Pandemie koronaviru uvalila na obyvatele nejen našeho státu řadu omezení a doslova zastavila chod běžného života, což na mnoho lidí působí úzkostně. Právě úzkost a strach nás ale oslabují a vytváří živnou půdu pro uvěření řadě dezinformací, které se šíří internetem. O které se jedná a proč byste jim neměli věřit?
Ministerstvo zdravotnictví ČR na webových stránkách www.okoronaviru.cz shrnuje všechny aktuální a podstatné informace týkající se šíření koronaviru SARS-CoV-2. Věnuje se zde i tématu nepravdivých informací, které na internetu vytvářejí chaos a paniku a rozrušují už tak dost vyděšené Čechy více než je zdrávo. Trollové mají žně, protože téma koronaviru se dotýká každého, každý se s ním snadno ztotožní, a tak je velmi snadné jednou nepravdivou informací spustit doslova lavinu strachu a paniky.
Ibuprofen neškodí
V německy mluvících zemích se například přes aplikaci WhatsApp šířila anonymní hlasová zpráva, která oblíbený růžový prášek osočovala z toho, že podporuje aktivitu viru, což prý tvrdí výzkum provedený rakouskými vědci ve Vídni. Rozhodně netvrdíme, že ibuprofen je kdo-ví-jak zdravý, v případě tvrzení, že podněcuje aktivitu viru, je však v celé věci nevinně, což prokázalo na svém webu již i Ministerstvo zdravotnictví. Nehledě na to, že výzkum, který zpráva zmiňuje, se nikdy neuskutečnil. Na Slovensku se podobná zpráva šířila přes Messenger, komunikační aplikaci Facebooku. Řetězovými maily jsou rovněž rozesílány informace nabádající k nakupování do zásoby a varující před řadou dalších „nesmyslů“. Zkrátka a dobře, média často doslova vystřelí informaci, která je uvedena na pravou míru až několik dní poté.
Pití alkoholu ani chloru před infekcí neochrání
Na webových stránkách www.okoronaviru.cz Ministerstvo zdravotnictví uvedlo na pravou míru nejčastěji se opakující hoaxy. Některé z nich se mohou zdát úsměvné. Úsměvný už ale není fakt, že jim skutečně třeba řada lidí může důvěřovat, což může prohlubovat jejich zoufalství. Protože ony nepravdy útočí na jedno z nejcitlivějších míst lidské psychiky, která hledá v těchto těžkých časech ono stéblo, jehož by se jako tonoucí mohla zachytit. Potom je snadné dát za pravdu každému náznaku řešení zdánlivě bezvýchodné situace, byť je to třeba blábol tvrdící, že konzumací česneku nebo proléváním se alkoholem či dokonce požíváním chlóru se před nákazou uchrání. V některých případech, zrovna třeba v souvislosti s doporučením požívat chlór, který lidské buňky, jak píše Ministerstvo zdravotnictví, doslova rozežírá, si navíc člověk, jenž hoaxu uvěří, může i ublížit.
Nepodléhejme strachu
Nenechme proto strach, aby nám zatemnil mysl, nacházejme aktivity, které můžeme provádět a které nás uklidňují. Hodně pijme, zdravě jezme, nezapomínejme na ovoce a zeleninu, hýbejme se, ideálně na čerstvém vzduchu (ovšem s rouškou či respirátorem), odpočívejme a dostatečně spěme, myjme si ruce a rozhodně nevěřme těmto ani dalším podobným nesmyslům. Podle něj se nemusíte obávat, že balíčky ze zahraničí jsou infikované virem SARS-CoV-2. Zrovna tak byste ale neměli věřit ani tomu, že vás před infekcí ochrání rouška: ano, v jistém smyslu se jistě jedná o prevenci, v první řadě ale slouží k izolaci nemocného a k zamezení šíření kapének viru. Běžné roušky jinak mají moc velké póry na to, aby všechny kapénky viru zachytily. Proto se říká: tvoje rouška chrání mě, moje chrání tebe.
Mytí a dezinfekce rukou je zásadní
I když tedy nosíte roušku, nezapomínejte si mýt a dezinfikovat ruce a nesahat si jimi do obličeje, což je podle profesora Romana Prymuly zcela zásadní. Nespoléhejte rovněž na tvrzení, že virus působí na povrchu jen chvíli. Dosud nebylo přesně zjištěno, jak dlouho na površích skutečně přežívá. Podle profesora Prymuly bychom se ale ke všem povrchům venku měli raději chovat jako kdyby byly kontaminované. Vůbec nejrizikovějším je přitom plast. Pokud tedy půjdete do obchodu, vezměte si raději vlastní tašku a na košík vůbec nesahejte. Personál to jistě pochopí. Jednorázové rukavice před kontaktem s infikovaným povrchem jistě ochrání. Poté, co odejdete z obchodu, byste je ale měli sundat a vyhodit. Rozhodně byste s nimi neměli obsluhovat mobilní telefon nebo dokonce nasednout do auta a odjet. Potom jejich užívání zcela pozbývá smyslu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál