Snižují krevní tlak, hladinu špatného cholesterolu a tzv. čistí střeva. Posilují imunitu, srdce, krevní oběh a pomáhají udržovat zdravé dásně. Když si každý den dáte dvě, úžasně rozhýbete metabolismus. O kom je řeč? O zázračných jablíčkách!
Ačkoliv jablko patří mezi naše nejoblíbenější a nejužívanější ovoce, pochází z daleké Asie – až odtud se rozšířilo nejen do všech koutů Evropy, ale do celého světa. V našich zemích se ale i tak pěstují dost dlouho, konkrétně po celá staletí – dnes v Česku existuje na 60 druhů jablek, které jsou povoleny na pěstování i prodej.
Zdraví, které chutná
Jablka jsou nejen dostupná a chutná, ale také mimořádně zdravá. Léčivé účinky plodů jabloní, které mohou vyrůstat až do výšky 6–10 metrů, jsou totiž známy již od pradávna – poskytují lidstvu mnoho vitaminů a dalších živin nezbytných pro správné prospívání organismu. Abychom těchto benefitů ale mohli plně využívat, je třeba pečlivě vybírat, na kterých jablíčkách si pochutnáme. Primárně by to měla být ta vypěstovaná v Česku.
To má mnoho důvodů: předně tuzemská jablka, ideálně navíc z biologického neboli integrovaného zemědělství, jsou prosta škodlivých látek z postřiků, které se v zahraničí často používají, aby jablka vydržela dlouho „pěkná“ a „čerstvá“. Tyto chemikálie se vstřebávají do slupky a dužiny. Pokud kupujete jablka z dovozu, měli byste je proto před konzumací vždy důkladně umýt teplou vodou a ideálně oloupat slupku – která je ale plná cenných živin. Další bod hovořící ve prospěch konzumace tuzemských jablíček tvoří fakt, že krátké přepravní vzdálenosti minimalizují ztráty cenných výživných látek v jablkách obsažených.
2 jablka denně: recept na zdraví a vitalitu
Podle lidové moudrosti vás 2 jablíčka denně udrží zdravé a vitální po celý život: vzpruží metabolismus a dodají živiny, které v lidském organismu rozvíjejí ochranné a léčivé síly. Slupka je bohatá na nenasycené mastné kyseliny, hořčík, karoteny a železo. Celé jablko dodá hojné množství draslíku, s nímž souvisí přenos nervových podnětů, správná funkce ledvin a činnost svalů.
Jablka dále vynikají cenným obsahem vitaminu C, který chrání imunitu a jehož předčasné oxidaci brání v jablíčkách obsažené bioflavonoidy a jiné rostlinné ochranné látky. Jablko díky tomu působí jako kombinovaný elixír chránící proti všemožným chorobám. Hladinu cholesterolu, krevních tuků a koncentraci škodlivin jako je olovo či rtuť snižuje jablečná vláknina pektin, která je na sebe váže a odplavuje střevy z organismu pryč. Škodlivé tvorbě fermentů a usazování bakterií ve střevech účinně brání vinany, soli kyseliny vinné, které se v jablíčkách také nacházejí.
V čerstvých jablkách je nejvíce nutrientů
Abychom zabránili ztrátám cenných živin, měli bychom jablka skladovat nejlépe v chladu a temnu, třeba ve sklepě, a konzumovat je čerstvá, respektive syrová. Při tepelné úpravě totiž ztrácí až 70 % důležitého vitaminu C. Abychom toto dodrželi, je ideální je zobat jen tak na svačinu nebo přesnídávku. Zachutnají také jako přísada do různých ovocných salátů – třeba s mrkví, ananasem a citronovou šťávou; nebo s rozinkami, skořicí a vlašskými ořechy.
Jablka můžete samozřejmě využít i v teplé kuchyni, jen je třeba pamatovat na to, že v tepelně upravené podobě ztrácí významnou část zdravotních benefitů. Skvěle ale chutnají třeba v náplni do závinu či štrůdlu, mírně povařená a rozmixovaná jako přesnídávka, v kombinaci s rebarborou a trochou agaru vytvoří po mírném povaření lahodný „sliz“, jejž můžete zamíchat do jogurtu nebo s ním ozdobit buchtu. Nastrouhané jablíčko zvýší vláčnost těsta téměř jakéhokoliv moučníku a někteří lidé nedají dopustit na jablkové knedlíky. Známou pochoutkou jsou také takzvaná jablíčka v županu nebo jablko opečené nad ohněm.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Domácí limonády jako hit mezi letními nápoji. Proč jsou tak oblíbené?

Angrešt – opomíjený poklad našich zahrádek

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?
