Když se řekne „cukrovka“, většinou se nám vybaví problémy s produkcí inzulínu a regulací hladiny cukru v krvi. Ano, jedná se o klíčový efekt této chronické nemoci. To je ale bohužel pouze špička ledovce. Cukrovka ve skutečnosti ovlivňuje celé tělo v mnoha ohledech.
Působí pomalu, ale zasahuje významně. Tak tělo postupně degraduje zrádná cukrovka. Škody, které zde páchá, jsou totiž pro jeho správné fungování poměrně zásadní a často nevratné. Důkazy o tom, že se diabetes dotýká každého systému v organismu, stále rostou. Dobrá zpráva je, že většině těchto komplikací lze předejít dodržováním léčebného plánu stanoveného lékařem. K tomu je ale nutné nebrat cukrovku na lehkou váhu.
Jaké jsou vedlejší účinky cukrovky?
1. Neuropatie
Přibližně u poloviny pacientů s diabetem se časem vyvine postižení nervů známé jako neuropatie, což je také nejčastější komplikace. Příznaky mohou být v počátcích nulové, později se objevuje mírné brnění nebo necitlivost v rukou či nohou. Nakonec neuropatie způsobuje bolesti, slabost a zažívací obtíže – postihuje totiž nervy, které kontrolují gastrointestinální trakt.
2. Vysoký krevní tlak a cholesterol
Když máte cukrovku, vaše tělo neumí správně pracovat s inzulínem, hormonem regulujícím hladinu cukru v krvi. Vlivem toho dochází ke snižování dobrého cholesterolu, a naopak zvyšování hladiny krevních tuků. Inzulinová rezistence tak přispívá ke kornatění tepen, což zvyšuje krevní tlak. Výsledkem je, že až 70 % diabetiků trpí hypertenzí, což je rizikový faktor mrtvice, chorob srdce a potíží s myšlením a pamětí.
3. Onemocnění dásní
Lidé s diabetem bývají náchylnější ke vzniku infekcí dásní a kostí, které mohou vyústit v bolestivé potíže při žvýkání a zapříčinit i ztrátu zubů. To je částečně způsobeno zvýšenou hladinou cukru v krvi, která mění kolagen v tkáních, částečně také sníženou mírou odolnosti vůči infekcím všeho druhu. Pouhé onemocnění dásní tak může být známkou onemocnění diabetem druhého typu. Je totiž s cukrovkou velmi těsně spjato. Podle lékařů zánět dásní nebo vývoj hlubokých abscesů zvyšuje hladinu cukru v krvi a zhoršuje diabetes, a diabetes sám o sobě zase zhoršuje onemocnění dásní. Nemocný je tak uzavřen v začarovaném kruhu.
4. Ztráta sluchu, potíže se zrakem a ledvinami
Diabetes poškozuje malé krevní cévy vnitřního ucha, podobně jako v očích a ledvinách. Nejlepším způsobem, jak zmíněné orgány ochránit, je držet hladinu krevního cukru pod kontrolou.
5. Kožní infekce
Riziko potíží s kůží s diabetem výrazně stoupá. Jedná se bakteriální infekce, vředy, infekce močových cest, plísňové infekce a svědění. Zejména kvasinkové infekce tak mohou značit cukrovku u někoho, komu dosud nebyla diagnostikována. V některých případech mohou být infekce kůže vázány na obezitu, protože mezi tukovými faldy se vyskytují vlhká místa, kde se daří plísním. Jelikož diabetes oslabuje imunitní systém, ten se nedokáže s infekcí srovnat a zabránit jejímu rozvoji.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál