Chřest je sezónní záležitost, kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Chuť chřestu je velmi specifická a nesedne každému. To nic nemění na tom, že se dá přidat do jídel, kde jeho chuť zanikne a vy vytěžíte to nejlepší z toho, co nabízí. A že toho rozhodně není málo.
Česká republika je chřestová velmoc
Nejstarší nalezené záznamy o pěstování chřestu byly nalezeny v Egyptě a sahají do doby 2500 let před naším letopočtem. Ovšem další bádání ukázalo, že s největší pravděpodobností pochází z Asie a jižního Ruska, kde ho pěstoval ještě dříve. Tradice pěstování chřestu v České republice má bohatou historii. Pěstoval se v Polabí už v době Rakouska-Uherska. Za dob komunismu nastala jistá pauza, protože považovali chřest za buržoázní přežitek a nechali všechna místa zničit. Dnes se českému chřestu opět daří, a ačkoliv se jedná o náročnou rostlinu, je zároveň jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Největší firma sídlí v Hostíně, jejich chřest je chuťově nesrovnatelný s tím dováženým.
Vitamíny, minerály, antioxidanty, a to všechno v hojné míře
Chřest je bohatý na vitamíny A, B, E a C, také minerální látky, ze kterých převažuje vápník, fosfor, hořčík, zinek, draslík, železo a jód. Kromě toho je zdrojem kyseliny asparagové, antioxidantů a esenciálních olejů. Má nízký podíl cukrů a celkově nízkou energetickou hodnotu. Své cenné látky ztrácí dlouhým vařením a další tepelnou úpravou. Vždy proto dávejte přednost jen rychlému spaření vodou a v případě bílého chřestu, který vyžaduje delší přípravu, ho vařte jen přibližně 5 minut. Vitamíny i stopové prvky se v největší míře uvolňují do vody, takže ji nemusíte vylévat. Z bílého chřestu připravíte například polévku, nebo vodu použijete jako základ vývaru.
Chřest tělu prospívá
Chřest má nespočet léčivých účinků a možná proto je tak oblíbený už po tisíce let. Přirozeně snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Má blahodárné účinky na funkci ledvin, močového měchýře i močových cest a zabraňuje hromadění vody v těle. Omezuje tvorbu křečových žil a dokáže mírnit projevy již vzniklých. Ulevuje od bolestivé menstruace, podporuje plodnost a ve větším množství slouží jako přírodní afrodisiakum. Chřest k večeři se postará o klidný spánek a při pravidelné konzumaci také o celkové zlepšení soustředění.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Batáty: Jak si stojí v porovnání s klasickými bramborami?

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Domácí limonády jako hit mezi letními nápoji. Proč jsou tak oblíbené?

Angrešt – opomíjený poklad našich zahrádek

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!
