Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění, jako je astma a chronické plicní onemocnění. Dále se jedná o stavy, které mohou ohrozit imunitní systém člověka, jako je cukrovka a onemocnění jater. Jeden z uvedených rizikových faktorů na tomto seznamu však vyvolal určitou kontroverzi: těžká obezita.
Za těžce obézního (morbidní obezita) bývá označován člověk, jehož BMI přesahuje hodnotu 40. Takový stupeň obezity podle Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vystavuje jedince vyššímu riziku komplikací v souvislosti s nemocí COVID-19. Ta je totiž spojována s mnoha dalšími závažnými chronickými onemocněními a nepříznivými zdravotními stavy, které rovněž zvyšují riziko napadení koronavirem SARS-CoV-2. Jedná se například o cukrovku nebo vysoký krevní tlak či metabolický syndrom.
Minimálně tři studie potvrdily souvislost obezity a COVID-19
Jedna z největších studií identifikujících souvislost mezi obezitou a COVID-19, pochází od vědců z NYU Langone Health. Ti analyzovali data více než 4 tisíců pacientů s COVIDEM-19, kteří byli v období od 1. března do 2. dubna internováni v nemocnici. Zjistili, že obezita je skutečně nezávislým rizikem rozvoje závažné choroby COVID-19, a to dokonce i proto, že mnozí z těchto pacientů trpí zároveň cukrovkou nebo srdečními chorobami, které riziko COVIDU rovněž zvyšují. Studie NYU je tak prvním velkým dokumentem, který využívá pokročilé statistické modely k identifikaci nezávislých rizikových faktorů pro komplikace COVID-19. A tyto výsledky potvrzují minimálně další dvě studie.
Fatfobie dostává obézní pod tlak
Někteří odborníci se však vůči výše zmiňovaným zjištěním ohrazují s tím, že studie neberou v potaz i další faktory, které mohou souvislost mezi obezitou a výskytem COVID-19 ovlivňovat. Mají na mysli rasu, socio-ekonomický status, kvalitu péče nebo také stres, trauma, násilí a diskriminaci. Jiní odborníci v návaznosti na to tvrdí, že obézní lidé jsou v současnosti vystavováni velkému tlaku: ačkoliv celosvětově počet lidí s nadváhou i obezitou neustále narůstá, jsou pořád vnímáni jako skupina hodna opovržení.
Tlak plodí stres
Obézní se setkávají s předsudky, přezíravostí, šikanou, výsměchem, ignorací, kradmými posměvačnými pohledy. Ačkoliv těžká obezita spadá do kategorie lékařských diagnóz, mnozí obézní, kteří mají BMI nižší než 40, jsou vystavováni tlaku, výsměchu a znehodnocování. Společností se nese takzvaná fatfobie, která obezitu jako takovou stigmatizuje a obézní vystavuje zvýšenému stresu, který sám o sobě může zvyšovat riziko náchylnosti k nakažení novým typem koronaviru.
Stres oslabuje imunitu
Protože, jak známo, stres oslabuje imunitu a může zvýšit pravděpodobnost chronického zánětu, který je zase spojen s nemocemi, které zvyšují riziko COVID-19, jako jsou srdeční choroby, rakovina, astma a diabetes. Mnoho lidí s vyšší hmotností také zkouší řady radikálních diet a omezení, vlivem čehož se potýkají s jojo efektem a kolísáním váhy, což samo o sobě podle výzkumů zvyšuje riziko nemocí jako je cukrovka a hypertenze, které zase člověka činí náchylnějším k nemoci COVID-19.
Odkládání lékařské péče
Dalším faktorem zkreslujícím příčinnost obezity ve věci COVID-19 může být odkládání návštěv lékaře, jímž se obézní vyznačují. To může znamenat dvě věci: lidé s vyšší hmotností, kteří se do nemocnice přihlásili s příznaky COVID-19, mohli mít těžší průběh než jiní, protože strávili roky vyhýbáním se lékařské péči; nebo se mohou i nadále vyhýbat návštěvě lékaře a konzultaci možných příznaků COVID-19, čímž dojde k rozvoji onemocnění a zvýšení rizika špatného průběhu vlivem nemocí, které s obezitou souvisejí a které COVID-19 jen zhoršují (cukrovka, hypertenze, dechové obtíže, nemocné srdce).
Paradox obezity
Mezi hlavní příčiny úmrtí souvisejících s COVID-19 patří stav nazývaný jako syndrom akutní dechové tísně (ARDS). Jedná se o zánětlivé poškození plic, které vede k nebezpečně nízkým hladinám kyslíku v krvi. Právě ARDS je jedním z důvodů, proč nemocnice zoufale potřebují ventilátory k léčbě lidí se závažnými příznaky COVID-19. Podle některých studií může mít ve specifických chorobách, jako je i ARDS, vyšší váha paradoxně zdravotní přínos. Tento jev byl označen za paradox obezity a možným vysvětlením této zvláštní skutečnosti by se mohlo stát následující: obezita může způsobit zánět nízkého stupně, který následně chrání plíce před dalším poškozením.
Vše jsou ale zatím jen dohady a domněnky vědců, kteří celou záležitost ze všech možných stran zkoumají.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál