Čistí střeva, posiluje sliznice, omlazuje, snižuje hladinu tuku v krvi, chrání buňky před volnými radikály, dodává energii a zlepšuje náladu. Má jen jeden malinký háček: kadeřávek vám zřejmě napoprvé nebude příliš chutnat. Stojí za to mu dát ale šanci!
Věděli jste, že kadeřávek směle poslouží jako adekvátní náhrada za mléčné výrobky? Neobsahuje sice žádné bílkoviny (ostatně ani sacharidy a tuky, protože je plný vody), ale jedna porce, tedy nějakých 100 g dodá přibližně stejné množství vápníku jako dvě sklenice mléka. Lidem trpícím osteoporózou se proto doporučuje zařadit jej do jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Kromě vápníku je kadeřávek bohatý rovněž na řadu vitaminů, minerálů a stopových prvků. Díky nim dokáže tělo ochránit před nemocemi z nachlazení. Jediná jeho nevýhoda je, že po uvaření je mírně nahořklý, takže v našich končinách zatím není příliš oblíbený.
Otužilec, který je imunní vůči mrazům
Podobně jako jeho příbuzná, kapusta, se kadeřávek řadí ke košťálové zelenině. Na rozdíl od kapusty ale jeho listy netvoří hlávku, nýbrž na vysokém košťálu vyrůstají do volné růžice. Nejčastěji jsou k dostání odrůdy s tmavě nebo světle zelenými kadeřavými listy (odtud pojmenování kadeřávek), narazit ale můžete i na exoticky vyhlížející modročervené odrůdy. Všechny jsou ale mimořádně odolné, protože kadeřávek je velmi otužilou rostlinou, jíž první mrazíky dokonce vyhovují: jeho chuť je po jejich návštěvě o poznání jemnější. Pro svou otužilost tak pohodlně snáší i chladnější a drsnější podmínky, přezimuje i na poli. Ačkoliv pochází ze Středomoří, díky své houževnatosti se stal populárním v zemích na sever i na západ od Česka. Hojně se pěstuje v Německu, Anglii i Dánsku.
Zvyknout si na jeho zvláštní chuť stojí za to
Jak jsme již výše naznačili, kadeřávek nelze jíst syrový a po tepelné úpravě má mírně nahořklou chuť, která každému nemusí napoprvé sednout. Vyplatí se ale zvyknout si na ni a naučit se mít kadeřávek rád. Odměnou se totiž stanou četné zdravotní benefity, které jeho konzumace organismu přináší. Jedná se o zeleninu, která obsahuje vysokou koncentraci živin nepostradatelných pro celkové zdraví. Vitaminu A má dokonce čtyřikrát více než brokolice, šestkrát více než hrách a čtyřicetkrát více než celer.
Porce pokryje denní dávku vitaminu C
Pouhých 100 g kadeřávku za běžných okolností s přehledem pokryje doporučenou denní dávku vitaminu C, který chrání tělo před škodlivým působením volných radikálů. A ve výčtu zdravotních předností pořád ještě nejsme u konce: kadeřávek obsahuje všechny vitaminy skupiny B (kromě vitaminu B12), včetně biotinu významného pro krásnou pleť a lesklé vlasy, vitamin E a minerální látky jako je draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Díky nim působí údajně dokonce i proti rakovině, rozhodně ale vyplavuje z těla toxiny a tím posiluje srdce, ledviny i močový měchýř. Bohatý je také na vlákninu, která hraje důležitou roli při udržování vitality střev.
Místo špenátu, přílohy i květáku
Kadeřávek bývá k dostání na trzích nebo velkých supermarketech. Neměl by mít žluté listy a měl by být naopak pěkně křupavý. Konzumují se především listy, které je předtím třeba pečlivě očistit a povařit nebo podusit. Můžete ho použít všude tam, kde byste běžně použili špenát. S máslem se dále hodí jako příloha k masu, zachutná i s bramborami a sázeným vejcem. Přidávat jej můžete také do polévek nebo dušených zeleninových pokrmů. Podobně jako květák nebo brokolice se dá rovněž obalovat a smažit, zapékat se sýrem nebo využít při přípravě karbanátků, sekané, masových či zeleninových závitků. Z koření si nejvíce rozumí s česnekem a pepřem.
Upozornění:
Protože je kadeřávek poměrně bohatý na dusičnany, neměli byste pokrm z něj nikdy ohřívat dvakrát. Také není vhodný pro malé děti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál