Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem
zdroj: Shutterstock

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní i vnější svět. Organizace prostoru, ve kterém žijeme, nám může zlepšit náladu, čisté prostředí zase pomáhá našemu imunitnímu systému. Během úklidu navíc podporujeme naše soustředění i sebereflexi.

Abychom skutečně nabili náš domov pozitivní energií při úklidu, nepoškodili naše zdraví a chovali se hezky k naší planetě, je zásadní se vyhýbat čisticím prostředkům, které obsahují množství chemických látek. V poslední době naštěstí přibývá firem a obchodů, které nabízejí ekologické a bioprostředky nejen pro úklid. V tomto článku bychom vám rádi nabídli přehled takových látek, které je možné pro úklid s čistým svědomím zvolit.

Přírodní, domácí čističe
Již naše babičky používaly pro úklid, čištění a desinfekci prostředky, které měly běžně v domácnosti. Jedná se o sodu, ocet a citrón. Z těchto surovin můžeme připravit čisticí prostředek téměř na všechno a navíc za pomoci esenciálních olejů jim můžeme dodat tu pravou vůni pro náš domov. Octem nebo roztokem kyseliny citrónové (případně i samotným citrónem, ale jeho spotřeba by byla enormní) můžeme vyčistit téměř celou kuchyň i koupelnu, pro lepší nanášení můžeme nalít roztok do rozprašovače a přidat i pár kapek nebo vloček ekologického mýdla. Pro někoho velmi těžce snesitelnou vůni octa můžeme částečně eliminovat tím, že jím zalijeme kůru z citrusových plodů, kterými naplníme zavařovací sklenici. Tu potom zavřeme a několik dní až týdnů necháme v temnu. Poté ocet s citrusovou vůní slijeme do rozprašovače (pozor pak ale dejte například při čištění bílých spár mezi kachličkami – takto obohacený ocet totiž barví). Na hrubší nečistoty můžeme použít pastu ze sody a esenciálního oleje, případně i pár kapek octa. Často můžeme kombinovat jedlou a prací sodu v poměru 1:1, obyčejný ocet můžeme nahradit i octem jablečným. Snadno si můžeme připravit univerzální prostředek na čištění třeba smícháním 1 hrníčku vody, ½ hrnku octa, 2 lžic jedlé sody a 20 kapek esenciálního oleje. Před použitím jej vždy v lahvičce protřepeme a na více znečištěných místech jej necháme působit delší dobu.

Kde koupit již hotové, k přírodě i našemu zdraví šetrné přípravky
Pro ty, koho nebaví míchání a plnění do lahviček a rozprašovačů doma, je na trhu celá řada vhodných produktů nebo univerzálních čističů. Na oblíbených webových stránkách hned naleznete, co hledáte a ještě si můžete přesně přečíst složení. Některé ekoprostředky seženete i v kamenných obchodech s drogerií, ale u nich je vždy dobré si opravdu ověřit jejich složení, protože zdaleka ne všechny přípravky, na nichž je nálepka eko, bio nebo přírodní, jsou opravdu šetrné.

Na co jiného se při úklidu ještě zaměřit
Při hloubkovém úklidu bychom neměli zapomínat na mytí dveří a klik, vyčištění digestoře, odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice a toalety, vymytí odpadkového a prádelního koše. Kromě čištění a mytí je dobré také vyluxovat, vymést pavučiny v rozích místností a pořádně uklidit pod postelí. Za slunečných dnů můžeme vyprat a na sluníčku nechat usušit polštáře a peřiny, záclony i závěsy (ne pokud jsme alergičtí na pyly, které létají jarním vzduchem). Pořádek bychom si měli udělat také ve věcech, které v naší domácnosti máme. Můžeme se vrhnout i na protřídění šatníku, se stoupajícími venkovními teplotami stejně začneme pomalu uklízet zimní oblečení a teplé boty vyměníme za jarní.

S jarem vždy začíná něco nového, svět se znovu probouzí a vše staré a nepotřebné bychom proto měli nechat za sebou. Mnoho lidí začíná žít v minimalismu, k jeho začátku může být zrovna nyní příhodný čas. Nebo je možné se při vyřazování a organizování věcí inspirovat například KonMari metodou, kterou vymyslela drobná Japonka Marie Kondo. Její idea je založená na tom, abychom se obklopovali pouze věcmi, které nás dělají šťastnými. Každá věc, která má na nás opačný vliv, nemá v našem domově co dělat. A stejné je to s myšlenkami… pořádný jarní úklid nám jistě pomůže vyhnat z hlavy chmury a naplní nás radostí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor