Vlašské ořechy. Národní poklad, který bývá kvůli jiným exotickým, a tím pádem více zajímavým, druhům dnes často přehlížen. Jaká škoda! Vlašské ořechy totiž nejen, že skvěle chutnají, ale kromě toho podle všeho mírní riziko vzniku cukrovky druhého typu, podporují zdraví srdce a kondici mozku, zmírňují stárnutí organismu a starají se o optimální hmotnost. A pánové pozor – zlepšují mužské reprodukční schopnosti!
Co jsou vlašské ořechy zač?
Příbuzní brazilských, kešu, makadamových a pekanových ořechů. Jedna rodina s lískovými oříšky, piniovými semínky a pistáciemi. Vlašské ořechy. Jejich historie sahá až do doby 700 let př.n.l. Za superpotravinu byly považovány již ve starověkém Římě. Byly pojmenovány podle hlavního římského boha – Jupitera (odborný název Juglans regia).
Jedinečné výživové vlastnosti
Jejich skutečný přínos pro lidské zdraví ale tolik nespočívá v historii, jako spíše v mimořádných zdravotních přínosech plynoucích z vysoké koncentrace živin. Vlašské ořechy, po našem lidově vlašáky, totiž obsahují nejen velké množství antioxidantů včetně vitamínu E, ale jsou bohaté i na mononenasycené tuky. Jedná se navíc o jedny z mála ořechů, kteří se mohou pyšnit obsahem omega-3 mastných kyselin. I proto jsou potravinou mimořádně vhodnou pro vegany. Vlašské ořechy jsoudobrým zdrojem bílkovin – makroživin, které jsou nezbytné pro stavbu tkání a také jsou mimořádně sytivé. Ačkoliv neobsahují bílkovinu kompletní, mají zase mnoho esenciálních aminokyselin, které tělo potřebuje, ale neumí je samo vyrobit. Vlašské ořechy jsou také skvělým zdrojem vlákniny, která významně přispívá k udržení zdravého trávicího traktu. Kromě toho udržuje stabilní hladinu cukru v krvi a zdravou hladinu cholesterolu. Nabízí rovněž poměrně vysoké množství fosforu, hlavního konstrukčního prvku kostí (až 97 mg na porci). Představte si, že jedna čtvrtina šálku vlašských ořechů poskytne více než 100% denní doporučené dávky omega-3 MK společně s vysokým množstvím mědi, manganu, molybdenu a biotinu. A to je jen začátek...
6 důvodů, proč pravidelně konzumovat vlašské ořechy:
1. Starají se o zdraví srdce
Aminokyselina L-arginin, na níž jsou vlašské ořechy mimořádně bohaté, podporuje zdraví srdce. Ti, kteří trpí na opary, by ale měli být s jejich konzumací střídmí. Proč? Protože právě vysoká hladina L-argininu může vyčerpat další aminokyselinu, lyzin, který je silným bojovníkem proti oparové progresi. ALA, tedy omega-3 mastná kyselina alfa-linoleová, v těle působí protizánětlivě a může zabraňovat tvorbě patologických krevních sraženin. Vlašské ořechy ji obsahují skutečně dostatek. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří konzumují potraviny s vysokým obsahem ALA, mají snížené riziko koronárních onemocnění srdce. V této souvislosti bylo dokonce prokázáno, že konzumace pouze 4 vlašských ořechů denně zvyšuje hladinu ALA v krvi, čímž, mimo jiné, podporuje i zdravou hladinu cholesterolu.
2. Oddalují stárnutí
Antioxidanty jsou pro pevné zdraví rozhodující, protože díky boji proti volným radikálům, pomáhají regulovat rychlost přirozeného stárnutí organismu. Vlašské ořechy obsahují několik unikátních a velmi silných antioxidantů, které jsou dostupné pouze v několika běžně konzumovatelných potravinách. Jedná se o chinonový juglon, tannin tellimagrandin a flavonol morin. Některé výzkumy dokonce ukázaly, že polyfenoly vlašských ořechů mohou zabránit chemicky indukovaným poškozením jater. V další studii vědci zjistili, že polyfenolové antioxidanty obsažené ve vlašských ořeších zlepšují lipidový profil (rovnováhu co do cholesterolu) a snižují záněty.
3. Regulují hmotnost
Přidáním vlašských ořechů do jídelníčku můžete udržet ideální váhu. Jsou vysoce sytivé, což může zarazit časté návštěvy paní mlsné ve večerních hodinách. Tuto skutečnost potvrzuje i studie, u níž 31 účastníků nahradilo část běžně konzumovaných potravin ořechy a jen tím ztratili během krátkého času plných 1,4 kg a 1,27 cm v pase.
4. Udržují v perfektní kondici mozek
Látky, které ochraňují nervy a spolu s nimi i mozek, jsou hojně zastoupeny právě ve vlašských ořeších. Jedná se o neuroprotektivní sloučeniny jako je vitamín E, folát (vitamín B9), melatonin, omega-3 MK a antioxidanty. Výzkumy ukazují, že konzumace vlašských ořechů tak může podporovat zdraví mozku, včetně zvyšování inferenčního uvažování u mladých dospělých. Jedna studie dokonce přišla s tvrzením, že konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou právě vlašské ořechy, může snížit citlivost vůči oxidativnímu stresu, který je příčinou stárnutí. To zlepšuje celkový zdravotní stav a zvyšuje kognitivní a motorické funkce během degenerativních procesů.
5. Bojují s cukrovkou druhého typu
Ukázalo se, že zdravé tuky obsažené ve vlašských ořeších zlepšují metabolické parametry u lidí s cukrovkou druhého typu. Dospělí s nadváhou a diabetem typu 2, kteří denně jedli čtvrtinu šálku vlašských ořechů, zaznamenali významné zlepšení hladiny inzulinu v krvi na rozdíl od těch, kteří to nečinili. Takto příznivého stavu bylo přitom dosaženo během pouhých 3 měsíců.
6. Podporují mužskou reprodukci
Pánové zbystřete. Jednou z méně známých výhod vlašských ořechů je jejich vliv na mužskou plodnost. Jedna studie zjistila, že u mužů, kteří jedli něco přes polovinu šálku vlašských ořechů denně, došlo k výraznému zlepšení kvality spermií, včetně jejich vitality, motility a morfologie.
Pár babských rad na závěr
Když už jsou vlašské ořechy českým zlatem, bylo by hříchem nezmínit pár babských rad prezentujících nenahraditelnou lidovou moudrost. Víte třeba, jak zbavit starší vlašské ořechy přirozené hořkosti? Stačí je zalít mírně oslazenou vařící vodou a nechat je vychladnout na plechu, vyloženém pečicím papírem, ideálně u kamen. Určité potíže mohou činit i ruce pošpiněné od vlašských ořechů. Také vás to jistě někdy potkalo. Drží to jako helvétská víra a ne a ne dolů. Co s tím? Zkuste na místa obarvená ořechovými slupkami vetřít citronovou šťávu, kyselinu citronovou smíchanou s vodou nebo ocet. Můžete také vyzkoušet lázeň ze šťávy z kysaného zelí.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál