Probiotika jsou mikroorganismy žijící ve střevech, kde plní řadu pro tělo významných funkcí včetně udržování silné imunity. I proto se říká, že obranyschopnost organismu pochází především ze střev. Konzumací určitých potravin podpoříte svou střevní mikroflóru. Jaké potraviny to jsou?
Bakteriální flóra ve střevech je důležitým faktorem celkového zdraví. Symbiotické bakterie, probiotika, pomáhají tělu bojovat s cizorodými bakteriemi a předcházet různým infekcím. Některé studie tvrdí, že benefity probiotik dokonce přesahují hranice střev a mohou zmírnit příznaky deprese, k čemuž možná dochází třeba právě snížením zánětlivých markerů v těle. Probiotika můžete samozřejmě konzumovat prostřednictvím doplňků stravy. Přirozeně se ale nacházejí i ve fermentovaných potravinách a mléčných výrobcích, jejichž konzumace díky tomu organismu mimořádně prospívá.
1. Kefír
Pouhý jeden hrneček kefíru obsahuje několik kmenů příznivých probiotik a k tomu navíc vápník a stejné množství bílkovin jako jedno vejce. Jedná se o fermentovaný mléčný výrobek, kde je mléčný cukr, laktóza, rozkládán aktivními bakteriemi. Obsahuje tak přibližně pouze jedno procento laktózy a proto jej tolerují většinou i lidé, kteří trpí určitou mírou laktózové intolerance.
2. Kyselé zelí a okurky
Přirozeně zkvašené potraviny, jako jsou okurky nebo zelí, jsou také cenným zdrojem probiotik. Zelí obsahuje bakterie mléčného kvašení. Známo je i pro dostatek vlákniny a solidní dávku draslíku, vitaminu C a vitaminů skupiny B. Nachází se v něm i fytonutrienty, které mají silné chemopreventivní účinky. Jedinou nevýhodou je, že zelí obsahuje poměrně vysoké množství soli. Množství v jedné porci odpovídá 40 % doporučeného denního příjmu. Proto je v konzumaci zelí klíčová také umírněnost. Totéž platí i pro další probiotický poklad, kyselé okurky.
3. Miso
Miso, fermentované sójové boby v podobě pasty, je dalším významným zdrojem probiotik. Obsahuje také všech devět esenciálních aminokyselin a bohužel ale i dostatek sodíku. Potravinám tak dodává především bohatou, slanou chuť. Můžete vybírat z tmavé a světlé verze, které lze přidávat do polévek i zeleninových jídel. Bílé miso má jemnější chuť, proto pokud jste miso ještě nechutnali, začněte raději s ním.
4. Kombucha
Tradičně se kombucha, nápoj bohatý na probiotika, vyrábí z černého čaje slazeného cukrem, kam se přidávají tzv. „startovací“ bakterie SCOBY, které podnítí proces fermentace. Podle některých studií ale černý čaj, aby prospěl zdraví, nemusí být vůbec kvašený. Jeho listy jsou totiž přirozeně bohaté na polyfenoly a antioxidanty.
5. Tempeh
Dalších pokladem jsou fermentované sójové boby zvané tempeh. Ten je plný probiotických bakterií, draslíku a bílkovin. Pokud vyberete uzenou nebo marinovanou příchuť, není jej třeba nikterak dochucovat a můžete jej používat všude tam, kde byste běžně použili uzeninu nebo obecně maso. Tenké plátky osmahnutého uzeného tempehu bývají pro výraznou chuť nazývány veganskou slaninou.
6. Kimchi
Fermentované nakládané zelí, červená paprika, cibule a ředkvičky. To jsou základní ingredience na probiotika bohaté směsi jménem Kimchi, která je v Koreji dokonce národním pokrmem a objevuje se zde v řadě různých variant. Výzkumy ukazují, že je také dobrým zdrojem dalších živin, včetně beta-karotenu, vitamínu C a vlákniny (2,4 gramu na jednu misku).
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál