Pohled přes zamlžené sklo: Jak snížit riziko šedého zákalu?

Pohled přes zamlžené sklo: Jak snížit riziko šedého zákalu?
zdroj: Shutterstock

Rozmazané či dvojité vidění, vybledlé barvy, zvýšená citlivost na světlo. I tak se projevuje šedý zákal, vážné onemocnění oka, které staří Řekové přirovnávali k pádu dolů – k vodopádu. Odtud plyne i jeho druhé označení katarakta.

I přes pokročilé možnosti léčby (nemocná čočka se dnes nahrazuje tenkou čočkou umělou) v rozvojových zemích šedý zákal stále patří mezi jednu z hlavních příčin slepoty a podle WHO má na svědomí až 48 % případů oslepnutí v dospělosti, což činí nějakých 18 milionů lidí. Probíhá zakalením čočky způsobujícím vidění podobající se pohledu přes špinavé sklo nebo přes pomalu zamrzající okno. Příčinou je shlukování proteinů nacházejících se v oku, které brání čočce v odesílání jasných obrázků na sítnici. Sítnice pracuje tak, že přeměňuje světlo procházející čočkou na signály, jež vysílá do optického nervu a ten je přenáší do mozku. Při kataraktě je tato činnost narušena.

Ve stáří nastává přirozeně
Faktorů ovlivňujících vznik šedého zákalu, který je ve stáří víceméně přirozený (přibližně od 80. roku věku), je hned několik. Patří mezi ně zvýšená produkce škodlivých volných radikálů poškozujících buňky, kouření, dlouhodobé užívání steroidů a dalších léčiv, ultrafialové záření, radiační terapie, poranění oka, obezita, vysoký krevní tlak a alkoholismus.

Nástup ovlivňuje cukrovka i obezita
Mezi nemoci spojované s rozvojem šedého zákalu patří například glaukom nebo diabetes. Tyto faktory mohou způsobit rozvoj hned několika různých typů katarakty, které jsou klasifikované podle místa a způsobu vývoje v oku. Objevuje se i katarakta vrozená, která se vyskytuje buď při narození nebo během prvního roku dítěte. Je však méně častá než katarakta související s postupujícím věkem.

Tonometrie je jen jedním z vyšetření
Při podezření na šedý zákal provádí oční lékař řadu vyšetření, během nichž posuzuje celkové vidění, prověřuje vidění na různé vzdálenosti a v rámci tonometrie měří oční tlak. Mezi další testy, které může lékař provést, patří kontrola citlivosti na světlo a vnímání barev. Potvrzení diagnózy lze řešit několika způsoby a chirurgický zákrok je jen jedním z nich.

Chirurgické řešení není jedinou možností
Lékař může pomoci zvládat příznaky navržením silnějších brýlí, zvětšovacích čoček nebo slunečních brýlí s antireflexní vrstvou. Pokud vám šedý zákal brání v provádění každodenních běžných úkonů jako je čtení nebo řízení, může být doporučeno řešení chirurgické, které se provádí také v případě, že katarakta interferuje s léčbou jiných očních problémů. Možností chirurgické léčby je opět několik.

Neléčená forma může způsobit slepotu
Neléčený šedý zákal kromě toho, že významně narušuje fungování v běžném životě, může vést až k oslepnutí. Dobrou zprávou ovšem je, že, jak naznačujeme výše, dnes již existuje řada způsobů, jak tuto nepříjemnou zdravotní situaci zvrátit ve svůj prospěch. A další pozitivní skutečností je fakt, že šedému zákalu se dá i předcházet, a to eliminací některých rizikových faktorů. Je jasné, že postupující věk ovlivnit nedokážeme, i když bychom možná moc chtěli.

Zdraví jako prevence
Co ale ovlivnit můžeme je například životospráva: proto chcete-li snížit riziko nástupu šedého zákalu, přestaňte kouřit a omezte spotřebu alkoholu; jezte dostatek ovoce a zeleniny bohaté na cenné antioxidanty a udržuje zdravou váhu, čímž se vyhnete obezitě a dost možná i cukrovce druhého typu. Také nezapomínejte chránit oči před ultrafialovými paprsky a nosit venku sluneční brýle a rovněž docházet na pravidelné kontroly k praktickému i očnímu lékaři.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor