Stárnutí je přirozený proces, který nelze zvrátit. Se správným přístupem ale nemusí být vůbec nepříjemné. Často stačí malé změny běžných denních návyků, které vám umožní stárnout s grácií a užívat vitalitu do posledních chvil – samozřejmě v míře odpovídající věku a zdravotnímu stavu.
Stejně jako všude jinde, i v případě stárnutí a udržování vitality se vyplácí prevence a celoživotně praktikovaný zdravý životní styl a pohodový bez-stresový přístup k životu jako takovému. S tím pomůže následujících 5 zvyků. Pamatujte, že k tomu, aby se něco stalo zvykem, je třeba 21 dní. Dejte jim šanci a uvidíte, jak postupně pozvednou kvalitu vašeho života.
1. Každý den se hýbejte
Čím více se budete hýbat, tím je to pro vás lepší. Chůze, plavání, tenis. Nezáleží na tom jak a jak dlouho, ale záleží na tom, jak často. Věnujte se pohybu, který vám dělá dobře, baví vás a naplňuje, denně. Výzkumy ukazují, že udržování fyzické aktivity zvyšuje šance na vitální stárnutí až sedmkrát. A to už je docela pěkné číslo, nemyslíte?
2. Usmívejte se
Začněte každý den úsměvem. Lidé, kteří se usmívají, žijí déle a jsou šťastnější než ti, kteří to nedělají. To je něco, co potvrzuje i věda. Ačkoliv vám úsměv magicky nepřidá léta navíc, rozhodně vám je výrazně zpříjemní a naplní je radostí a veselím. Proto si každý den najděte důvod k úsměvu. A nevzdávejte to předem – víte, co se říká: Kdo hledá, najde.
3. Vypněte televizi
Je dokázáno, že každá hodina trávená sledováním televize zkracuje délku života o plných 22 minut. Podle studie provedené na univerzitě v Queenslandu tedy v případě, že před televizní obrazovkou vysedáváte 6 hodin denně, si zkracujete život až o 5 let. To nezní moc sympaticky, že? Řešení je naštěstí jednoduché. Vypněte televizi a vzpomeňte si na bod číslo jedna. A ten byl? Hýbejte se. Takže hurá na procházku nebo do bazénu!
4. Dopřejte si kvalitní čas s přáteli a rodinou
Studie z Brigham Young University přišla s poměrně sympatickým zjištěním. Podle místních odborníků totiž společenské akce s rodinou, přáteli a kolegy prodlužují život a jsou mimořádně zdravé. Podle další studie, tentokráte z University of North Carolina, je dokonce široká společenská základna pro zdraví stejně důležitá jako pravidelný pohyb a správná strava. Takže, vyrazíte o víkendu na návštěvu za rodiči?
5. Koncentrujte se a meditujte
S udržením pozornosti mají problém i mladí lidé. Natož pak ti staří. Pracujte se svou myslí, co to jde a čtěte, pište, meditujte – dělejte zkrátka cokoliv proto, aby vás mozek i nitro zůstávali svěží. Výhody meditace pro seniory potvrzují i vědci z Harvardu. Podle nich pouhých 15 minut denně zlepšuje stav mysli, zdraví, nálady a současně snižuje stres, bolest a deprese. Jak na to? Jednoduše. Zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř, k dechu a dráze kterou v těle vykonává. Když přijde nějaká myšlenka, pošlete ji pryč a sledujte pouze dech.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?

Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?

Pole dance – sport, který dostane do formy každý sval v ženském těle

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!
