Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!

Nemáte rádi vedro a saunování? Pak zkuste pravý opak – kryoterapii!
zdroj: Shutterstock

Zážitek, který trvá pár minut, ale stojí rozhodně za to po psychické i fyzické stránce. Řeč je o kryoterapii, terapii chladem. Pro koho je tato procedura vhodná a s čím vám může pomoci?

Kryoterapie je léčba extrémním chladem. Jde o terapeutickou metodu prostřednictvím hlubokého suchého mrazu, tj. extrémně nízkých teplot více jak – 110 °C po dobu 2 až 4 minut. Zásadním účinkem je působení proti bolesti, posílení obranyschopnosti a i působení proti chronickému i akutnímu onemocnění. Kryoterapie je laicky řečeno opakem sauny.

Rekondiční, preventivní a omlazující efekt
Působení nízkých teplot má pozitivní vliv na urychlení léčby měkkých tkání a kloubů po úrazu, pomáhá eliminovat otoky, snižuje bolestivost a napomáhá ke svalové a celkové regeneraci. Z tohoto důvodu je kryoterapie vhodná pro sportovce. Přímé působení chladu na povrchovou vrstvu kůže a její prokrvení má výrazný efekt na eliminování celulitidy. Pokud patříte mezi milovníky tepla a chlad i mráz nemáte rádi, věřte, že v tomto případě i vy po první návštěvě kryoterapie budete překvapeni úžasným zážitkem a budete se cítit příjemně.

Pro koho ano, pro koho ne
Tato metoda je vhodná i pro osoby, které jsou sužovány migrénou, zánětlivým revmatickým onemocněním měkkých tkání, roztroušenou sklerózou, lupénkou a jinými kožními problémy. Kryoterapie pomůže při chronickém onemocnění dýchacích cest, senné rýmě, po plastických operacích. Dále pomůže při problémech s pískáním či zvoněním v uších. Naopak ale není vhodná pro lidi trpící klaustrofobií. Kryoterapii nemohou absolvovat lidé mající těžkou alergii na chlad. Rovněž není možné v případě akutního onemocnění srdce a oběhu, extrémně či neléčeným vysokým krevním tlakem. Při závažných akutních či chronických chorobách je nutné předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Co s sebou
Dámy ručník, šortky, teplejší ponožky nad kotníky a vršek od plavek či klidně starší plavky. Pánové rovněž ručník, ponožky nad kotníky, krátké šortky a nezbytný ručník. Pokud nosíte kontaktní čočky, není žádný problém, zcela nevadí. Stejně tak není třeba se obávat extrémního mrazu, neboť prostředí je suché a nehrozí nebezpečí omrznutí. Zdejší mrazík jen příjemně štípe, ale neublíží.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako jsou jogurty a kysané mléčné výrobky....

Čtěte dál
Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto...

Videorozhovor