Snažíte se otěhotnět? Pak byste měly do jídelníčku zařadit určité potraviny. I když samozřejmě ani jedna z nich není samospásná, podpoří v těle procesy, které zvýší šanci na zplození potomka, pakliže je žena jinak zcela zdravá. Tušíte, o kterých potravinách je řeč?
Jistě víte, že existuje spousta pravidel, co byste měly a neměly jíst, když otěhotníte. Jak se ale stravovat, když se otěhotnět teprve snažíte? Mohou určitá jídla zvýšit šance na početí? Rozhodně ano. Patří mezi ně těchto šest potravin, které byste do jídelníčku měly zařadit v případě, že se snažíte o miminko.
1. Luštěniny
Harvardští vědci zkoumali téměř 19 tisíc zdravotních sester, které se pokoušely otěhotnět, a zjistili, že neplodnost je až o 39 % vyšší u žen s vysokým příjmem živočišných bílkovin. Ženy, které naopak přijímaly dostatek bílkovin rostlinných, vykazovaly podstatně menší pravděpodobnost potíží. Takže zamíchejte fazole do salátu nebo si připravte vegetariánské chilli. Nemáte fazole rádi? Čočka, tofu, cizrna nebo ořechy jsou také skvělými zdroji rostlinných bílkovin.
2. Listová zelenina
Špenát, římský salát, rukola a další tmavé druhy listové zeleniny se pyšní vysokým obsahem kyseliny listové, což je vitamin skupiny B, který podle několika studií může zlepšovat ovulaci. Nezapomeňte se o salát podělit s partnerem: muži s dostatečným příjmem folátu vytvářejí podle studií zdravější spermie, což potencionálně snižuje riziko genetických problémů dítěte.
3. Slunečnicová semínka
Mají vysoký obsah nehemového železa, což je typ železa obsažený v rostlinných potravinách nebo případně v doplňcích stravy. Jedna studie zjistila, že u žen, které pravidelně užívaly doplňky stravy s železem bylo o 40 % méně pravděpodobné, že budou mít problémy s otěhotněním než u žen, které železo neužívaly. Upečte si dýňová semínka v troubě a připravte si křupavé občerstvení!
4. Celozrnný chléb
Komplexní sacharidy se tráví pomaleji než jednoduché, což pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi (a hladinu inzulínu). Co to má společného s otěhotněním? Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit zvýšení hladiny inzulínu, která může souviset s nepravidelnou ovulací. Holandská studie, jež zkoumala 165 párů, které se pokoušely otěhotnět, zjistila, že ženy s vysokou hladinu cukru v krvi měly během půlročního sledování pouze poloviční pravděpodobnost otěhotnění. Proto pokud se snažíte otěhotnět, měly byste před bílým pečivem vždy dát přednost tomu celozrnnému, což platí i v případě těstovin nebo rýže.
5. Olivový olej
Olivový olej je zdrojem mononenasycených mastných kyselin, které pomáhají zvyšovat citlivost na inzulín a snižují zánět v celém těle (zánět narušuje ovulaci, početí a další). Použijte jej na saláty s trochou balzamikového octa nebo k vaření místo másla (v takovém případě ale budete potřebovat speciální verzi upravenou pro užití v teplé kuchyni).
Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět
6. Losos
Tato mořská ryba je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, konkrétně EPA a DHA, které mohou pomoci regulovat reprodukční hormony a zvyšovat průtok krve do reprodukčních orgánů. Kromě lososa můžete omega-3 mastné kyseliny denně získat prostřednictvím vlašských ořechů, lněných nebo chia semínek a nebo s řepkovým olejem. Z rostlinných zdrojů však získáváme omega-3 ALA.
Doplňujte kyselinu listovou
Kromě konzumace určitých potravin se pro podporu těhotenství můžete zaměřit i na konkrétní mikroživiny. Důležitá je zejména kyselina listová, která je nezbytná pro správný vývoj plodu. Najdete ji v potravinách jako jsou obiloviny, listová zelenina a citrusové plody. V období, kdy se snažíte otěhotnět, byste měly denně přijmout 400 mg kyseliny listové, během těhotenství pak klidně i více.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mýty o koronaviru, kterým byste rozhodně neměli věřit
Koronavirus poskytuje živnou půdu mnoha konspiračním teoriím i mýtům, které jej obestírají. Ty však jen pokoušejí náš zdravý úsudek a zbytečně nás straší nebo naopak snižují ostražitost, kterou pro boj...
Čtěte dál
Nebezpečí konzumace oblíbených energetických nápojů

Laserové operace očí: jsou oblíbené, přesto se nehodí pro každého

Nevěřte poplašným mýtům. Zde jsou fakta, která byste měli vědět o vakcinaci

Škytavka: proč vzniká a jak se jí zbavit?

Šetrné praní bez chemie: perte pomocí mýdlových ořechů

Nepříjemná zimomřivost: Proč je vám pořád zima a kdy už to může být problém?

Základní sestava cviků pro obnovení kondice těla, která vám zabere jen 10 minut

Kvasinkové infekce trápí ženy i muže. Jak jim předcházet?

Novoroční bilancování: Staré končí, nové začíná – co nám dal a vzal rok 2020?

Silvestr a alkohol: na čem závisí velikost kocoviny a jak jí můžete předcházet?

Přírodní prostředky pro zmírnění kašle, které vám pomohou zbavit se hlenu
