mezi prsty bude stimulovat kožní receptory a nohy se začnou více prokrvovat. Nezapomeňte i na vhodný výběr bot. Platí, že čím méně prostoru na prsty budete v botách mít, tím větší vám bude zima.  

Pokud patříte mezi odvážlivce a nebojíte se jít ven bosí, střídejte různé povrchy. Dojde ke stimulaci reflexních bodů a nejen, že se zahřejete, ale začnete si své nohy více uvědomovat a lépe s nimi pracovat. Odměnou vám budou zdravé nohy a klouby, což oceníte hlavně za několik let.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor