Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!
zdroj: Shutterstock

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Kryoterapie je léčba extrémním chladem. Jde o terapeutickou metodu prostřednictvím hlubokého suchého mrazu, tj. extrémně nízkých teplot více jak – 110 °C po dobu 2 až 4 minut. Zásadním účinkem je působení proti bolesti, posílení obranyschopnosti a i působení proti chronickému i akutnímu onemocnění. Kryoterapie je laicky řečeno opakem sauny.

Rekondiční, preventivní a omlazující efekt
Působení nízkých teplot má pozitivní vliv na urychlení léčby měkkých tkání a kloubů po úrazu, pomáhá eliminovat otoky, snižuje bolestivost a napomáhá ke svalové a celkové regeneraci. Z tohoto důvodu je kryoterapie vhodná pro sportovce. Přímé působení chladu na povrchovou vrstvu kůže a její prokrvení má výrazný efekt na eliminování celulitidy. Pokud patříte mezi milovníky tepla a chlad i mráz nemáte rádi, věřte, že v tomto případě i vy po první návštěvě kryoterapie budete překvapeni úžasným zážitkem a budete se cítit příjemně.

Pro koho ano, pro koho ne
Tato metoda je vhodná i pro osoby, které jsou sužovány migrénou, zánětlivým revmatickým onemocněním měkkých tkání, roztroušenou sklerózou, lupénkou a jinými kožními problémy. Kryoterapie pomůže při chronickém onemocnění dýchacích cest, senné rýmě, po plastických operacích. Dále pomůže při problémech s pískáním či zvoněním v uších. Naopak ale není vhodná pro lidi trpící klaustrofobií. Kryoterapii nemohou absolvovat lidé mající těžkou alergii na chlad. Rovněž není možné v případě akutního onemocnění srdce a oběhu, extrémně či neléčeným vysokým krevním tlakem. Při závažných akutních či chronických chorobách je nutné předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Co s sebou
Dámy ručník, šortky, teplejší ponožky nad kotníky a vršek od plavek či klidně starší plavky. Pánové rovněž ručník, ponožky nad kotníky, krátké šortky a nezbytný ručník. Pokud nosíte kontaktní čočky, není žádný problém, zcela nevadí. Stejně tak není třeba se obávat extrémního mrazu, neboť prostředí je suché a nehrozí nebezpečí omrznutí. Zdejší mrazík jen příjemně štípe, ale neublíží.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční...

Videorozhovor