Mamografie a ultrazvuk jsou dvě základní zobrazovací metody vyšetření prsů. Poslední dobou mamograf získal špatnou pověst a je podezírán z potenciálních negativních účinků na organismus ženy. Jak je to doopravdy nám vyložil místopředseda asociace mamodiagnostiků ČR o.s. a vedoucí lékař screeningového pracoviště Mediray s.r.o., MUDr. Petr Choc.
Rakovina neboli karcinom prsu je strašákem mnoha žen. Mezi příčinami smrti českých žen ve věkovém rozmezí 20-54 let jí náleží první místo. Bez ohledu na věk je v Česku každoročně diagnostikováno přibližně 7 000 nových případů. Na následky tohoto onemocnění u nás zemře každoročně až 1 900 žen. Povzbuzující však je, že se za 15 let fungování screeningového programu v ČR podařilo zachránit přibližně 29 000 žen před úmrtím na tuto nemoc. Pro včasné odhalení karcinomu prsu je zcela zásadní správná prevence. Tou je chápána pravidelná mamografie alespoň od 45 let a neméně důležité pravidelné samovyšetření, které by se měla dokonale naučit již každá náctiletá slečna, jak podotýká MUDr. Petr Choc, místopředseda asociace mamodiagnostiků ČR o.s. a vedoucí lékař screeningového pracoviště Mediray s.r.o.
Na první mamografii se dostavte nejpozději ve 45 letech
Spodní hranice tzv. screeningového věku, tedy věku, ve kterém hradí zdravotní pojišťovny mamografické vyšetření, je stanovena na 45 let. Doktor Choc však upřednostňuje první mamografii absolvovat již po 40. roce. „Při tomto vyšetření zhodnotíme nejen typ prsní žlázy, ale především vyloučíme některé rizikové změny, které ultrazvukové vyšetření z principu metody vidět nemůže,“ vysvětluje. Po této vstupní mamografii může žena dále docházet na ultrazvuková vyšetření a poté se plynule zapojit od 45 let do tzv. mamárního screeningu, kdy je mamografické vyšetření hrazené z všeobecného zdravotního pojištění jednou za 2 roky. „Před 40. rokem je možné provádět vyšetření ultrazvukem, na které je vhodné docházet přibližně od 30. roku ve dvouletých intervalech,“ doporučuje dále lékař a zdůrazňuje, že nastíněný postup je vhodný u žen, které jsou z pohledu karcinomu prsu nerizikové. Ženy s pozitivní rodinnou anamnézou jsou sledovány od nižšího věku a častěji podle individuální míry rizika.
Od 45. roku mamografie hradí zdravotní pojišťovna
Mamografii u bezpříznakových nerizikových žen hradí všechny zdravotní pojišťovny na základě vystavené žádanky ve dvouletých intervalech od 45 let včetně všech potřebných doplňujících metod. Jak informuje doktor Choc, horní věková hranice úhrady v Česku žádná není. „Pokud si žena vyhmatá při samovyšetření podezřelé změny, hradí ZP vyšetření ultrazvukem či mamografem dle věku na základě vyplněné žádanky,“ vysvětluje dále. Žádanku při klinickém nálezu může vypsat praktický lékař, gynekolog nebo lékař prsní poradny. Ultrazvukové vyšetření bezpříznakových nerizikových žen ZP nehradí. „Všechny ZP mají navíc své bonusové programy, ve kterých přispívají na vyšetření prsů mimo screeningový interval,“ dodává lékař.
Ultrazvuk i mamografie jsou metody bezpečné
Ohledně ultrazvuku a mamografu koluje řada mýtů, ze kterých pramení nedůvěra některých žen především k mamografickému vyšetření. Doktor Choc zdůrazňuje, že obě metody jsou při správném provádění naprosto bezpečné. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Pod termínem mamografie se rozumí speciální typ rentgenového snímkování, při kterém je užita jen minimální dávka záření. „Mamograf lépe vidí do prsů s menším množstvím žlázy a větším procentem tukové tkáně,“ vysvětluje doktor Choc. Proto vyšetření mamografem nabírá na důležitosti s postupujícím věkem a s ním spojenými hormonálními změnami, v jejichž důsledku v prsu přibývá složka tuková právě na úkor složky žlázové. Ultrazvuk je naproti tomu založen na zobrazení změn průchodu ultrazvukových vln jednotlivými tkáněmi. Ultrazvukové vlnění je vysíláno sondou do tkáně, ze které se po odrazu vrací zpět. Počítač poté mění tato data do obrazového vyjádření. „Ultrazvuk bohužel často není schopen zachytit drobné změny (především takzvané mikrokalcifikace), které mohou být první známkou patologického procesu v prsu,“ podotýká lékař. Na základě výše uvedeného je ultrazvuk vhodné provádět zejména u bezpříznakových žen do 40 let. A jak je na tom mamografie? „Tu lze označit za suverénní metodu pro bezpříznakové ženy po 45. roce. U žen ve věku 40–45 let postupujeme individuálně a v případě podezřelého pohmatového nálezu provádíme mamografie již od 30. roku,“ odpovídá MUDr. Petr Choc.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál