5 jednoduchých cest ke každodennímu zlepšení nálady

5 jednoduchých cest ke každodennímu zlepšení nálady

Chmurné a deštivé počasí okamžitě přináší myšlenky a zamýšlení se nad vlastním životem. Možná si říkáte, kde se zrovna nacházíte a ještě více, že vlastně nemáte tušení, jak jste se sem dostali. Možná jste zklamaní a představovali jste si, že ve svém věku budete jinde. Možná je vám z toho smutno. Rezignovali jste na své cíle, usadili jste se a berete to tak, jak to je.

Tenhle odstavec možná působil depresivně. Opak je ale pravdou. Ano, život je takový, jaký je a z nesplněných očekávání nám je často do breku. Jak úžasné je ale uvědomit si, že život může být dokonce lepší, než jsme si vysnili! Jedno z nejoblíbenějších přísloví říká, že jaké si to uděláš, takové to máš. Mějte na paměti, že můžete vše! Začněte měnit svou chmurnou náladu ve veselou a začněte velmi jednoduše. Máme pro vás 5 rad, které vám pomohou na cestě vaší změny.

1. Dělejte jen to, co vám dává smysl
Všichni jsme to někdy zažili. Nuda a beznaděj, když uvíznete v situaci, v níž jste si rozhodně nepřáli být. Proč jste se tam vlastně dostali? Už ani nevíte. K tomu stačí jednoduchá rada – u všeho, co děláte, se ptejte, co vám to přináší. Jaký to má pro vás smysl. S jakým záměrem se do toho pouštíte. To je jednak obrana proti mechanickému žití bez vědomého rozhodování o tom, co a jak děláte, jednak vám to zaručí, že budete pozornost věnovat jen tomu, co má pro vás nějaký (ať už jakýkoliv) význam. Proč byste vlastně vůbec měli dělat něco jiného? Nemusíte! Už jen uvědomění toho je nesmírně osvobozující. Vždycky máme možnost volby. Mnoho bohatých lidí je nešťastných bez ohledu na to, jak velký jejich majetek je. Neštěstí totiž často pramení z pocitu vlastní bezvýznamnosti. S tím začal účinně bojovat Viktor Emil Frankl, který v první polovině 20. století přišel s psychoterapeutickou metodou zvanou logoterapie. Ta pomáhá lidem vytvářet ve svém životě větší význam a v útvaru duševního zdraví vídeňského nemocničního systému, kde Frankl působil, zabránila desítkám pacientů v sebevraždě. Pomohla jim totiž najít smysl života.

Začleňte Franklovu logoterapii i do svého života a pomozte si od vnitřního vyčerpání hned teď:

  • Začněte pracovat na projektu, který vyžaduje vaše schopnosti a dovednosti. Nebo pomozte někomu v nouzi.
  • Ponořte se plně do svých projektů a sdílejte je s lidmi, kteří vás milují autentickým a nekritickým způsobem.
  • Podívejte se na to, co vás trápí, s nadhledem a najděte na tom něco dobrého. Třeba – mám chřipku a nechce se mi ležet, ale mohu si alespoň odpočinout, nabrat síly a přečíst knížku, na kterou už se dlouho chystám.

2. Pomozte ostatním
Nejšťastnější bývají lidé, kteří mají pozitivní vliv na ostatní. Každý jedinec má něco, čím může světu přispět. Důležitou součástí je zjistit, co to je. A na to máte celý život! Poznávejte sebe sama a objevujte, co je ve vás nejlepší. Užijte to k tomu, abyste potěšili někoho dalšího. Máte rádi staré lidi, protože vám připomínají zesnulou babičku? Pomozte jim s nákupem, pusťte je sednou v tramvaji, usmějte se na ně, když je potkáte. Z jejich radosti budete mít radost i vy. Nebo zkuste pustit jako řidič chodce na přechodu. Většina lidí se usměje, mávne, nebo provede nějaké podobné gesto značící vděk, který vás zahřeje u srdce.

3. Zapomeňte na materialismus a investujte do zkušeností
Nehromaďte. Movité statky dají jen krátkodobý pocit radosti. A není-li okamžitě přiživena dalším podnětem, mizí a vy se cítíte hůře než předtím. Je to jako s drogami – štěstí, které hromadění dává, je jen půjčené. Co ale vydrží je odlesk zážitku, který jste prožili sami nebo s někým dalším, na kom vám záleží. Zajeďte si s rodiči nebo partnerem na hezkou dovolenou, nebo jen na prodloužený víkend. Pozvěte někoho, koho máte rádi, na večeři a stravte spolu příjemný čas. Investujte do lekcí angličtiny, kterou se delší dobu chystáte oprášit. Kupte si lístky na koncert oblíbeného zpěváka.

4. Buďte vděční
Na vděk se tak často zapomíná. Přitom nestojí nic a dává tolik radosti! Americký časopis Journal of Happiness publikoval studii, v níž 219 zúčastněných mužů a žen napsalo během 3 týdnů 3 vděčné dopisy. Výsledky ukázaly, že psaní vděčných dopisů zvýšilo u respondentů štěstí a spokojenost a snížilo symptomy deprese. Mozek se neumí soustředit na pozitivní a negativní věci najednou. Z toho důvodu pomůže vděk zaměřit pozornost na to pozitivní. Uvědomíte si, že nemá smysl smutnit nad tím, co nemáte, ale vážit si toho, co máte. Spolu s prožitím vděčnosti se také zvyšuje produkce dopaminu a serotoninu, známých jako hormony štěstí. Podobně fungují antidepresiva. Neužívejte je, buďte vděční.

Jak na to prakticky:

  • Každý den si napište 3 věci, za které jste vděční.
  • Poděkujte pravidelně někomu, kdo vám jakkoliv pomohl.
  • Mluvte o tom, za co jste vděční, místo toho, abyste v rozhovorech zmiňovali, co vám vadí.

5. Pracujte na vytváření zdravých návyků
Jedním z největších rozdílů mezi šťastnými a nešťastnými lidmi jsou zvyky, které mají. Věděli jste, že podle statistik je více než 40 % rozhodnutí, které činíte, výsledkem zvyku? Ne všechny zvyky jsou špatné, ale ty, které užíváme jako berličky podporující neschopnost nebo lenost se vědomě rozhodnout, takové jsou. Někdo ve zvyku ze stresu sáhne po cigaretě nebo sklence alkoholu. Jiný si půjde zaběhat, aby pročistil hlavu od nepříjemných myšlenek a získal nadhled. Podle Charlese Duhigga, autora knihy Síla zvyku, je základem zjistit, jak rutinu změnit. Spíše než kouřit si třeba zajít na procházku, meditovat, nebo si najít jiný prostředek, který vám od stresu uleví, ale nedovolí zabřednout do něj ještě hlouběji.

A v tomto posledním bodě můžete spojit všechny předchozí dohromady: Dříve, než něco uděláte, cokoliv, se zamyslete nad tím, jaký to má pro vás smysl. Pomozte sami sobě od splínu a zařiďte si hezký zážitek v podobě procházky na čerstvém vzduchu. Buďte vděční za to, že se můžete jít projít! A vidíte – máme tady zdravý zvyk, který můžete začít hned od zítřka praktikovat. Každé ráno vstaňte o chvilku dřív, poděkujte za další krásný den a běžte se místo ranní cigarety ještě před snídaní projít nebo proběhnout A nezapomeňte na deštník :).

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!