Kontryhel, kterému se také přezdívá „ženská léčivka“, hraje od pradávna důležitou roli v lidovém léčitelství. Je spojován se ženami a říká se, že už jeho listy symbolizují ženskost. Když je otočíte vrchem dolů, připomínají dámský plášť s nařasenou sukénkou.
Podobně jako téměř každá bylinka má kontryhel široké spektrum využití, avšak podstata většiny účinků nás vrací k původní myšlence a osvětluje, proč se kontryhelu přezdívá „ženská bylina“. Udává se, že jeho pravidelné popíjení v podobě čaje prospívá ženám každého věku. Jelikož jsem čerstvá třicátnice, mnoho mých kamarádek teď řeší první miminko a často od nich slýchám, že si koupily kontryhelový čaj, aby nemusely na příchod potomka dlouho čekat...
Kde kontryhel v přírodě hledat?
Kontryhel najdeme na loukách, březích potoků nebo okrajích lesů. Má okrouhlé, skládané listy do 9-11 půlkruhových laloků. Právě listy jsou tím, co sbíráme. Na horní straně jsou lysé, ze spodu stříbřitě ochlupené a po celém obvodu mírně ozubené. Často se v nich až do pozdních hodin drží kapky rosy. Rostlina kvete žlutozelenými kvítky, což ji hezky odlišuje od podobných bylin.
Všestranné účinky
A čím nám, zejména ženám, může kontryhel prospět? Kontryhel je především známý jako lék na ženské potíže. Napravuje cyklus a poruchy menstruace, zmírňuje menstruační bolesti, reguluje přílišný bílý poševní výtok, ulevuje při potížích a nepravidelnostech v přechodu, léčí nemoci ženských pohlavních orgánů a blahodárně působí například i na začátku puberty, kdy spolu s řebříčkem dívkám upravuje a ustaluje nepravidelnou periodu. Kontryhel je také skvělou volbou při chudokrevnosti. Právě s tou se pojí například svalové slabosti, potíže s otěhotněním, problémy v těhotenství či vyčerpanost po porodu. Čaj z této byliny se doporučuje popíjet před otěhotněním a posléze opět od třetího měsíce těhotenství. Dokáže pomoci při obtížném porodu, ochabnutí dělohy, jejím vyhřeznutí či kýle a průtrži. Kontryhel skutečně rychle uzdravuje. Například po extrakci zubů se doporučuje vyplachovat s ním ústa a stačí prý pouhý jeden den, aby se rána zahojila. Používá se též k odvodňování a posílení srdce. Má mírné protikřečové a svíravé účinky, pomáhá při horečce i akutních průjmových onemocněních, vyvolaných jaterními chorobami. Díky obsahu tříslovin urychluje hojení ran a působí proti zánětům a vředům.
V jaké formě kontryhel konzumovat?
Nejčastějším způsobem užívání je popíjení čaje. Ten připravíme tak, že jednu vrchovatou polévkovou lžíci natě (množství v sušené podobě) přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme cca 10 minut louhovat. Trpíme-li akutními problémy, můžeme čaj popíjet 3-5x denně, nebo vyzkoušet sedavé koupele. Nať je samozřejmě možné použít jak v sušené podobě, tak i ve formě čerstvě nasbíraných listů. Jeho chuť je vcelku příjemná.
U nás máme stále spoustu míst s neposkvrněnou přírodou a nekonečným bohatstvím kouzelných rostlin, kterými nás příroda vybavila. Chodíme kolem nich denně, ale jen málo z nás je dokáže rozeznat. Poptejte se svých maminek a babiček na knihy o bylinkách, které můžete o dlouhých zimních večerech nastudovat. Na jaře pak už budete vědět co a hlavně kde hledat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál