Lapacho jako čaj Inků: Přírodní antibiotikum a účinné antidepresivum

Lapacho jako čaj Inků: Přírodní antibiotikum a účinné antidepresivum
zdroj: Shutterstock

Pokud se o vás často pokouší chřipka a příznaky nachlazení vás neopouští od podzimu do jara, určitě čaj zkúry tohot o méně známého stromu vyzkoušejte. Jeho léčivé účinky objevili Inkové, kteří jej využívají už celá staletí. Co všechno dokáže?

Původ v Jižní Americe
Lapacho je strom rostoucí v Jižní Americe. Z tohoto důvodu se těšil velké oblibě především u místních obyvatelů. Strom dosahuje výšky až 20 metrů a má překrásné růžové květy. Ovšem pro léčebné účely se využívá kůra. Ta obsahuje látky, které mají mimořádné léčivé účinky, a to dokonce až takové, že s ní původní obyvatelé léčí hadí uštknutí. Svůj název získal kvůli látce lapachol, která má údajně protirakovinné účinky.

Přírodní antibiotikum a účinné antidepresivum
Nejúčinnější je pochopitelně čerstvě zpracovaná vnitřní vrstva kůry, což je v našich podmínkách nemožné, ale i přesto můžete zakoupit směsi, které se využívají k přípravě čajů a obkladů. Stejným způsobem je využíván také v zemi původu, proto se lapachu přezdívá nápoj Inků.
Kromě příznaků nachlazení dokáže lapacho léčit chudokrevnost, dýchací obtíže, artritidu, revmatismus, migrény, záněty a posiluje imunitní systém. Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, čímž předcházím depresím, zlepšuje náladu a podporuje spánek. Detoxikuje organismus od těžkých kovů a dalších nečistot. Ale také tlumí bolest, snižuje projevy vyrážky, mírní otoky, povzbuzuje látkovou výměnu a zlepšuje prokrvení celého těla.

Chutný a mimořádně zdravý čaj
Příprava čaje je velmi snadná. Do litru vroucí vody přidejte maximálně 4 polévkové lžíce sušené kůry (podle chuti), krátce povařte a nechte další 15 minut louhovat. Abyste dosáhli žádoucích účinků, měli byste denně vypít 2 až 3 šálky. Ovšem ne více než 2 litry. Bez problémů jím nahradíte ranní čaj, protože svou chutí připomíná rooibos nebo černý čaj postrádající hořkost.
Žádné vedlejší účinky nebyly doposud prokázány. Nicméně čaj se nedoporučuje konzumovat v období těhotenství a kojení, a to právě z důvodu detoxikačních účinků.
Silnější nálev se využívá ve formě obkladů. Přináší úlevu, pokud máte oteklé nohy, ale také mírní bolesti popálenin, odřenin a jiných vnějších poranění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...

Videorozhovor