Teploty pohybující se kolem nuly nemusí být důvodem přestat běhat nebo odkládat zahájení vašich běžeckých začátků. Jen je třeba dodržovat několik zásad, aby běh zůstal přínosem pro vaše zdraví a nezpůsobili jste si zbytečné komplikace.
S nástupem zimních měsíců přestává počasí přát venkovním aktivitám – pokud se ovšem nejedná o lyže, snowboard, běžky či bruslení. Pokud jste zvyklí běhat, pravděpodobně máte již s během v zimě své zkušenosti a následujete je k vlastní spokojenosti. Pokud ale patříte mezi začátečníky, mohou vás zimní mrazy odradit. To není nutné, pokud budete dodržovat těchto pět doporučení.
1. Více tenkých vrstev
Selský rozum by radil se na běh v zimě pořádně nabalit. Situace je ale jiná, než když se „jen tak procházíte venku“. Vybavte si případ, kdy někam v zimních měsících spěcháte a zvýšíte tempo nad obvyklou rychlost vaší chůze. Po chvíli se zahřejete, možná se dokonce začnete i potit a máte pocit, že vás ten svetr a péřová bunda snad udusí – nejraději byste je ze sebe jednoduše strhali. Takhle se u běhu nechcete cítit. Potřebujete volnost, abyste mohli běžet lehce a nenuceně. Proto je lepší natáhnout na sebe více tenkých vrstev než méně silných. Tělo jednak bude lépe dýchat, jednak mezi jednotlivými kusy snáze udrží teplo (takže vám bude v konečném důsledku ještě tepleji) a za další se budete moci volně pohybovat.
2. Mírná zima je v pořádku
Říká se, že když zahajujete běh, mělo by vám být trochu zima – jen maličko. Jde ale o to, aby tělo mělo prostor pro to se zahřát a aby se potom zbytečně „nepařilo“, nepotilo a vás nevystavilo zvýšenému riziku nachlazení na mrazivém vzduchu. Ideální je natáhnout na sebe vyteplené běžecké kalhoty (nejobvykleji legíny), a dále vrstvit na horní část těla: funkční tílko, funkční triko s krátkým rukávem, s dlouhým, funkční mikinu, lehkou bundu a případně ještě softshellovou vestu.
Podle toho, jak jste nebo nejste záhřevní/zimomřiví, můžete vrstvy dle vlastních preferencí a zkušeností ubírat nebo sundávat. Pokud běžecké boty používáte celoročně, nebojte se vzít si navíc jedny ponožky. Hlavu přikryjte funkční čepičkou, čelenkou nebo čapkou vytvořenou z nákrčníku (chce to speciální grif, který většinou bývá obrázkově vysvětlen na obalu daného produktu). Prodávají se i sportovní rukavice z odlehčených materiálů. Pokud takovými nedisponujete a neplánujete do nich investovat, vezměte si stejný typ, který běžně nosíte, jen si jej vyčleňte na běhání.
3. Klus je lepší než cval
Záleží na tom, jak moc jste nebo nejste zvyklí běhat. Obecně vzato je ale lepší v mrazivém vzduchu volit mírnější tempo než na které jste běžně zvyklí. Má to hned několik důvodů. Jednak budete jistější na mnohdy v zimě kluzkém terénu, na němž byste mohli uklouznout a přivodit si tak nechtěnou těžkost v podobě nepříjemného zranění. Jednak se vám bude v mrazivém vzduchu lépe dýchat, když nebudete muset dýchat tak zrychleně, jak je obvyklé u tempa svižného.
4. Pokud to půjde, dýchejte nosem
Mrazivý vzduch v plicích: ten v těle nedělá dobrotu, tím spíš, pokud máte slabší imunitu. Tento bod souvisí s bodem předchozím: v zimních měsících, pokud skutečně panuje mráz, je lepší uzpůsobit podmínkám tempo a nehnat tělo do maximálních výkonů. Lepší je běžet pomaleji a v klidu dýchat nosem, než to „rozbalit“ a nemoci popadnout dech a nasávat vzduch ústy – důsledkem by se mohlo stát nepříjemné nachlazení nebo jiná nemoc, která by značně znesnadnila vaše další snahy o zavedení pravidelného běžeckého návyku.
5. Poslouchejte své tělo
A konečně je nutné dodat, že každý z nás je jedinečný, a tak každému budou vyhovovat jiné podmínky – a to i v zimě. Někdo vyběhne i když je hodně pod nulou, jiný nevytáhne paty z domu, když není více než 5°C nad nulou právě z toho důvodu, že se mu ve velkém mrazu špatně dýchá, nebo se bojí náledí. Jako u všeho, i u běhu v zimě tedy platí: respektujte své tělo, naslouchejte impulsům, které z něj přicházejí, nechoďte v žádném případě „proti sobě“ a přistupujte k sobě jemně, ohleduplně a s tolerancí, s níž přistupujete k partnerovi, rodině, přátelům a dalším.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál