Nafouklé břicho, bolestivé vyprazdňování, tuhá stolice, krev na toaletním papíře a ohromná frustrace. Tyto a další symptomy zácpy znepříjemňují život mnoha lidem každý den. Poradíme, jak s nimi bojovat.
Že vás zácpa potrápí jednou za čas je normální, pokud ale přichází pravidelně nebo trvá déle než měsíc, je na místě začít něco dělat a nebo se poradit s lékařem.
Proč to nepřehánět s projímadly
V ideálním případě bychom měli stolici vyloučit alespoň jednou denně. Každý je ale jiný, proto je i potřeba vylučování u každého odlišná a odvíjí se od složení stravy, fungování těla a metabolismu a dalších podobných faktorů. Obecně vzato ale platí, že pokud si na velkou dojdete méně než třikrát za týden, už se dá hovořit o tom, že trpíte zácpou. Od té byste si rozhodně neměli pomáhat projímadly, protože ta sice stimulují pohyby střev, střeva si ale na tento „servis“ časem zvyknou, zleniví a bez projímadel nebudou schopná se vyprázdnit. Projímadla byste tedy měli používat pouze na akutní zácpu a to krátkodobě.
Co se v těle děje, když máte zácpu
Co vlastně znamená trpět zácpou? Stolice zůstává dlouho v tlustém střevu a není vylučována ven. To zvyšuje množení bakterií a když se zvýší hladina těch škodlivých, je zaděláno na problém. Bakterie mohou proniknout přes stěny střev do krevního oběhu a mohou tak působit značné problémy. Důsledkem mohou být degenerativní nebo chronická onemocnění jako jsou záněty, cysty nebo nádory, potíže s klouby, kožní problémy, přetížení jater nebo ledvin a další. To tělo samozřejmě vyčerpává, takže se zácpou často souvisí i únava, nervozita, podrážděnost, úzkost a bolesti hlavy. Jelikož střevní stěny jsou spojeny s imunitním systémem, oslabuje zácpa i přirozenou obranyschopnost organismu, což se může projevit vyšší náchylností k bolesti v krku, chřipce, nachlazení, alergiím a podobně.
Co vám od zácpy pomůže?
V případě zácpy naštěstí existuje spousta věcí, které můžete sami udělat, abyste se jí zbavili a zlepšili tak celkové zdraví. Mnohdy to ale vyžaduje radikální změny životního stylu. Na co se zaměřit?
- Ráno vypijte sklenici vody a běžte na záchod. Netlačte, jen seďte a čekejte, zda se dostaví nutkání na stolici. Stejně postupujte každé ráno bez ohledu na to, zda nutkání cítíte, či ne: vytvoříte si pozitivní návyk, na který si střeva časem zvyknou. Takový postup lékaři doporučují například i dětem trpícím zácpou.
- Četné výzkumy potvrdily, že přirozená poloha pro vyprázdnění není sed, ale dřep. Pokud máte potíže s vyprazdňováním, zkuste si pomoci tím, že si pod nohy přisunete stoličku tak, aby vaše poloha na toaletě připomínala polohu dřepu.
- Zásadní je pravidelnost – ta podporuje střevní peristaltiku. Tedy pravidelně jezte, pravidelně pijte, pravidelně se hýbejte. A neomezujte pohyb pouze na sportování, každých 45 minut vstaňte ze židle, trochu se protáhněte, projděte se po kanceláři a zase pokračujte v práci.
- Jezte čerstvé potraviny, vyhýbejte se potravinám zpracovaným, zaměřte se na probiotika a fermentované potraviny jako jsou kysané mléčné výrobky, kyselé zelí, kyselé okurky a další.
- Zařaďte do svého jídelníčku psylium – koncentrovanou rozpustnou vlákninu, která napomůže pravidelnému vyprazdňování. Hlídejte si, abyste měli denní příjem vlákniny okolo 30 g. Zařaďte jak ovoce a zeleninu, tak nejrůznější semínka.
- Nehltejte, jezte pomalu a pořádně žvýkejte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál