Jedno jablko denně, půl zdraví. Co je pravdy na tomto pořekadlu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Co je pravdy na tomto pořekadlu?
zdroj: Shutterstock

Snižují krevní tlak, hladinu špatného cholesterolu a tzv. čistí střeva. Posilují imunitu, srdce, krevní oběh a pomáhají udržovat zdravé dásně. Když si každý den dáte dvě, úžasně rozhýbete metabolismus. O kom je řeč? O zázračných jablíčkách!

Ačkoliv jablko patří mezi naše nejoblíbenější a nejužívanější ovoce, pochází z daleké Asie – až odtud se rozšířilo nejen do všech koutů Evropy, ale do celého světa. V našich zemích se ale i tak pěstují dost dlouho, konkrétně po celá staletí – dnes v Česku existuje na 60 druhů jablek, které jsou povoleny na pěstování i prodej.

Zdraví, které chutná
Jablka jsou nejen dostupná a chutná, ale také mimořádně zdravá. Léčivé účinky plodů jabloní, které mohou vyrůstat až do výšky 6–10 metrů, jsou totiž známy již od pradávna – poskytují lidstvu mnoho vitaminů a dalších živin nezbytných pro správné prospívání organismu. Abychom těchto benefitů ale mohli plně využívat, je třeba pečlivě vybírat, na kterých jablíčkách si pochutnáme. Primárně by to měla být ta vypěstovaná v Česku.

To má mnoho důvodů: předně tuzemská jablka, ideálně navíc z biologického neboli integrovaného zemědělství, jsou prosta škodlivých látek z postřiků, které se v zahraničí často používají, aby jablka vydržela dlouho „pěkná“ a „čerstvá“. Tyto chemikálie se vstřebávají do slupky a dužiny. Pokud kupujete jablka z dovozu, měli byste je proto před konzumací vždy důkladně umýt teplou vodou a ideálně oloupat slupku – která je ale plná cenných živin. Další bod hovořící ve prospěch konzumace tuzemských jablíček tvoří fakt, že krátké přepravní vzdálenosti minimalizují ztráty cenných výživných látek v jablkách obsažených.

2 jablka denně: recept na zdraví a vitalitu
Podle lidové moudrosti vás 2 jablíčka denně udrží zdravé a vitální po celý život: vzpruží metabolismus a dodají živiny, které v lidském organismu rozvíjejí ochranné a léčivé síly. Slupka je bohatá na nenasycené mastné kyseliny, hořčík, karoteny a železo. Celé jablko dodá hojné množství draslíku, s nímž souvisí přenos nervových podnětů, správná funkce ledvin a činnost svalů.

Jablka dále vynikají cenným obsahem vitaminu C, který chrání imunitu a jehož předčasné oxidaci brání v jablíčkách obsažené bioflavonoidy a jiné rostlinné ochranné látky. Jablko díky tomu působí jako kombinovaný elixír chránící proti všemožným chorobám. Hladinu cholesterolu, krevních tuků a koncentraci škodlivin jako je olovo či rtuť snižuje jablečná vláknina pektin, která je na sebe váže a odplavuje střevy z organismu pryč. Škodlivé tvorbě fermentů a usazování bakterií ve střevech účinně brání vinany, soli kyseliny vinné, které se v jablíčkách také nacházejí.

V čerstvých jablkách je nejvíce nutrientů
Abychom zabránili ztrátám cenných živin, měli bychom jablka skladovat nejlépe v chladu a temnu, třeba ve sklepě, a konzumovat je čerstvá, respektive syrová. Při tepelné úpravě totiž ztrácí až 70 % důležitého vitaminu C. Abychom toto dodrželi, je ideální je zobat jen tak na svačinu nebo přesnídávku. Zachutnají také jako přísada do různých ovocných salátů – třeba s mrkví, ananasem a citronovou šťávou; nebo s rozinkami, skořicí a vlašskými ořechy.

Jablka můžete samozřejmě využít i v teplé kuchyni, jen je třeba pamatovat na to, že v tepelně upravené podobě ztrácí významnou část zdravotních benefitů. Skvěle ale chutnají třeba v náplni do závinu či štrůdlu, mírně povařená a rozmixovaná jako přesnídávka, v kombinaci s rebarborou a trochou agaru vytvoří po mírném povaření lahodný „sliz“, jejž můžete zamíchat do jogurtu nebo s ním ozdobit buchtu. Nastrouhané jablíčko zvýší vláčnost těsta téměř jakéhokoliv moučníku a někteří lidé nedají dopustit na jablkové knedlíky. Známou pochoutkou jsou také takzvaná jablíčka v županu nebo jablko opečené nad ohněm.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Čistí střeva, posiluje sliznice, omlazuje, snižuje hladinu tuku v krvi, chrání buňky před volnými radikály, dodává energii a zlepšuje náladu. Má jen jeden malinký háček: kadeřávek vám zřejmě napoprvé nebude...

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle...

Videorozhovor