Trápí vás časté záněty močového měchýře? Pak byste měli vyzkoušet manózu!

Trápí vás časté záněty močového měchýře? Pak byste měli vyzkoušet manózu!

Kdo někdy zažil zánět močového měchýře ví, že dokáže pěkně potrápit. Chronické záněty jsou zejména pro ženy velmi nepříjemné. Ti, kterých se to týká, nehledají pouze jednorázový lék, ale spíše prostředek, který je účinný dlouhodobě. Jedním takovým je i monosacharid D-manóza, který se přirozeně vyskytuje v ovoci, ale také v čisté izolované formě jako doplněk stravy.

Jednoduchý cukr zvaný manóza, přesněji D-manóza, se běžně vyskytuje v ovoci jako jsou jablka, hrušky, brusinky, černý a červený rybíz nebo broskve. Studie naznačují její pozitivní vliv na eliminaci a potlačování zánětů močového měchýře. Vědci zjistili, že D-manóza zabraňuje bakteriím E. coli, zodpovědným za většinu zánětů močového měchýře, v zachytávání na sliznici močového měchýře. Tento cukr totiž nepodléhá metabolismu za vzniku energie, ale přechází přímo do vylučovacího systému – do ledvin a močového měchýře. Spolu se zvýšeným příjmem tekutin tedy poté může doslova vyplavovat přemnožené bakterie z těla.

Jako brusinky bez cukru
Lidem, kteří jsou náchylní k opakovaným infekcím močového měchýře, může D-manóza výrazně zlepšit kvalitu života a snížit četnost užívání antibiotik. Ta jsou někdy nutná, ale jejich časté užívání se může velmi negativně projevit na fungování imunitního systému. Základem je vždy prevence. A sem spadá i D-manóza. Skvělé je, že se jedná o zcela přírodní látku. Žádná chemie. Věděli jste, že právě D-manóza je účinnou látkou, pro kterou doporučují brusinky? Pokud jde o doplňky stravy s extrakty, pak je vše v pořádku. Sušené brusinky, brusinkové džemy a brusinkové šťávy jsou ale plné cukru. A cukr je ta poslední věc, která by se při zánětu močových cest měla konzumovat. Může totiž podpořit růst mikroorganismů a dodat tak infekci nové palivo. V případě D-manózy toto nebezpečí odpadá.

Pozor na nadýmání a průjmy
Jak už to tak bývá, nic není černobílé, což platí i v případě D-manózy. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně čerstvou záležitost, která ještě není dostatečně podrobně prozkoumána, je třeba varovat před možnými vedlejšími účinky. Ty mohou obecně vyvolat doplňky stravy s obsahem D-manózy. Jedná se především o nadýmání a průjmy. Podle některých studií může užívání nadměrných dávek D-manózy také poškodit ledviny. Teorii ale dosti vyrovnává praxe. D-manóza je hlavně ženami velmi příznivě hodnocena a mnoho z nich uvádí, že je to právě ona, která jim opravdu dokáže pomoci v prevenci a výrazně jim zlepšuje kvalitu života.

Jak na to
Své problémy prokonzultujte s lékařem a lékárníkem a také nepodceňte pročtení příbalového letáku. Určitá pravidla konzumace/užívání je však nutné vždy dodržovat. Manózu byste měli užívat na lačno, podle doporučeného dávkování – schématu. V případě prevence zpravidla postačí jedna dávka denně, v případě léčby je dávek hned několik v průběhu dne. Zatím převažují názory, že dlouhodobé užívání manózy bezpečné je. Pokud vás však příznaky zánětu močového měchýře trápí více než několik dní i přes to, že D-manózu užíváte, neměli byste návštěvu lékaře odkládat.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!