Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká
zdroj: Shutterstock

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom velmi podobně. Snad i proto zažívá v těchto časech obrovský boom online svět, konkrétně lekce vedené na internetu.

Vlivem krizových opatření, která mají zamezit šíření nemoci COVID-19, jsou lidé již několik týdnů odstřiženi téměř od všeho, co do té doby možná brali za samozřejmý životní komfort. K tomu bezpochyby patří i pravidelné docházení na nejrůznější typy lekcí, které jsou nejen součástí zdravé péče o tělo, ale i psychohygieny. Dodávají cvičencům potřebnou dávku potu, endorfinů, nebo naopak zklidnění a odpočinku – zkrátka potřeb, které sami z rozličných důvodů naplnit nedovedou. Pohyb bezesporu prospívá jak tělu, tak i mysli, a shoduje se na tom řada celosvětově uznávaných odborníků a studií. Jak jej ale v době pandemie provozovat, když jsou všechna fitcentra a podobné provozovny zavřené?

Vyrazte ven, ale dejte šanci on-line cvičení
Samozřejmě – můžeme jít ven. A také bychom měli. Pohyb venku je totiž jedním z nejefektivnějších posilovačů imunity. Dlouhé procházky přírodou, běh, vyjížďky na kole nebo na bruslích. Nadto chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem vůbec. Řada lidí se ale sama od sebe nedokáže nabudit k navození patřičného tempa, neumí sama sebe motivovat tak, jako to svede zkušený lektor. A proto i když chodí na procházky, pokoušejí se běhat nebo jezdit na kole, jejich pravidelné lekce jim scházejí. A lektorům zase schází kontakt s lidmi, energie, kterou při lekcích společně vytvářejí, a mimo toho všeho, také prostředek obživy: protože pro někoho, kdo se lektorováním živí naplno, znamená zákaz provozování tělovýchovných služeb a sportu odstřižení od zdroje příjmů.

Člověk si zvykne na všechno
Ale člověk je od přírody vynalézavý. A říká se, že si dokáže zvyknout na všechno – že je to tvor mimořádně adaptabilní, flexibilní a přizpůsobivý. A současná situace je toho důkazem. Instruktoři, učitelé a trenéři totiž velmi rychle odhalili způsob, jak zdravý pohyb dostat do lidských domovů. A využívají k tomu nejmodernějších technologií. Skvělé je, že vy nepotřebujete nic víc než připojení k internetu a zařízení, na němž se můžete podívat na jednu z několika webových stránek, jež nabízí často i živě vedené lekce. Lektoři zkrátka natáčí lekce tak, jako by je odcvičili naživo, a zpřístupňují je široké veřejnosti prostřednictvím internetu. Můžete se tak se svým oblíbeným lektorem vidět i přes zákaz vycházení a navštěvování lekcí, nebo naopak můžete vyzkoušet i lekce, na které byste si třeba běžně netroufli. Třeba zjistíte, že jsou vlastně docela fajn a že jim možná v budoucnu dáte šanci a zajdete si na ně zacvičit i osobně.

Z široké palety nabídek si vybere každý
Fitness a wellness trh obecně v posledních letech zažívá ohromný rozpuk a nabízí tolik možností, že si vybere skutečně každý. Ani oblast internetového fitness není výjimkou a vy proto můžete volit z řady lekcí, které znáte, i z takových, které vypadají poněkud exoticky. Někteří lektoři vysílají své lekce zdarma, jiní vytvářejí speciální placené programy a snaží se tak alespoň částečně udržet svou živnost v chodu. Ať tak či tak, stačí otevřít internet, zadat do vyhledávače „cvičení online“ a vyjede vám celá řada návrhů. Pro inspiraci jsme vybrali 5 tipů, které vám mohou pomoci se zorientovat.

1. Energy studia v Praze
Energy studia Václava Krejčíka jsou jedněmi ze známých jógových oáz, které můžete v Praze navštívit. I jich se však bohužel dotkla krizová opatření, a tak si sem nyní nemůžete přijít užít svou lekci jógy naživo. To ale neznamená, že tu pro vás lektoři Energy studia nejsou i tak. Vašek s Kubou totiž spustili jednoduchý online program LIVE Energy lekce jógy, kde se můžete příspěvkem na lekce podílet na udržení centra v chodu a v jednoduchém internetovém programu si vychutnat praxe se svými oblíbenými lektory přímo z pohodlí domova.

2. Fitness online
Desítky živě streamovaných i záznamových placených lekcí najdete na webu s výmluvným názvem https://www.onlinefitness.cz/. Dvanáct trenérek vás provede rozličnými tréninky od aerobiku přes intervalový trénink k posilování a zase zpět. Stačí projít rozvrh, zaregistrovat se a můžete začít.

3. Zumba plná endorfinů
Energickou a zároveň uvolňující lekci zumby, která spojuje dynamiku fitness a ladnost tance, si můžete přímo doma v obýváku (nebo kdekoliv jinde, kde máte prostor na cvičení) střihnout každé pondělí a čtvrtek od 19.00. Stačí se na Facebooku přidat do skupiny Zumba v karanténě s Lůcou a můžete se zdarma těšit na pravidelnou dávku endorfinů v podobě usměvavé barevné smršti v podání Lucie Tvrdoňové.

4. Cvičební rutina
Říká se, že když se něčemu věnujete 21 dní, stane se z toho zvyk neboli rutina. Marie Hloušková se fitness rutině věnuje podstatně delší čas, než je 21 dní, a za tu dobu se neskutečně vypracovala. Navštivte její stránky https://www.rutina.cz/ a vedle placených i neplacených online tréninkových videí zde naleznete i spoustu zajímavých informací o zdravém životním stylu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor