Pásmová nemoc, anglicky jet lag nebo také jet syndrome, je nemoc cestujících po celém světě, kterou jste možná ještě nezažili, ale určitě jste o ní slyšeli. Nové studie poukazují na fakt, že jí mohou trpět i naši malí přátelé, naše střevní bakterie.
Pásmová nemoc se objevuje po rychlém leteckém překonání nejméně 2-5 časových pásem. Důsledkem toho dochází k narušení biorytmů, únavě a poruchám spánku. Často se přidružuje i dezorientace, nevolnost, bolesti hlavy, podrážděnost, dehydratace a nechutenství a často i iracionální chování. Razantnější projevy mívá při letech východním směrem, hůře ji snáší starší lidé, ale průběh je vždy velmi individuální. Aklimatizace může trvat několik hodin, ale i několik dní.
Tělo není jako telefon
Jak a proč ale souvisí jet lag s našimi střevními bakteriemi? Mnoho dějů v našem těle je organizováno 24hodinovým procesem zvaným cirkadiánní rytmus. Představme si jej jako takové vnitřní hodiny. A když se ty nemohou přizpůsobit příliš rychlému cestování časovými zónami, přichází jet lag. Pásmová nemoc tedy znamená, že naše vnitřní hodiny nejsou synchronizovány s místním časem. Vybavte si, jak se chytré telefony při změně času vždy téměř okamžitě zorientují a zobrazí na displeji to správné číslo. Naše tělo ale takhle bohužel nefunguje.
Každá bakterie ve střevě má vlastní vnitřní hodiny
Ne nadarmo se říká, že střeva jsou naším druhým mozkem. A když je unavený mozek, proč by nemohla být i střeva? Ve střevech nosíme přes 100 miliard bakterií, z nichž každá má své vlastní vnitřní hodiny. Jejich složení a funkce se během dne mění v závislosti na našich vnitřních hodinách – střevní bakterie, imunitní systém a vnitřní hodiny jsou totiž vzájemně propojeny a synchronizovány. Dlouhé cestování se logicky musí dotknout i střevní mikroflóry. A teď si ještě představte, že každá její část má ty své vlastní vnitřní hodiny…
Cestovatelský průjem
Reakce na zmatení těla z přesunu mezi pásmy může být pěkně nepříjemná. Možná ji znáte i z kratších cest. Fenomén popsaný jako „cestovatelský průjem“ nebo také „cestovní horečka“. A právě nesrovnání biorytmu s rychlým časovým přesunem může být příčina těchto nepříjemností. Odborníci se dnes domnívají, že narušení cirkadiánního rytmu, ať už za něj může jet lag, práce na směny nebo modré světlo, které vydávají elektronické přístroje, s nimiž usínáme, může způsobit, že jsou lidé náchylnější ke vzniku střevních infekcí. Hygiena při cestování tedy evidentně není jediným problémem...
Jak zmírnit následky pásmové nemoci?
1. Pijte a to hodně a nejlépe čistou vodu. Klimatizované prostředí letišť, letadel či jiných prostorů dopravních prostředků má silnou tendenci tělo dehydratovat. Odolejte chuti na alkoholické nápoje.
2. Upravte si svůj režim již několik dní před odjezdem. Spočítejte si časový rozdíl a dopřejte si každý den alespoň 7-8 hodin spánku.
3. Dbejte na správnou a zdravou stravu. Snažte se jíst pravidelně, vyváženě, s dostatkem ovoce a zeleniny již několik dní předem. Výživově utrápené tělo zvládá přesun mnohem hůře, než tělo silné a v rovnováze. Dopřejte tělu dostatek energie, aby tyto náročné přesuny zvládlo.
4. Na místě vašeho pobytu se snažte přizpůsobit místnímu času. Pokud je večer, jděte si opravdu lehnout i za cenu, že nebudete moci usnout. Tma a absence světla pomůže tělu nastavit nový režim. Pokud se vám chce spát dříve, než nastane večer, snažte se to naopak vydržet a jít spát nejdříve ve 21 hod.
5. Pokud letíte jen na velmi krátkou otočku, kratší než 48 hodin, nesnažte se přizpůsobit. Zbytečně byste se pak opět museli přetočit.
6. Pokud přece jen chcete sáhnout po nějakém medikamentu či doplňku stravy, který by vám pomohl změny zvládnout, vsaďte na melatonin, hormon spánku. Melatonin je k dostání ve formě doplňku stravy. Pokud ho neseženete, můžete zkusit tryptofan, což je aminokyselina, která je jeho prekurzorem. Obě látky prokazatelně pomáhají zmírnit projevy následků přesunu mezi pásmy.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál