Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho
zdroj: Shutterstock

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení, kam se člověk podívá. Není škoda si ten krásný čas kazit zbytečným stresem a spěchem?

Klid, mír, pohoda a odpočinek. Vůně, chutě, láska a úsměvy. Pohádky, cukroví, koledy, svařené víno. Františky, prskavky, vánočka a bramborový salát. To vše a mnohem více jsou Vánoce. Co je však na nich nejdůležitější? Co je na nich nejmagičtější? Ta zvláštní atmosféra klidu a pohody, která obestírá celý advent.

Láska nevyžaduje dokonalost
V dnešní upracované době, kdy mnozí pracuji téměř „nonstop“, představují alespoň tři svátky Vánoční dny, kdy i tito pracanti zastaví – nemají na výběr, zastaví všichni, takže nemají s kým jednat. A potom jsou tu další pracanti – ti, kteří – nebo spíše ty, které – touží, aby vše klaplo a bylo perfektní: Ženy mají ambice napéci nespočet druhů cukroví, aby trumfly kolegyně v práci. Chtějí vše uklidit, aby se to a to stihlo, nakoupit dárky, zdobit perníčky, péci vánočku, vařit domácí vaječný likér, udělat pěknou výzdobu… Máte už teď pocit, že nic z toho rozhodně nezvládnete stihnout? Stresuje vás to? Vnitřně svírá? Cítíte úzkost z nedostatku času? A není to zbytečné? Když totiž všechno kolem odmyslíme, co nám vlastně z Vánoc zbyde? Láska. Potřebuje láska všechno perfektní? Ne. Protože ví, že krása je v nedokonalosti.

Buďme radostní a bezstarostní jako děti
A tak s pokorou přijměme ten fakt, že nic nemusí být perfektní. Že nic nikdy ani perfektní nebude, pokud si nedovolíme, aby nám to perfektní připadalo. Zastavme se, uvolněme se, zavřeme oči a naslouchejme vlastnímu nitru. Brzy to uslyšíme – to cinkání vánoční pohody, znící jako malé zvonečky, které nám v dětství díky povídání rodičů připomínaly Ježíška. Podívejme se na Vánoce jako děti – užívejme si tu atmosféru, ten fakt, že máme všechny blízké u sebe a můžeme s nimi trávit čas. Radujme se z úsměvů ostatních, z toho, že jsme tak, jak jsme, a že můžeme společně prožívat další krásné svátky. Zde máte pár praktických tipů, jak si celý advent užít bez stresu a napětí.

Jak si Vánoce vychutnat plnými doušky v klidu a pohodě?

Cukroví pečte společně
Pozvěte na pečení cukroví babičku, maminku a sestru a udělejte si parádní holčičí mejdan s domácím punčem a poslechem nejoblíbenějších koled. Říká se, že ve dvou se to lépe táhne, a když vás je více, půjde to ještě lépe. Jednak vám pečení půjde lépe od ruky, jednak strávíte společný čas a získáte další krásné vzpomínky, které vám už nikdo nikdy nevezme.

Nebojte se nákupů přes internet
Spousta pěkných věcí se dnes dá sehnat na internetu. Výhodou tohoto způsobu nakupování je, že můžete dárky vybírat z klidu domova. Udělejte si s partnerem pěkný večer, uvařte si teplý čaj, uvelebte se pohodlně na pohovce, zapalte svíčku a vybírejte společně dárky pro své nejbližší.

Začínejte postupně
Udělejte si nyní na začátku prosince plán a sepište všechny činnosti, které chcete stihnout. Potom si vše znovu projděte a proškrtejte, co vlastně činit nemusíte. To, co zbyde, si potom rozvrhněte do jednotlivých dní, abyste se nedostali do presu a konali vše postupně, kousek po kousku.

Odpočívejte a buďte na sebe hodní
Najděte si každý den chvilku, kterou budete věnovat jen sami sobě. Odpočívejte a věnujte se činnostem, které vás naplňují. Najděte si každý den něco, za co se budete moci pochválit – a pochvalte se. Neklaďte na sebe přehnané nároky a neviňte se z toho, že jste něco nezvládli tak, jak jste si předsevzali. Buďte na sebe hodní. A užijte si klidné Vánoce!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

Sport a obecně pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Hobby sportovců neustále přibývá a to je dobře. Dnes si budeme povídat o kondici, tréninku a výživě ve sportu právě sportovních...

Čtěte dál
Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní

Vládne vašemu dni chaos? Zde jsou tipy na to, jak být efektivní

Máte pocit, že je toho na vás celý leden tak nějak moc? Naučte se operovat s časem a naorganizovat si vše, abyste v pohodě stíhali....
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....

Videorozhovor