Jak si udržet pravidelnou pohybovou aktivitu i během zimy a Vánoc?

Jak si udržet pravidelnou pohybovou aktivitu i během zimy a Vánoc?
zdroj: Shutterstock

Chladné počasí může mnohé odradit od pravidelné pohybové rutiny. Ve světle přicházejících svátků plných veselého „přejídání“ s rodinou a přáteli se to ale jeví jako poměrně nevhodné. Co s tím? Máme pro vás pár praktických tipů.

Vánoce jsou svátky klidu a také výborného jídla a pití. Není nic na tom si jednou za rok pořádně dopřát – to ovšem neznamená se od rána do večera ládovat cukrovím z pohovky, z níž se za celý den nezvednete. Samozřejmě záměrně mírně přeháníme, faktem ale je, že mnoha lidem nejen na Vánoce, ale během celého prosince schází chuť a motivace do pohybu. Máte starosti (nebo radosti?) s přicházejícími Vánocemi a pohyb je to poslední, na co zrovna myslíte? To je ale chyba. Nenechte se odradit chladným počasím ani nedostatkem času a zakomponujte pohyb do svých každodenních aktivit.

1. Využijte chladného počasí
Na první pohled se může zdát nepříjemné procházet se nebo běhat na chladném zimním vzduchu. Opak je ale pravdou! Chlad podněcuje tělo k vyššímu spalování energie, protože se vás tím snaží udržet v teple. Co to znamená? Že když si půjdete zaběhat nebo se třeba jen svižně projít, spálíte více kalorií, protože organismus bude pracovat na plné obrátky, aby vás zahřál. Nejen tedy, že přijdete na jiné myšlenky a mrazivý vzduch vám „vyčistí“ hlavu, kromě toho se zbavíte i pěkných pár kalorií a ty vanilkové rohlíčky potom budou i o poznání lépe chutnat. A bonus navíc? Určitě jich nesníte tolik, protože vám bude líto zkazit si ty krásné výsledky, jichž jste venkovním pohybem bezesporu dosáhli…

2. Zvolte domácí alternativu
Skutečně sněhobílé Vánoce už jsme v Česku pár let neměli. Co dělat, když se sníh mění v déšť, který nepříjemně studí, je mokrý a rozháněný ledovým větrem? V takovém počasí se vám určitě nechce jít běhat nebo se procházet. To ale rozhodně není výmluva pro to, abyste celé odpoledne strávili na gauči! Existuje spousta cvičení, které můžete provozovat v klidu domova. Zacvičte si jógu, zvolte nějaké posilovací cvičení, při němž potřebujete pouze vlastní tělo. Pokud máte doma cyklistický nebo třeba eliptický trenažer, není co řešit – nasedněte nebo nastupte a pořádně se zapoťte. Nevlastníte ani jedno zařízení? Výživný kardio trénink v klidu zvládnete i bez nich – skákejte přes švihadlo, zkombinujte si skákání panáků s angličáky, dřepy a výpady, nebo běhejte doma na boso či v ponožkách. A pamatujte – kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá výmluvy. Co budete hledat vy?

3. Zakomponujte pohyb do běžných každodenních aktivit
Jezdit všude autem je pohodlné. A rychlé. Jenže na vašem těle se to nijak neprojeví, nebo ano, ale ne pozitivně. Pokud patříte mezi ty „stěžovatele“, kteří se neustále vymlouvají, že nemají na pohyb čas, zkuste se na chvíli zamyslet: Co takhle nechat auto doma a dojít do práce po svých? Nebo, pokud to máte daleko, zaparkovat o trochu dál místu, kde pracujete, než obvykle a zbytek překonat pěší chůzí? Co takhle vyměnit výtah za schody? Co takhle vyrazit na nákup pěšky s batohem na zádech, abyste potom nemuseli tahat těžké tašky a hrbit si záda? Co takhle v práci každou hodinku vstát a protáhnout se, projít se po kanceláři, a vrátit se zase k dílu? Pořád vám přijde tak složité zařadit pohyb mezi běžné aktivity, které denně vykonáváte?

4. Alespoň 50 minut denně
Podle MUDr. Jiřího Antonína Marka, podologa z Brna, bychom pohybem měli každý den trávit minimálně 50 minut denně. Ruku na srdce, kdo z nás to dnes má? Na druhou stranu – opravdu je tak těžké si denně najít chvilku, kterou budeme věnovat sami sobě a uděláme u toho něco pro své tělo? 50 minut denně – to je 25 minut do práce a z práce, ranní jógová rozcvička, nebo 30 minut běhu a 20 minut posilování s vahou vlastního těla a protažení se. 50 minut denně není tak moc na to, kolik nám toho pohyb může přinést. Pohyb podporuje zdraví těla i mysli – prokrvuje všechny tkáně a orgány, posiluje mozek a srdce, zlepšuje kondici a spouští uvolňování hormonů štěstí – endorfinů. Když se cítíte pod psa a nevíte, jak se ze splínu dostat, zkuste si jít zaběhat nebo to rozdýchat při procházce na čerstvém vzduchu. Uvidíte, že rázem vše spatříte v jasnějších barvách.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...

Videorozhovor