Jídlo do tlapky – revoluce v příkrmech miminek se stává stále oblíbenější

Jídlo do tlapky – revoluce v příkrmech miminek se stává stále oblíbenější

V období okolo šestého měsíce věku dítěte obvykle začínají být děti přikrmovány. Nejen že je důležitá potravina, která je miminku nabídnuta, ale i způsob jejího podání. Zkuste zaměnit kašičky nejasné chuti i vůně, které jsou dítěti nabízeny, za tzv. BLW metodu (Baby Led Weaning), tedy krmení, které si do jisté míry řídí samo miminko.

Pohodlnější pro dítě i pro vás
Tato metoda, které se také říká „jídlo do tlapky“ spočívá v tom, že dítě nekrmíte, ale necháte ho, aby se samo nakrmilo podle své potřeby – kolik chce a jak dlouho chce. S tím pochopitelně souvisí to, že na jídelníčku nebudou žádné kašičky, polévky nebo další rozmixované dobroty, se kterými by si samo neporadilo. Jednoduše připravíte na páře několik kousků zeleniny, které dítěti nabídnete, a ono si samo zvolí, co a kolik toho sní. Vyhnete se tak zdlouhavému přemlouvání a slibování, že tohle už bude poslední lžička.

Jak poznáte, že nadešel čas?
Někteří rodiče s příkrmy začínají v pátém měsíci věku dítěte, jiní až o čtvrt roku později. Čím se tato doba řídí? Hlavně zájmem samotného miminka. Zapomeňte na datum v kalendáři, ale všímejte si, jak děťátko reaguje, když například obědváte. Raději zkoumá vlastní nožičky nebo si hraje na dece? V tom případě se o jídlo ještě nezajímá a jeho tělíčku by příkrmy spíše uškodily. V opačném případě, pokud se sápe po každém soustu, mu klidně připravte první hostinu. Primární zdroj cenných látek by ještě dlouho mělo zůstat mateřské mléko, proto nemusíte až tak pečlivě hlídat množství snědeného jídla.

TIP
Snažte se kojit vždy před jídlem, které připravíte. V opačném případě by ho dítě snědlo až příliš a mohlo si tím způsobit zažívací obtíže.

Metoda BLW v praxi
Jestli jste se rozhodli začít podávat Jídlo do tlapky, nic speciálního k tomu nepotřebujete. Z počátku se snažte připravovat zeleninu na páře. Zachová si tak vyšší podíl vitamínů, než kdybyste ji uvařili. Kousky by měly být přibližně tak velké, jako váš ukazováček. Zkrátka takové, aby se dítěti pohodlně držely v ruce. To samé platí o výsledné konzistenci. Pamatujte na to, že rozvařené kousky dítě rozmělní dřív, než se dostanou do pusy.

Kurz první pomoci?
Velmi častou námitkou proti praxi této metody je, že se dítě začne jídlem dusit. Věřte, že miminka mají mimořádně vyvinutý dávivý reflex. Jakmile se jim na zadní část jazyka dostane kousek, který by možná nebyla schopná sníst, okamžitě ho vyplivnou. Pokud se přeci jen dítě začne dávit, počítejte do pěti. Jakmile si do té doby neporadí samo, zasáhněte. Možná to zní děsivě, nicméně ze zkušenosti okolí vím, že se jim nepovedlo napočítat ani do tří. Já se nedostala ani k číslu dvě. Tento problém dlouho nepřetrvá. S každým dalším pokrmem je dítě zkušenější a lépe ví jak na to.

Snažte se nezasahovat
V prvních týdnech nečekejte, že by dítě snědlo všechno, co mu připravíte. Na tom ovšem není nic špatného. Důležité je, že zkouší jednotlivé chutě a učí se s jídlem pracovat. Pokud vidíte, že před ním zůstalo ještě několik kousků tolik oblíbené dýně, už mu ji nenabízejte. Věřte, že o ní moc dobře ví, ale zkrátka má pro dnešek dost. S tím souvisí i to, že děti rády všechno zkoumají. Připravte se proto, že minimálně ze začátku skončí převážná část jídla rozmazaná po stole, po podlaze, po vaší hlavě, zkrátka po všem, co bude zrovna v dosahu.

Když dítě ještě nesedí
Celá řada miminek ještě v půl roce sama nesedí. Někteří výrobci jídelních židliček sice slibují, že jejich produkt je určen i pro takové děti, ale raději se jim vyhněte. Jednak byste museli zvolit polohu, kdy je miminko v polosedu, což není vhodné pro jeho páteř, za druhé hrozí skutečné riziko toho, že mu zaskočí. Nicméně zkuste si sami v této poloze jíst.... Raději rozložte deku, na ni ručník a jednoduše dítě položte na břicho. Před něho vyskládejte oběd a hostina může začít. Až si bude pravidelně samo sedat, potom můžete přesedlat do jídelní židličky a začít jíst společně.

TIP
Pokud je dítě na dece, nezvládne se samo napít. To sice není a ještě dlouho nebude nutné, ale někteří zvědavci chtějí zkoušet všechno co vy. Vezměte si ho na klín, do pozice klubíčka, a nabídněte mu čistou vodu v panákové skleničce.

Proč ta revoluce?
Panuje všeobecný názor, že malé děti mají „čisté pudy a instinkty“, které bychom měli nechat vyvinout a nezasahovat do nich. To, že malé dítě posadíte do židličky a začnete mu podávat lžičkami to, co je obecně pro takto malé děti doporučené a prý vhodné, ještě nemusí znamenat, že je to nejvhodnější přístup. Navíc v čas, který určíte vy. Proto je tato metoda o volnosti a svobodě, nicméně i o trpělivosti a empatii k miminku. Pokud si na to nevěříte, nepouštějte se do toho a raději zvolte klasickou formu podávání příkrmů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!