Malé bilancování: Co nám karanténa dala a vzala?

Malé bilancování: Co nám karanténa dala a vzala?
zdroj: Shutterstock

Koronavirová krize, která na Česko uhodila počátkem března, zahýbala s naším dosavadním světem více, než by zřejmě kohokoliv napadlo. Co nám toto zvláštní období přineslo a co nám vzalo? Pojďme si udělat malou bilanci.

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré a v případě celostátní karantény, která byla vyhlášena, aby zamezila šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2, který počtem nakažených nemocí COVID-19, jíž způsobuje, od počátku roku 2020 nabyl rozměrů celosvětové pandemie, to jistě platí také. Těžko by se nám bilancovalo v polovině dubna, kdy bylo všechno ještě příliš čerstvé. Nyní už se ale situace pomalu uklidňuje a věci se začínají vracet do normálu. Můžeme se tedy pokusit o shrnutí a zhodnocení celého toho zvláštního období a říci si, co nám dalo a co vzalo. Toho, co nám dalo, bude paradoxně možná více než toho, co nám vzalo.

Co nám karanténa vzala?

1. Vzala nám společenský život
Odpolední káva s kamarádkou, večeře s rodiči, kino nebo divadlo a potom posezení u drinku s partnerem. Výlety do obchodních center, ochutnávání nových dezertů v nově otevřených cukrárnách a kavárnách, zkoušení atraktivních modelů, testování skvělých bot, chvilky trávené v knihovně nasáváním atmosféry a vůně knih, schůze a setkávání se, besedy a předčítací večery, balety a opery, grilování s přáteli a pohodové popíjení na zahrádkách s výhledem na západ slunce. To vše nám karanténa vzala – zakázala volný pohyb osob, přikázala sedět doma a nevídat se s nikým kromě těch, s nimiž žijeme ve společné domácnosti. Vzala nám kompletně celý společenský život.

2. Vzala nám sportovní vyžití
Ranní spinning, jóga, posilování, pilates nebo tenis s trenérem. Odpolední strečink, funkční trénink, HIIT, plavání, poledance nebo fitbox. Večerní zumba, meditace, protahování a zase jóga. Ti, kteří byli zvyklí pravidelně docházet na skupinové lekce či soukromé tréninky přišli prakticky ze dne na den o životní komfort, který do té doby považovali za samozřejmý. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme přišli o zdroj radosti z pohybu, zdravé dávky endorfinů, potu, dřiny a dobrého odříkání i produktivního stresu. Zavřená fitcentra, studia, zrušené veškeré tréninky.

3. Vzala nám možnost pečovat o vzhled
Společenský život, sportovní život. Co víc mohla karanténa vzít? Zeptejme se tisíců žen, které přišly o pravidelné návštěvy u kadeřnice, kosmetičky, manikérky. Co dělat, když vypadají nalepené řasy? Když délka odrostů je taková, že se ven neodvážíte bez čepice? Když obočí narůstá tak, že v zrcadle místo sebe vidíte Brežněva? Když umělé nehty odpadávají a vy najednou možná po měsících vidíte, jak vypadají vaše vlastní? Co dělat? Nic. Protože všude bylo zavřeno.

Co nám karanténa dala?
Je na místě se ptát, co nám karanténa dala? Nebylo by trefnější se zeptat, co nám vrátila? Vrátila nám zdravý pohled na život. Vrátila nám přirozenost. Ukázala nám, co všechno je v našem životě zbytečné a bez čeho všeho se dokážeme obejít. Ukázala nám, že se o sebe docela dobře dokážeme postarat bez všech vymožeností, jimž mnohdy přikládáme více důležitosti než tomu, na čem skutečně záleží.

Zdravá přirozenost
Karanténa nám ukázala: že jsme skvělí kuchaři (když nemůžeme do restaurace, máme čas vyhledávat a zkoušet recepty); že je docela pohodlné se občas nenamalovat, nenalakovat si nehty a zvyknout si na přirozenou barvu vlasů (že ta skutečná krása vyzařuje zevnitř a je vidět spíše na pohledu a držení těla, gestikulaci); že zacvičit a zasportovat si můžeme i doma (díky online lekcím a programům, nebo můžeme jednoduše vyrazit na procházku do přírody); jak rádi máme naše blízké, kteří nám chybí, když je nemůžeme vídat (a že na sebe máme být hodní a vážit si společného času, že si můžeme zavolat nebo si napsat); že je báječné mít více času pro sebe a pro své blízké, nestresovat se a pořádně se vyspat.

Sečteno, podtrženo: Některá zjištění a zvyky, které jsme učinili v době karantény, bychom si rozhodně měli přenést do dalšího života.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky, sáhne právě po karobu. Ovšem sám o sobě má mnoho cenných látek, pro které...

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor