Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví
zdroj: Shutterstock

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete je ve fermentovaných potravinách jako jsou jogurty a kysané mléčné výrobky. V čem všem prospěje vašemu zdraví?

V našich střevech se nachází nespočet druhů bakterií. Jedním z nich je i Lactobacillus acidophilus. Je členem velkého rodu bakterií Lactobacillus a v rámci lidského zdraví hraje významnou roli. Někdy je označován jako L. acidophilus nebo se mu říká jen acidophilus. Patří mezi probiotika, přátelské živé mikroogranismy, které obývají naše střeva a které je dobré pravidelně doplňovat, tedy konzumovat. Podle studií může jejich dostatek ve stravě přinést řadu zdravotních výhod.

Jak Lactobacillus acidophilus prospívá vašemu zdraví?

1. Může zlepšit příznaky dráždivého tračníku
V některých zemích postihuje syndrom dráždivého tračníku až jednoho z pěti lidí. Projevuje se bolestí břicha, nadýmáním a neobvyklými pohyby střev charakterizovanými střídáním průjmů a zácpy. Ačkoliv o přímé příčině není mnoho známo, výzkumy naznačují, že by mohl být původcem určitý typ bakterií nacházející se ve střevech. Další studie prokázaly, že probiotika v podobě L. acidophilus mohou zlepšit příznaky syndromu dráždivého tračníku, a to konkrétně bolesti břicha a nadýmání.

2. Může pomoci předcházet vaginálním infekcím
Existují přesvědčivé důkazy tvrdící, že L. acidophilus může pomoci při léčbě a prevenci nejčastějších typů vaginálních infekcí – vaginózy a kandidózy. Laktobacily jsou totiž obvykle nejběžnějšími bakteriemi, které se nacházejí v pochvě. Produkují zde kyselinu mléčnou, která zabraňuje růstu dalších škodlivých bakterií. Problém nastává v případě, že jsou tyto přátelské bakterie co do počtu převyšovány těmi škodlivými. V takových případech se podle vědců vyplácí začít laktobacily užívat ve formě doplňků stravy. Pouhá konzumace výrobků s obsahem L. acidophilus, jako je třeba jogurt, již v tomto případě nestačí.

3. Může podpořit hubnutí
Bakterie ve střevech fermentují rostlinná prebiotika a zúčastňují se řady dalších tělesných procesů. Proto dokáží ovlivnit i vaši  hmotnost. Existují důkazy o tom, že probiotika mohou pomoci zhubnout, zejména, pokud konzumujete více druhů současně. Jedna studie zjistila, že některé druhy laktobacilů vedou k úbytku hmotnosti, jiné naopak k jejímu nárůstu. Ačkoliv úloha L. acidophilu byla v tomto případě rozporuplná, vědci se přiklánějí spíše k verzi tvrdící, že hubnutí podporuje. K definitivnímu potvrzení je však zapotřebí ještě dalších výzkumů.

4. Může eliminovat riziko chřipky
Přátelské bakterie, jako je i L. acidophilus, mohou posilovat imunitní systém a snížit tak riziko virových infekcí. Některé studie poukazují na fakt, že probiotika mohou zabránit příznakům nachlazení nebo je výrazně zmírnit. Obzvláště účinným se v tomto směru jeví právě L. acidophilus, který může dokonce snižovat horečku a funguje zejména u dětí.

5. Může mírnit symptomy alergie
Výtok z nosu a svědění očí. Nejčastější příznaky sezónních alergií jako je třeba senná rýma. I s nimi si podle výzkumů umí L. acidophilus poradit. Údajně totiž ve střevech snižuje množství imunoglobulinu A, který se na těchto alergických reakcích podílí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Čistí střeva, posiluje sliznice, omlazuje, snižuje hladinu tuku v krvi, chrání buňky před volnými radikály, dodává energii a zlepšuje náladu. Má jen jeden malinký háček: kadeřávek vám zřejmě napoprvé nebude...

Čtěte dál
Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit...
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...

Videorozhovor