Jak rozeznat běžné nachlazení od chřipky?

Jak rozeznat běžné nachlazení od chřipky?
zdroj: Shutterstock

Kašel, kýchání, zimnice, ustavičné smrkání. Existují desítky, možná stovky slov, které popisují fyzické příznaky onemocnění. Jak ale poznat, zda se jedná o obyčejné nachlazení nebo o závažnější chřipku?

Chřipková epidemie je v plném proudu. Pokud zaměníme příznaky chřipky za projevy nachlazení, můžeme zanedbat léčbu a poležet si potom o mnoho déle, než jsme počítali. Proto se vyplácí naučit se je od sebe rozeznat.

Záleží na detailech
Sípete a dusíte se suchým kašlem nebo máte pocit, že vaše hrdlo se stalo nástrojem pro plivání hlenů? Dostali jste horečku nebo se jen cítíte mizerně, teplota ale nestoupá? Zdánlivě základní otázky ve skutečnosti pátrají po detailech, které od sebe pomohou rozeznat chřipku a nachlazení. Včasná detekce a řešení symptomů může pomoci přijmout správný postup vedoucí k rychlému zotavení.

Chřipka má rychlý nástup
Chřipka umí překvapit rychlým a nečekaným nástupem. Jeden den jste úplně v pořádku a užíváte si běhu na čerstvém vzduchu, zatímco nazítří vás skolí horečka, zimnice, bolesti svalů, hlavy a vyčerpávající únava. Pravděpodobně kašlete, teče vám z nosu a cítíte se zkrátka lidově řečeno „pod psa“. Nachlazení má oproti chřipce pozvolnější nástup i průběh, za to trvá déle. Kašel a rýma se vás mohou držet až tři týdny, symptomy jako je horečka, bolest na hrudi nebo v dutinách a dušnost trvající déle, než týden mohou ukazovat na bakteriální nebo sinusovou infekci. Na rozdíl od chřipky nachlazení obvykle nesouvisí s horečkou. Obecně platí, že infekční jste první tři dny od vypuknutí nemoci.

4 způsoby, jak rozeznat chřipku od nachlazení
Pokud se vás některý z těchto příznaků nepustí ani po týdnu, objednejte se k lékaři a celou záležitost s ním konzultujte.

  1. Suchý kašel značí chřipku, hlenový nachlazení. Chřipka způsobuje suchý dráždivý kašel, který nevytváří hlen. U nachlazení je situace opačná – vykašláváte vyšší či nižší množství hlenu.
  2. Bolest v krku, kýchání a ucpaný nos doprovází nachlazení. Trápí vás tyto symptomy? Pravděpodobně se jedná o nachlazení. I při chřipce můžete zaznamenat kýchání a ucpaný nos, avšak méně často, než je tomu u nachlazení.
  3. Chřipka přichází s bolestmi svalstva. Bolí vás svaly? Obvyklý jev související s nástupem chřipky. U nachlazení se naopak nejedná o příliš častý symptom. Pokud máte pocit, že se nemůžete hnout, jak vás „bolí celý člověk“ a k tomu máte horečku, jedná se o chřipku.
  4. Chřipka přináší extrémní únavu. Máte pocit, že se nedokážete zvednout z postele, pohovky nebo křesla? Protože na to prostě nemáte sílu? Extrémní únava bývá obvyklým doprovodným příznakem chřipky. Nachlazení naopak zřídkakdy brání v provádění každodenních úkonů.

Základem je dodržovat zásady správné hygieny
Každý byl určitě někdy nachlazený, a tak každý jistě ví, že i u něj se může objevit horečka, bolest svalstva nebo kašel. Pokud ale máte pocit, že jste taktak přežili srážku s kamionem, pravděpodobně vás zasáhla chřipka. Jak se proti ní chránit? Nejjednodušší je dodržovat základní hygienické návyky a pravidelně si mýt ruce mýdlem a teplou vodou. Vyhýbejte se přetopeným a přeplněným místnostem a prostorům, hodně spěte, přijímejte dostatek tekutin a vitaminu C z běžné stravy a choďte na čerstvý vzduch, abyste přirozeným způsobem posilovali imunitní systém.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...

Videorozhovor