Chutnají jako hodně sladká švestka, ale švestka to není. Občas bývají zaměňovány za mirabelky, ale ani mirabelka to není. Přesto patří do rodiny slivoní, jejíž součásti jsou jak švestky, tak mirabelky. O jaké ovoce se jedná? O slivoně špendlíka žlutého!
Rodina slivoní je poměrně rozvětvená, proto není divu, že ohledně jednotlivých členů panují jisté zmatky, a mirabelkám, myrobalánům, a dokonce i některým druhům švestek (třeba staré odrůdě Pavlovička nebo rané odrůdě na střední Moravě) se nesprávně říká špendlíky.
Strom slivoň špendlík žlutý sice vzrůstem a tvarem koruny skutečně připomíná švestku domácí, i jeho listy mají tentýž tvar, plody jsou ale jiné. Potkat se s nimi můžete na jižní Moravě, kde se jim přezdívá bílé trnky, nebo na Slovensku, kde jsou známé jako belice, belovice či biele slivky. Jedná se o jednu z prastarých ovocných odrůd, která volně roste už jen zřídka.
Žlutý špendlík vyniká sladkostí a příjemným aroma
Opravdický špendlík dozrává v polovině srpna, má jasně žlutou barvu a je roztomile ojíněný. Tvarem se podobá švestce, má elipsovitou, na obou koncích špičatou, pecku, kterou lze od oplodí snadno oddělit. Od plodu švestky se liší nejen barvou, ale též chutí – je totiž výrazně sladší a nabízí specifické aroma. Plody jsou určeny především k přímé spotřebě, dají se z nich ale vyrobit i skvělé džemy, povidla či pálenky. Podobně jako jiné druhy ovoce je rovněž lze zužitkovat při pečení buchet a koláčů. Jsou bohaté na vitamin C a vitaminy skupiny B, také na železo a minerální látky.
Miluje slunce a vlhkou půdu
Špendlík si můžete docela pohodlně vypěstovat doma. Protože je se švestkou v jedné rodině, můžete se při jeho opečovávání s klidem řídit pravidly, která platí i v případě péče o švestku. Stromu vyhovuje vlhká půda a nemá rád stín. Naopak si libuje na sluníčku, které jeho slaďoučké plody umí dozrát k dokonalosti. Množit je můžete roubováním, nebo s pomocí pecky, což je ale výrazně náročnější. Na podzim je dobré strom prořezat a mladé výhonky o polovinu zkrátit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Domácí limonády jako hit mezi letními nápoji. Proč jsou tak oblíbené?

Angrešt – opomíjený poklad našich zahrádek

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?
