Levná, zdravá, všude dostupná a efektivní – to je obyčejná chůze

Levná, zdravá, všude dostupná a efektivní – to je obyčejná chůze

Chůze je nejzákladnějším a také nejzdravějším pohybem. Představuje způsob, jak snížit zdravotní rizika a zlepšit fyzickou kondici. Aby ale nesla své ovoce, je třeba chodit správně. Naučte se správně a efektivně chodit a získáte ten nejjednodušší nástroj zdravého životního stylu!

Chůze může být sport jako každý jiný. Tento fakt je třeba zohlednit zejména v případě, že jste se rozhodli začít chodit aktivně, abyste byli zdraví, zlepšili kondici a zhubli. Na začátku vězte, že jste se rozhodli správně. Chůze je velice účinný a také přirozený prostředek k dosažení denního množství fyzické aktivity doporučené pro optimální hmotnost a dobré zdraví.

60 minut denně několikrát týdně
Spálit kalorie a hlavně tukové zásoby. Přesně s tím pomůže chůze. Což je pro hubnutí nezbytné. Doporučených je 60 minut denně několikrát v týdnu. Obecně platí, že osoba s hmotností přibližně 73 kg spálí chůzí zhruba 100 kcal za půl kilometru. V kombinaci s vyváženou stravou proto můžete stanovených cílů dosáhnout poměrně snadno a rychle a nemusíte kvůli tomu ani chodit do posilovny nebo fitcentra. Pokud patříte mezi začátečníky, nepodceňujte přípravu. Seznamte se se základy správné chůze a nepřepalte začátek. Začínejte na 30 minutách a postupně prodlužujte na 60 minut podle toho, jak se budete cítit. Budete tak plnit doporučenou úroveň fyzické aktivity vedoucí ke snížení rizika srdečních onemocnění, diabetu, rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva a dalších.

Procházka nebo běh?
Možná se vám zdá, že chůze je málo intenzivní na to, aby mohla mít vliv na vaši hmotnost. Zdání ale klame. Zvláště pokud začínáte, může pro vás běh být příliš rychlý. Kromě toho znamená zvýšenou zátěž pro klouby. Běh není vhodný pro každého. Za to chůze ano – až na výjimky. V konečném důsledku jde o vaši situaci a vaše potřeby. Časem zjistíte, že s odpovídajícím kalorickým příjem je chůze skutečně efektivní aktivitou vedoucí ke zdravé hmotnosti, takže rozhodně nebudete mít pocit, že se „flákáte“.

Příprava dělá mistra
Před zahájením „chodícího“ programu byste měli vzít v úvahu několik věcí. Předně byste se měli řádně připravit. Zjistěte, jak jste na tom zdravotně a zda je pro vás chůze skutečně vhodná. A to zejména, pokud máte sedavé zaměstnání, pokud jste se rok a déle žádné fyzické aktivitě pořádně nevěnovali, je vám více než 65 let, máte vysoký krevní tlak, cukrovku, bolesti na hrudi nebo trpíte na závratě či jiné abnormální zdravotní stavy. Investujte do základního pěšího vybavení, jako jsou kvalitní boty (na těch skutečně nešetřete), oblečení a další. Osvojte si správnou techniku chození a zaměřte se na správné držení těla a pohyb rukou. Určete si, jak často, jak rychle a jakým stylem budete chodit. Vyhýbejte se běžným chybám, zkoumejte různé techniky chůze a udržujte se motivovaní vstřebáváním nových poznatků. Jakmile budete pokročilejší, můžete kvůli rozmanitosti začlenit jogging, intervalový nebo silový trénink. Spálíte více kalorií a podpoříte vaše snahy o zhubnutí.

Stanovte si realistická očekávání
Nebuďte na sebe tvrdí. Buďte realisté. Nemůžete očekávat, že po týdnu budete dosahovat závratných výsledků. Jděte na to pomalu a s klidem. Mějte pro sebe pochopení. Pracujte na tom, abyste se zlepšovali nenásilně a postupně. Všímejte si, jak je vaše tělo den ode dne silnější. Sledujte pomalý progres a radujte se z něj. Stanovte si cíle, které jsou specifické, měřitelné, dosažitelné, realistické a dohledné. Budou vás motivovat a zároveň ukáží, na čem je třeba pracovat. Sledujte také, jak se během chůze cítíte. Pokud vás cokoliv bolí nebo nevyhovuje, přehodnoťte nastavení a změňte jej, případně přestaňte a zkuste něco jiného, nebo se o dalším postupu poraďte s lékařem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!