Stárnutí je přirozený proces, který nelze zvrátit. Se správným přístupem ale nemusí být vůbec nepříjemné. Často stačí malé změny běžných denních návyků, které vám umožní stárnout s grácií a užívat vitalitu do posledních chvil – samozřejmě v míře odpovídající věku a zdravotnímu stavu.
Stejně jako všude jinde, i v případě stárnutí a udržování vitality se vyplácí prevence a celoživotně praktikovaný zdravý životní styl a pohodový bez-stresový přístup k životu jako takovému. S tím pomůže následujících 5 zvyků. Pamatujte, že k tomu, aby se něco stalo zvykem, je třeba 21 dní. Dejte jim šanci a uvidíte, jak postupně pozvednou kvalitu vašeho života.
1. Každý den se hýbejte
Čím více se budete hýbat, tím je to pro vás lepší. Chůze, plavání, tenis. Nezáleží na tom jak a jak dlouho, ale záleží na tom, jak často. Věnujte se pohybu, který vám dělá dobře, baví vás a naplňuje, denně. Výzkumy ukazují, že udržování fyzické aktivity zvyšuje šance na vitální stárnutí až sedmkrát. A to už je docela pěkné číslo, nemyslíte?
2. Usmívejte se
Začněte každý den úsměvem. Lidé, kteří se usmívají, žijí déle a jsou šťastnější než ti, kteří to nedělají. To je něco, co potvrzuje i věda. Ačkoliv vám úsměv magicky nepřidá léta navíc, rozhodně vám je výrazně zpříjemní a naplní je radostí a veselím. Proto si každý den najděte důvod k úsměvu. A nevzdávejte to předem – víte, co se říká: Kdo hledá, najde.
3. Vypněte televizi
Je dokázáno, že každá hodina trávená sledováním televize zkracuje délku života o plných 22 minut. Podle studie provedené na univerzitě v Queenslandu tedy v případě, že před televizní obrazovkou vysedáváte 6 hodin denně, si zkracujete život až o 5 let. To nezní moc sympaticky, že? Řešení je naštěstí jednoduché. Vypněte televizi a vzpomeňte si na bod číslo jedna. A ten byl? Hýbejte se. Takže hurá na procházku nebo do bazénu!
4. Dopřejte si kvalitní čas s přáteli a rodinou
Studie z Brigham Young University přišla s poměrně sympatickým zjištěním. Podle místních odborníků totiž společenské akce s rodinou, přáteli a kolegy prodlužují život a jsou mimořádně zdravé. Podle další studie, tentokráte z University of North Carolina, je dokonce široká společenská základna pro zdraví stejně důležitá jako pravidelný pohyb a správná strava. Takže, vyrazíte o víkendu na návštěvu za rodiči?
5. Koncentrujte se a meditujte
S udržením pozornosti mají problém i mladí lidé. Natož pak ti staří. Pracujte se svou myslí, co to jde a čtěte, pište, meditujte – dělejte zkrátka cokoliv proto, aby vás mozek i nitro zůstávali svěží. Výhody meditace pro seniory potvrzují i vědci z Harvardu. Podle nich pouhých 15 minut denně zlepšuje stav mysli, zdraví, nálady a současně snižuje stres, bolest a deprese. Jak na to? Jednoduše. Zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř, k dechu a dráze kterou v těle vykonává. Když přijde nějaká myšlenka, pošlete ji pryč a sledujte pouze dech.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál