Každoročně onemocní lymskou boreliózou přibližně pět tisíc osob. Počty stále vzrůstají, stejně tak následky, které si můžete nést po zbytek života. Onemocnění je standardně léčeno antibiotiky, nicméně ty pokaždé nepřinesou předpokládaný výsledek – vyléčení. Léčba je běh na dlouhou trať. Průběh boreliózy můžete ale ovlivnit sami, a to zdravou stravou a zdravým životním stylem.
Antibiotika jsou jen částečné řešení
Bakterie borrelií dokáží proniknout do všech tkání včetně nervového systému, kde jsou často zcela chráněny před jakoukoliv formou léčby – borelióza je polysystémové onemocnění. Děje se tak hlavně v případě, kdy se nemoc dostane do druhého stádia. Prvotní příznaky nejsou nijak výrazné a mnoho z vás si je proto může splést s běžnou chřipkou. Onemocnění také bývá provázeno dalšími infekcemi, které brání včasné diagnóze. Zatímco jsou léčeny přidružené problémy, bakterie se přemění ve formu, která jim umožní žít uvnitř lidských buněk, kam na ně, laicky řečeno, antibiotika nedosáhnou.
Pročistěte svoje tělo i domácnost
Naše strava je plná jednoduchých cukrů, geneticky modifikovaných potravin a dalších umělých látek, které jsou do výrobků přidávány. Spolu s tím jsme obklopeni celou řadou chemických prostředků, zejména přípravků do domácnosti. To všechno narušuje náš imunitní systém a otevírá dveře infekcím, se kterými si naše těla už nedokáží sami poradit. Základem léčby každého onemocnění je posílení vlastního mikrobiomu ve střevech. Začněte tím, že omezíte chemii v potravinách i v domácnosti. Právě zažívací trakt určuje sílu vašeho imunitního systému.
TIP
Pokuste se eliminovat množství použité chemie. Místo běžných čisticích prostředků používejte přírodní, které si snadno vyrobíte doma a nebo jednoduše ocet a sodu. Ve stravě dejte přednost přirozeným potravinám a potravinám v BIO kvalitě, které nejsou zatíženy pesticidy.
Zařaďte do svého jídelníčku čerstvé potraviny
Základem vašeho stravování by měly být čerstvé potraviny, nejlépe v BIO kvalitě a bylinky. Každý den se snažte zařadit nějaký salát, který bude obsahovat alespoň pět druhů zeleniny a koření. V tomto případě je na místě například zázvor, kurkuma a česnek. Dresink nahraďte panenským olejem, třeba z avokáda nebo konopného semínka. Snažte se do těla dostat co nejširší spektrum bioaktivních látek. Zdravé stravování se neobejde bez pravidelného pitného režimu. Dejte přednost čisté vodě, která přirozeně odplavuje odpadní látky.
TIP
Abyste si mohli být jistí, že vaše tělo dostává přesně to, co potřebuje, požádejte svého obvodního lékaře o pravidelné rozbory krve. Výsledky vám přehledně ukáží, kde máte mezery a jestli není na místě hledat chybu ve svém stravování.
Vyvážená skladba jídelníčku
Základem pro léčbu všech bakteriálních onemocnění jsou pročištěná střeva. Už jsem se zmínila o tom, že je nutné zařadit do svého jídelníčku čerstvou stravu, bohatou na zeleninu. Pro zničení nežádoucích návštěvníků, kteří se usídlují v našem trávicím traktu, je nezbytná kyselina undecylenová. Ta se přirozeně vyskytuje například v česneku, zelené slupce z vlašských ořechů (připravit si z ní můžete třeba odvar), ale také v hřebíčku. Zpočátku doporučuji začít užívat kvalitní probiotika. Pomohou nastolit rovnováhu střevní mikroflóry, dodají střevům prospěšné bakterie a naopak podpoří vylučování těch škodlivých. Kromě probiotik se zaměřte na potraviny bohaté na vitamín C, B6, B9 a B12 (pokud konzumujete pouze rostlinnou stravu, poctivě suplementujte). Pravidelně zařaďte i takzvané medicínské houby, například shitake a hlívu ústřičnou.
TIP
Pokud jste po operaci slepého střeva, měli byste užívat probiotika po celý život. Právě ve slepém střevu se totiž usazují „zdravé bakterie“, které přichází na řadu vždy, když je váš imunitní systém ohrožen nemocí.
Pokud jste se rozhodli pro léčbu lymské boreliózy i přírodní, celostní cestou, určitě nespoléhejte výhradně na stravu. Můžete zařadit i kvalitní doplňky stravy, které obsahují koncentrovanější zdroje antioxidantů, vitamínů a bioaktivních látek. V případě, že chcete touto cestou podpořit konvenční léčbu, buďte opravdu vytrvalí a zásady zdravého stravování poctivě dodržujte. Antibiotika totiž narušují přirozenou střevní mikroflóru a stejně tak imunitní sys
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál