Jaká barva se vám vybaví, když se řekne březen? Duben je možná o něco zelenější, jistou dávku zelenosti ale březnu určitě upřít nelze. A viděli to tak i naši předkové, pro které tento měsíc symbolizoval jakési pomyslné vzkříšení přírody.
Dny se prodlužují, noci jsou stále kratší, teploty příjemnější a sluníčko se na obloze objevuje častěji a také intenzivněji hřeje. Generace před námi, ještě v předkřesťanských dobách, vnímaly březen jako měsíc vítající příchod jara a symbolizující probouzení se přírody po dlouhém a lenivém období. Ačkoliv večery jsou stále ještě poměrně dlouhé a chladné, ráno můžeme pozorovat znatelné zkracování nočního období, což přímo vybízí k časným procházkám nebo výběhům. Pokud si od ledna plni novoročních předsevzetí pohráváte s myšlenkou, že se začnete pravidelně hýbat, není k tomu lepšího období než právě nyní: i když na to dnes mnohdy kvůli přehršli všudypřítomných technologií zapomínáme, jsme pořád součástí přírodní říše a je velmi příjemné sledovat, jak se po období chladu a spánku znovu probouzí k životu. Nečekejme na pondělí nebo na příští týden, začněme hned dnes, hned teď. Jakmile skončíte v práci, běžte se ven projít a nadýchat se čerstvého vzduchu.
Zasejte první semínka nebo vypěstujte klíčky
Březen znamená příchod světlejší poloviny roku. 12. a 19. března, na svatého Řehoře a Josefa, lidé oslavovali teplejší počasí sázením prvních semínek, shazováním vrstev oblečení a odhadováním toho, jak by podle panujícího počasí mohla vypadat budoucí úroda. Vysívat se začínalo na svatého Řehoře a po svatém Josefovi se sázely rané brambory. Pokud máte zahrádku, můžete už i vy zkusit zasadit první semínka, jako je třeba hrášek, ředkvičky, roketa nebo okrasný mák. Pokud zahrádkou nedisponujete, ale rádi byste si přinesli kousek jara nejen do bytu, ale i na talíř, není nic jednoduššího než vypěstovat si doma vlastní klíčky. Nejlépe to jde ve speciálních klíčích miskách, do nichž semínka namočíte, necháte odstát, poté protřepete, vodu vylijete a necháte klíčit s tím, že budete pravidelně proplachovat. Po několika dnech můžete vidět první klíčky, které skvěle chutnají na chlebu s máslem, v polévce, na salátu nebo i jen tak samotné. Kromě toho, že jsou skutečně výborné, jsou i mimořádně zdravé a dodají vašemu tělu energii, kterou budete moci zužitkovat pohybem na čerstvém vzduchu.
Zelené jaro na talíři
Příroda, která se v březnu po dlouhé době probouzí k životu, začíná vystrkovat na svět první zelené výhonky. Spousta tohoto býlí volně roste u lesů na loukách a můžete jej směle zužitkovat v kuchyni – podobně jako vypěstované klíčky jej lze sypat na chléb, do polévek, salátu či teplých zeleninových pokrmů. Skutečně delikátní je třeba pesto z medvědího česneku, které můžete využít na milion způsobů – do těstovin, jako základ pro přípravu zdravé omáčky, jako přílohu k sýrům nebo náplň do slaných palačinek. Kopřivy můžete připravit podobně jako špenát – jako přílohu k masu, do závinů, palačinek, nebo z nich uvařit polévku či čaj. Čtyři týdny před Velikonocemi naši předkové na Kýchavou neděli podávali pórkovou polévku a šišky z bramborového těsta, jimž se říkalo šlejšky. Můžete se inspirovat touto tradiční kuchyní a jaro na vaše talíře přivést i touto formou – pórkovou polévku můžete navíc ozvláštnit třeba právě vlastními vypěstovanými klíčky.
Pryč s Moranou a vším nepotřebným
Dva týdny před Velikonocemi vynášeli lidé ze vsi slaměnou postavu v ženských šatech. Ta symbolizovala Smrt a vše, co si lidé spojovali s temnou a dlouhou zimou a chtěli se toho zbavit, aby mohli dál v klidu a spokojeně žít. Smrtce se říkalo různě, podle kraje, kde byla do potoka za bujarých zpěvů vhazována. My dnes nemusíme vyrábět slaměnou postavu, ale můžeme se touto tradicí inspirovat k jarnímu úklidu a zbavení se všeho starého a nepotřebného – nejen na rovině materiální, ale i na té vnitřní. Zapište si na kus papíru vše, co ve vás vyvolává strach a úzkost a pokuste se tyto zvyky a věci ze svého života vyhodit, podobně jako generace před námi vyhazovaly Moranu. Ukliďte si doma a použijte k tomu ocet, který leccos vyčistí lépe než kdejaká chemie. Přerovnejte skříň, vyčistěte lednici a společně s rovnáním věci v domácnosti si urovnejte, co je potřeba, i uvnitř sebe.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál