Žít tak, abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí. Právě v tom spočívá ekologická domácnost. Možná si řeknete, že jde zase o nějaký módní výstřelek. Možná ano, ale není skvělé, když je v kurzu neplýtvání, ekologie a soulad s přírodou?
Nic netrvá věčně
Současný způsob života většiny lidí vyspělých zemí je pro planetu neudržitelný. O tom svědčí řada přírodních katastrof, které jsou poslední dobou takřka na denním pořádku. Stále častěji se setkáváme s vymíráním živočišných druhů a zástupců rostlinné říše. V drtivé většině to má na svědomí masivní odlesňování. Samostatnou kapitolou je často diskutované globální oteplování. Je pravda, že se jedná o zcela přirozený jev, který se na planetě vyskytuje v relativně pravidelných intervalech. Nicméně naše chování ho výrazně urychluje. Zejména stoupající poptávka po zboží. Trendem současného zemědělství je vyprodukovat co nejvíc potravy za minimální náklady. Pokud bude jediným kritériem pořizovací cena, stále poroste množství použitých pesticidů, herbicidů a dalších chemických postřiků.
První kroky
Pokud se nechcete podílet na tom, jak se naše planeta vyčerpává, přispět můžete i vy a ještě jako bonus ušetříte velké částky peněz, které byste jinak vydali. Paradox, že? Ve své domácnosti můžete nahradit téměř cokoliv. Místo čisticích prostředků, které koupíte v drogerii, sáhněte po těch přírodních. Stejně tak můžete vyměnit i kosmetiku a hygienické pomůcky. Většinu z těchto produktů si můžete jednoduše vyrobit doma a ve srovnání s těmi běžnými je pořizovací cena minimální. Spolu s tím, že nahradíte stávající drogerii za ekologickou, se pokuste vytvářet i co možná nejméně odpadu. Není nutné změnit svůj život ze dne na den, i malé a postupné krůčky se počítají!
Začněte už dnes
Existuje celá řada možností, jak výrazně snížit spotřebu elektřiny a vody ve vaší domácnosti. V první řadě se pokuste snížit využívání elektrospotřebičů. Nenechávejte zapnutou televizi, i když jste v jiné místnosti nebo dokonce odcházíte z domova. Snažte se vždycky vytáhnout z elektřiny všechno, co tam nemusí být. Věděli jste například, že nabíječky, které zapomeneme zapojené, spotřebují až 8 % z celkového množství využité elektřiny? Největší žrout elektřiny v domácnosti je lednice. Ta by měla být umístěna co nejdále od tepelného zdroje. Pokud nemáte možnost odsunout ledničku od radiátoru, polepte jednu stranu izolací, která bude odrážet teplo. Pokuste se nedělat příliš velké zásoby. Ty vedou k zbytečné tvorbě ledu a to zase k vyšší spotřebě elektřiny. Ovšem ani prázdná lednička vám nezaručí minimální spotřebu. Jakmile ji otevřete, chlad z prázdných prostorů unikne a musí se vytvořit další. Proto neotevírejte lednici více, než je nutné.
Splachování jako žrout vody
Další problém v běžné domácnosti je přílišná spotřeba vody. Tu můžete ušetřit hlavně na toaletě. Zaveďte si tzv. duální splachování. Opravdu není nutné po každém použití vypotřebovat téměř 10 litrů vody, takže pokud máte možnost a šikovného manžela, jděte na to. Za ušetřené peníze si můžete udělat radost :)
Ušetřit energii můžete i při praní
Pračky si většinou ohřívají studenou vodu sami, spotřeba se tedy týká hlavně energie, kterou spotřebujete na provoz pračky a ohřev vody. Při úsporném praní, které zahrnuje pečlivé plánování programů a délky praní, můžete snížit spotřebu vody i elektřiny. Ve většině případů stačí prát pouze na 40 °C. Ruku na srdce – kdo z nás má každou várku prádla od bahna či plné fleků od jídla či pití? Pokud perete pouze unošené oblečení, které je mírně zapocené, rozhodně „šedesátku“ nepotřebuje. Tu ale nezapomeňte dopřát ručníkům a povlečení, které se jen hemží drobnými úlomky pokožky, mikroorganismy a obecně nežádoucími roztoči či jinými mikroby. Pokud perete jen poloviční množství prádla, než je maximum, nezapomeňte zkrátit i příslušný program.
Důležitý parametr je také tvrdost vody, kterou byste ideálně měli znát. Čím tvrdší voda, tím hůře se dané prádlo vypere. Pokud máte tvrdou až velmi tvrdou vodu, měli byste k prášku na praní přidávat změkčovač vody – opět ideálně v ECO kvalitě, například na bázi zeolitu. V měkké vodě se špína rozpouští mnohem ochotněji a navíc tolik neutrpí barva vašeho oblečení.
TIP
Pokud máte na oblečení skvrny a bojíte se, že se při nízké teplotě nevyperou, pokapejte je pár kapkami citrónové šťávy a přidejte k ostatnímu prádlu.
Nám to nepřijde jako velké omezování, co myslíte?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál