Snadné pěstování, výborná chuť, široká využitelnost a řada účinků pozitivně ovlivňujících zdraví. To všechno lze říci o libečku, původně horské či podhorské bylince, která upadla v zapomnění, aby se o ní v poslední době začalo zase mluvit. Což je dobře, protože si to právem zaslouží.
Libeček lékařský se tradičně pěstoval v Podkrkonoší, odkud se postupem času rozšířil do zahrádek po celém Česku. Je to rostlinka velmi nenáročná, která nabízí široké spektrum různých možností využití. Zužitkovat totiž můžete jak jeho listy, tak i semena, a dokonce i kořeny. Dobře roste v běžné zahradní půdě, nemá rád těžké mokré půdy, preferuje dostatek humusu a živin. Dobře snáší jak slunce, tak polostín, a i když na sluníčku není „závislý“ jako některé jiné rostlinky, vyložený stín mu nesvědčí.
Libeček není žádný drobeček
Libeček navíc není žádný drobeček, navzdory zdrobnělému názvu, který by to mohl naznačovat. Rostlinka roste lépe z darovaných kořenových puků než ze semen a může dorůst až do výšky dvou metrů. Pro celou rodinu tak bohatě vystačí jeden kus. Semena se vysévají buď brzy na jaře – v březnu a dubnu, nebo koncem léta v srpnu a září. Připravte se na to, že libeček velmi pomalu klíčí.
Zelené zdravé maggi
Libečkové listy vůní připomínají polévku, což napovídá jejich nejobvyklejšímu využití – libeček totiž často slouží právě k dochucení různých polévek. Listy se sbírají na přelomu června a července a můžete je buď nasušit nebo zamrazit pro budoucí využití a vytvořit si tak libečkové zásoby. Rozumí si s dušenými či pečenými masy, luštěninami nebo jinou zeleninou či vejci – zkuste s nimi posypat chléb s vajíčkovou pomazánkou a uvidíte, jak si pochutnáte.
Pomazánka, marináda nebo koření?
Podobně mohou osvěžit i pomazánku z tvarohu nebo nějakého sýra. Výborně poslouží rovněž jako součást nejrůznějších marinád a snítka libečku dodá mladou chuť starým bramborám – stačí ji přidat do vody, v nichž je vaříte. Všem pokrmům dodá libeček typický říz připomínající tu lepší stránku známého polévkového koření. A právě pro tuto podobnost se libečku takto i přezdívá – „zelené maggi“.
Podpoří trávení, pomůže s nadýmáním
Již jsme naznačili, že v případě libečku můžete zužitkovat skutečně všechny části rostlinky. Již víme, že stejně široké uplatnění nachází libeček i v kuchyni. Zbývá nám povědět něco o jeho zdravotně prospěšných účincích, kterých nabízí skutečně požehnaně. Libeček podporuje trávení, zlepšuje apetit a bojuje s nadýmáním.
Prospívá žlučníku, může dráždit ledviny
Libeček také prospívá žlučníku, protože má schopnost rozpouštět žlučníkové kameny, a totéž dokáže i s kameny ledvinovými. Obsahuje však silné rostlinné silice, které mohou nemocné ledviny nepříjemně dráždit. Proto by si na libeček měli dávat pozor ti, kteří trpí nějakým onemocněním ledvin, a jeho konzumace by se měli raději vyvarovat.
Tip: Lahodné libečkové nápoje
Libečková semena můžete využít pro přípravu žaludečního likéru. Stačí je vylouhovat v lihu a pro dochucení přidat med. Z čerstvých i sušených listů můžete připravit čaj, který nejen chutná, ale též prospívá zdraví – podpoří krevní oběh, uleví při dně a revmatismu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak si užít Velikonoce bez odpírání a bez kil navíc
Během roku se nám naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla a alkoholu. Patří k nim pochopitelně hlavně svátky, které jsou mimo jiné přehlídkou rodinných návštěv...
Čtěte dál
Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano

Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Bezový květ – léčivé účinky a využití

Fenykl, fenyklové semínko či fenyklový čaj – pro zdraví a dobré trávení

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní síla medvědího česneku. Jaká jsou pravidla pro jeho sběr?
