Bílkoviny, neboli proteiny, jsou základní složkou potravy. Denně by měly tvořit nejméně 15 až 30 % celkového energie. Pro jejich doplnění můžete použít rostlinné koncentráty proteinů, které jsou skvělou volbou nejen pro vegany a vegetariány, protože obsahují mnohem nižší podíl tuků a zároveň i více vlákniny než proteiny živočišného původu.
Proteiny pro každého
Bílkoviny se přirozeně nacházejí v potravinách, které denně konzumujeme. Získáváme je z masa, vajec, sýrů či mléka a mezi cenné rostlinné zdroje patří i potraviny rostlinného původu jako jsou luštěniny a některá semínka. Právě rostlinné proteinové koncentráty jsou zdrojem bílkovin, které můžete zařadit v každém věku a navýšit tak jejich zastoupení v jídelníčku. Jsou jasnou volbou pro sportovce, pro osoby, které hubnou, ale i pro seniory. Díky neutrální chuti je lze zapracovat prakticky jakýmkoli způsobem.
Proteinový prášek umožňuje snadnou přípravu
Na trhu jsou k dostání proteiny z různých rostlinných zdrojů a prakticky vždy jsou prodávány ve formě prášku. Je to nejjednodušší způsob, protože příprava proteinového nápoje vám zabere opravdu jen pár vteřin. Suplementují potravu a dodávají tělu zvýšené množství bílkovin. Stačí je smíchat s vodou nebo přidat do jídla. Jsou chuťově neutrální, ale přesto je občas cítit pachuť potraviny, ze které jsou vyrobeny. Pokud vám to vadí, můžete sáhnout po nějaké příchuti. U rostlinných proteinů se většinou nemusíte bát nežádoucích aditiv.
Slunečnicový, konopný, hrachový nebo rýžový… Každý má své výhody
Mezi nejčastěji vyráběné proteiny patří konopný, hrachový, rýžový nebo slunečnicový. Slunečnicovým proteinem vyřešíte nežádoucí pachuť luštěnin. Kromě samotných bílkovin obsahuje také značné množství minerálů a dalších cenných látek, které obohatí váš jídelníček.
Konopné produkty patří mezi superpotraviny. Protein se vyrábí lisováním semínek, které jsou zbaveny tuku a potom sušeny. Tímto procesem sice dochází ke snížení vlákniny, na druhou stranu se zvyšuje podíl bílkovin. Kromě nich jsou v něm ve značné míře obsaženy omega mastné kyseliny 3, 6 a 9, vitamíny ze skupiny B, vápník, železo, fosfor a sodík.
Hrachový protein se vyrábí ze žlutého hrachu a vyznačuje se mimořádně vysokých množstvím BCAA aminokyselin. Jedná se o druh aminokyselin, které jsou zpracovávány přímo ve svalech a hrají tudíž důležitou roli v tvorbě svalové tkáně. BCAA aminokyseliny jsou v hojné míře v mase, proto je hrachový protein ideální pro vegany a vegetariány.
Velkou výhodou rýžového proteinu je jeho snadná stravitelnost. Obsahuje přirozené formy aminokyselin, dále vitamíny B a E, vlákninu a sacharidy. Oproti tomu se v něm nevyskytuje žádný tuk, cholesterol ani cukr.
Všechny zmíněné proteiny stačí rozmíchat ve vodě, v mléku nebo rostlinném nápoji a okamžitě konzumovat. Přidávat je ale můžete do různých smoothie, kaší, moučníků, dezertů – jsou velmi univerzální. Vyzkoušejte si, jaký vyhovuje právě vám!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Zelená káva: ideální pomocník na cestě k vysněné postavě?

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí

Jak dodržet předsevzetí a vytrvat na cestě k úspěchu? Jednoduchý návod o sedmi krocích

Novoroční proslov fitness trenéra: jak začít a jakých chyb se vyvarovat

Proč dát letos šanci kaprovi před řízkem

Netradiční adventní výzva na prosinec – týdenní malé výzvy za zdravým životním stylem
