Sušení je spolu s lyofilizací v podstatě nejzdravější způsob uchování ovoce. Při dodržení správného postupu zůstává sušené ovoce skvělým zdrojem vitamínů a fytonutrientů, které oceníte obzvlášť v zimním období.
Plech, síto, sušička nebo trouba
Bezkonkurenčně nejlepší metodou sušení ovoce je použití vhodné sušičky. Na trhu jich najdete celou řadu. Cenově se pohybují v rozmezí od pěti set až po několik tisíc korun. Rozhodně zde neplatí, že čím dražší, tím kvalitnější. Pokud sušičku ovoce nechcete pořizovat, můžete vyzkoušet i jiné metody. Některé druhy ovoce, například jablka a hrušky, je možné sušit pouze na vzduchu za pokojové teploty. Zvolte raději tmavé místo v teplém prostředí. Bohužel zde ale hrozí riziko, že se ovoce nebude sušit dostatečně rychle a začne plesnivět. V zimě raději umístěte papír s připraveným ovocem na kamna či radiátor. Tímto způsobem bez problémů zvládnete připravit třeba křížaly. Poslední možností je trouba, ideálně horkovzdušná. Sušení v troubě ale vyžaduje čas, vaší přítomnost a pozornost a samozřejmě i vynaloženou elektřinu. Není to tedy zrovna nejekonomičtější řešení.
Pozor, nikdy nesušte na novinovém papíru, který je potištěný barvou. Ta se může začít vlivem tepla uvolňovat a ovoce ji absorbuje. Příliš vhodný není ani plech, protože neumožňuje, aby vzduch procházel ovocem. Ideální je pečicí papír, popřípadě síta určená na sušení ovoce.
Sušit můžete jakékoliv ovoce
Vybrat můžete jakýkoliv druh ovoce, ale pamatujte na některé zásady. Ovoce vybírejte vždy čerstvé a zralé. Vyvarujte se přezrálým plodům. Dejte si pozor na plíseň a nahnilé ovoce raději vůbec nepoužívejte. Před sušením ovoce důkladně omyjte a nechte na sítku okapat. Potom ho nakrájejte na plátky, které nebudou silnější než 5 mm.
TIP
Doma sušené ovoce nebude mít pravděpodobně tak lákavou barvu jako v obchodě. Barva bývá docílena oxidem siřičitým. Tradičně jsou tyto rozdíly vidět u meruněk, které zhnědnou. Jedná se ale čistě jen o estetický problém. Jestli chcete mít meruňky hezky do oranžova, namočte předem ovoce do vody smíchané s citronovou šťávou.
Jak je to s uchováním vitamínů?
Ideální teplota pro sušení je 30 – 60 °C. Při vyšších teplotách ovoce ztrácí cenné vitamíny a minerály. Sušením se v ovoci uvolňují přirozeně se vyskytující cukry. Ty působí jako konzervant. Samotným procesem sušení se podíl vitamínů sníží přibližně o 20 %, ale dále už jejich množství se skladováním neklesá.
Správně uskladněné ovoce vám vydrží i několik let
Po usušení nechce ovoce ještě přibližně hodinu vychladnout. Pozor, čas příliš nepřekračujte. Po delší době začne znovu vstřebávat vlhkost z okolního prostředí a mohlo by vám začít v nádobě plesnivět. Pro uskladnění jsou vhodné jakékoliv vzduchotěsné nádoby, díky kterým si ovoce uchová aroma. Sklenice umístěte do chladných a tmavých místností. Určitě je neskladujte v kuchyni nebo dokonce v lednici, kde je přílišná vlhkost, která se k ovoci dostane i přes nádobu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál